banner139
banner69

Bulgaristan sınırında yaşanan lojistik krize hukuki destek

banner113

Avukat Cevat Kazma, Bulgaristan sınırındaki lojistik krizde firmaların yaşadığı mağduriyetin hukuki yollarla nasıl giderilebileceğine dair bilgi verdi.

banner114
LOJİSTİK 09.02.2014, 22:19 09.02.2014, 22:35 Taşıma Dünyası
Bulgaristan sınırında yaşanan lojistik krize hukuki destek
banner101

Bulgaristan sınır kapısında yaşanan transit geçiş belgesi krizi, firmaları zor durumda bıraktı. Bulgaristan üzerinden Avrupa’ya geçiş yapacak olan taşımacılık firmaları gecikmeden dolayı sıkıntı yaşarken, malları taşınan firmalar da ürünlerin bozulma, canlıların telef olma durumuyla karşı karşıya kaldı. Avukat Cevat Kazma, firmaların yaşadığı bu mağduriyetin hukuki yollarla nasıl giderilebileceğine dair bilgi verdi.


“Bulgaristan'ın yaptırımı Gümrük Birliği Anlaşması’nda yer alan ticaret mallarının serbest dolaşım hakkına da, Dünya Ticaret Örgütü’nün kurallarına da, uluslararası hukuka da açık olarak aykırıdır.

Lojistik firmaları açısından bakıldığında bu durum kendilerinden kaynaklanmadığı için mücbir bir sebep halidir ve sözleşme sürelerine eklenir. Ancak bu süreçte taşınan mallar için gerekli önlemleri almalı ve sözleşmedeki diğer tarafı da yazılı olarak bilgilendirmeliler. Herhangi bir tazminat sorumluluğu yoktur. 

Şayet taşınan mallarda bozulma, telef olma gibi bir zarar durumu ortaya çıkarsa bu tazmin yükümlülüğü Bulgaristan Devleti’ne aittir. Zarar gören firmalar, tazminat davasını Bulgaristan’da transit geçiş belgesi ile ilgili kararları veren idareye açmalıdır. Ayrıca Avrupa Birliği Adalet Komisyonu’na başvurularak ön tespit yapılması talep edilebilir.”

Güney Kaplan
Marka Danışmanı
İstanbul Sun Ajans
Tel: 0 (212) 880 37 00
GSM: 0 (543) 954 40 14

Yorumlar (0)
banner117
15
açık
banner159
banner153