banner139
banner69

4.5 milyona mal olan Başkent İlçeler Terminali Yenimahalle'de hizmete girdi

banner113

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yenimahalle'de “Başkent İlçeler Terminali”ni inşa ederek ilçe otobüslerini tek bir merkezde topladı. Vatandaşların soğuk ve sıcak havalarda yollarda otobüs beklemesinin önüne geçmek ve modern bir ulaşım amacıyla açılışı gerçekleştirilen Başkent İlçeler Terminali’nin 2021 yılında yapımına başlandığını söyleyen Başkan Mansur Yavaş, “Yaklaşık 4,5 milyon lira maliyetle tamamladığımız projemizle 25 araç kapasiteli terminal binamızı inşa ettik. 4 katlı terminalimiz; ofisleri, kafeteryası, istirahat odası, şoför odası ve bebek bakım odası gibi alanlarıyla Başkentlilere ve esnafımıza hizmet verecek” dedi.

banner114
KENTİÇİ BELEDİYE 08.09.2022, 15:46 13.09.2022, 17:23 Erkan YILMAZ
4.5 milyona mal olan Başkent İlçeler Terminali Yenimahalle'de hizmete girdi
banner101

ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın ev sahipliğinde yeni Balık Hali ve Başkent İlçeler Terminali’nin açılış töreni gerçekleştirildi. Törene, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı partileri genel başkan yardımcıları, milletvekilleri, meclis üyeleri, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, bürokratlar ve vatandaşlar katıldı.

Açılış konuşmasında 3 yıl boyunca sadece kentin ihtiyaçlarıyla ilgilendiklerini vurgulayan Yavaş, “Kentimize yeni köprülü kavşaklar, bağlantı yolları, yeşil alanlar kazandırdık. Toplamda 33,5 kilometrelik 4 yeni metro hattı için süreci işletiyoruz. 2013 yılından beri yeni otobüs alınmayan kentimize kırmızı rengiyle otobüslerimizi kazandırırken büyük altyapı projelerimize de aralıksız devam ediyoruz. Bu kentte hiç bisiklet yolu yoktu; şimdi her geçen gün mavi yolların sayısı artıyor. Bu kentte Büyükşehir Belediyesinin hiç kreşi yoktu; şimdi 17 adet açtık, daha da açacağız. Bu kentte hiç teknoloji merkezi yapılmamıştı; şimdi 3 adet merkezimizde gençler çalışmalarını sürdürüyor, dördüncüsünü tamamlamak üzereyiz. Bu kentte öğrenci abonmanı yoktu, şimdi gençler ucuz ulaşım hakkından faydalanıyor, ucuz su temini sağlıyor” diye konuştu.

Başkent İlçeler Terminali Gazi, Fatih Sultan Mehmet Blv 57/A, Yenimahalle'de hizmet verecek

Gelecekte gıda temini konusunda yaşanabilecek sıkıntılara ve ilkim krizine dikkat çekerek, 14 Eylül’de Türkiye’nin en kapsamlı tarım programını da düzenleyeceklerini belirten Yavaş, şunları söyledi:“Çünkü Ankara; üreten, çalışan ve yaşayan bir kent olsun istiyoruz. Gençlerin keyif aldığı, kentlinin yaşamaktan mutlu olduğu bir şehir olsun istiyoruz. Fitnenin, fesadın, kavganın ve ayrışmanın olmadığı; huzurun, sevginin, barışın ve mutluluğun kenti olsun istiyoruz. Başkentin; birliğin, beraberliğin ve dayanışmanın kenti olması için çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz.”

Seçim öncesi Balık Hali’nin yenilenmesi için esnafa söz verdiklerini hatırlatan Yavaş, sözlerine şöyle devam etti: “2021 yılının Nisan ayında o köhne binaları yıktık. İhale ve sözleşme işlemlerini tamamlayarak temmuz ayında yer teslimi yaptık ve hemen işe başladık. Yaklaşık 10 bin metrekare arsa üzerine her biri 275 metrekare ve 2 katlı olan 14 adet dükkân ve 235 metrekare soğuk hava deposu inşasını tamamladık. Yeni Balık Hali, esnafımızın her birinin dükkânlarında 40 ton balık kapasiteli soğuk hava depoları olacak şekilde dizayn edildi. 24 milyon 67 bin lira maliyetle tamamladığımız yeni ve modern balık hali, Ankara’mıza çok yakıştı. Buradan tüm hemşehrilerime seslenmek istiyorum: Ankara ülkemizin tam kalbinde. Dört denizimizden de buraya her gün balık akıyor çünkü en hızlı sevkiyatın olduğu noktadayız. Bu yüzden diyoruz ki, sağlığınız için lütfen balık yiyin, Ankara’daysanız daha çok yiyin. Çünkü en taze balık Ankara’da yenir.”

Yavaş projeleri hayata geçirirken eski döneme ait yaklaşık 4,5 milyar liralık borç ödediklerini ve 3 binden fazla ihaleyi de canlı yayınladıklarını belirtti. Projelerinin insan odaklı olduğunun altını çizen Yavaş, “Bizim projeler üstü projemizin, şeffaflık ve hesap verebilirlik olmaya devam edeceğini hepinizin huzurunda bir kez daha vurguluyorum” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise konuşmasında Ankara için çok güzel bir gün olduğunu belirterek, “Mansur Başkan gerçekten de Ankara’nın Ankara olduğunu, Ankara’nın Türkiye’nin kalbi olduğunu ve Ankara’nın bir başkent olarak diğer 80 ile örnek olması gerektiğini bilen ve bu konuda çaba harcayan bir Belediye Başkanıdır. Dolayısıyla hepinizin huzurunda Sayın Başkan’ı ve çalışma arkadaşlarını yürekten kutluyorum” dedi. Yavaş’ın ayrım yapmadan bütün Ankaralıları kucakladığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle noktaladı:

“Mansur Başkan gerçekten Ankara’ya ve Ankaralılara hizmet eden çok ama çok bu hizmeti hemen Ankara coğrafyasına dağıtan, dengeli bir şekilde dağıtan, çalışmalarıyla, zaten siz alkışlarınızla onu gösteriyorsunuz. O da size hizmet etmekten büyük bir keyif alıyor. Dolayısıyla Mansur Başkan’ı size emanet ediyoruz, sizi de yüce Türk milletine emanet ediyoruz.”

TÖHOB Başkanı Kurtuluş Kara: Mansur Yavaş sözünü tutar ve yapar

Başkent İlçeler Terminali’ni kullanacak otobüs şoförlerinin temsilcisi olarak açılışta konuşan Tüm Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Birliği (TÖHOB) Başkanı Kurtuluş Kara, “İlçelerimizden Ankara merkeze günlük olarak ulaşımını sağlayan 50 bine yakın vatandaşımıza hizmet verecek olan ilçe terminalimizin bugüne kadar faaliyete geçmemesi önemli bir eksiklikti göreve başladığı günden bu yana ulaşım esnafı ile birlikte çalışmaya sorunlarına kalıcı bir çözüm bulmaya çaba gösteren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’a konuyu arz ettiğimizde derhal talimat vererek ilçe terminalimizin inşaatına başlatmış ve çok kısa bir sürede faaliyete geçmesini sağlamıştır. Mansur Başkanımız pandemi döneminden beri esnafımıza ağabeylik yapmış en kötü anlarımızda yanımızda olarak bizlere umut saçmıştır. Bunu hiçbir zaman unutmayacağız bazıları konuşur ama esnafın başkanı Mansur Yavaş sözünü tutar ve yapar. Ekonomik şartlar ve akaryakıt fiyatlarına gelen zam artışlarından sonra belediye hizmetlerini sürdürmekte zorlanan esnaflarımıza yapılan gelir desteği için Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a ve belediye meclis üyelerimize teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından Yavaş ve Kılıçdaroğlu açılış için butona birlikte bastı. 

Yorumlar (1)
Murat Durak 2 yıl önce
Kocaeli yede bı el at İzmit batı terminali Karamürsel terminali bitik
banner117
15
açık
banner159
banner153