banner91

banner115

banner92

Bireysel servisçi olarak beklentimiz; 30 bin TL hibe ve ödemesi 2022’de başlayacak düşük faizli kredi

İSAROD Başkanı Hamza Öztürk, bireysel servisçinin çok zor günler geçirdiğine belirterek, “Esnaf daha önünü göremeden pandemi sürecinde vaka artışıyla birlikte tekrar okullar kapadı ve eğitim online sisteme döndü. Esnaf şu anda yaşamını devam ettirebilmek için borç arayışı içinde. Bizim devletten beklentimiz en az 30 bin TL hibe, ondan sonra da buna ilave olarak ödemesi 2022’de başlayacak düşük faizli kredi imkanı sunması” dedi.

banner114
SERVİS TAŞIMA 19.11.2020, 15:32 19.11.2020, 16:12 Taşıma Dünyası
Bireysel servisçi olarak beklentimiz; 30 bin TL hibe ve ödemesi 2022’de başlayacak düşük faizli kredi
banner100

İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk ile servis sektörünün mevcut durumunu konuştuk. Mart ayından beri servisçi esnafının çok zor bir dönem yaşadığını aktaran İSAROD Başkanı Hamza Öztürk, Yeni eğitim-öğretim döneminde okullar açılsa diye görülse bile aslında öyle önemli ölçüde açılan okul yok. Açılan 1000 okulda 3 servis var, onda da iki öğrenci var bu şekilde bir çalışma ortamı oldu. Daha esnaf önünü görmeden tekrar okullar tatil oldu ve online eğitim süreci başladı. Bu süreçte motorlu taşıtlar vergisi, trafik sigortası ve kasko ödemelerini de yapmak durumunda olan hiç kazancı olmadığı için ekstra borçlandı. Şu an evin kirasını ödemek, hayatını idame ettirebilmek için esnaf yeni borç arayışı içinde. Bizim bireysel servisçi olarak devletten beklentimiz; en az 30 bin lira hibe imkanı sağlanması. Ondan sonra buna ilave olarak kullanılmış kredileri ödeyebilmek, sicilinin de bozulmaması için geri ödemesi 2022’de başlayacak düşük faizli kredi olabilir. Bununla birlikte trafik sigortası, motorlu taşıt vergisi ve kaskolar için çalışmadığımız dönemlere yönelik mahsuplaşmanın yapılması çok büyük önem taşıyor” dedi.

Firmalar korsan çalıştırıyor

Firmaların bu dönemde tedarikçiyi korumak yerine, korsanla çalışma sürecine girdiğini de belirten Hamza Öztürk, “Firmalar tam tersine bu fırsatı da kazaya bırakmadılar. Pandemi sürecini fırsat olarak gören bazı firmalar tedarikçileri ya düşük ücretlerle çalıştırma yönünde kararlar aldılar, ya da dışarıda bu rakama çalışan çok kişi var diye tehdit etme yoluna gittiler. Okulun olmaması nedeniyle de esnafın pazarlık gücü düştü. Birçok firma Avrupa Yakası’nda Esenyurt, Sultangazi, Arnavutköy, Avcılar, Beylikdüzü, Anadolu Yakası’nda Ümraniye-Şile arası Pendik-Kurtköy-Orhanlı-Tuzla arasında korsan araç çalıştırmaya başladılar. Burada belediyenin de pandemi sürecindeki denetim eksikliğinin de katkısı oldu. 11 Haziran 2019 tarihli UKOME Kararı’nda L Serisi plakalar ile okul, avm, üniversite yapılabilir denilmesine rağmen otogara, avmlere, hastanelere L serisi olmadan yol belgesi verdiler. Bu da korsanı tetikledi” dedi.

Mesai saatlerinin bir katkısı olmadı

banner97
Mesai saatlerindeki düzenlemeyle ilgili de açıklamada bulunan Hamza Öztürk, “Eğer okullar açılmış olsaydı bir nebze olsun esnafa nefes aldıracaktı ama okullar kapanınca çok fazla bir katkısı olmadı. Valilik daha önce belediye ve bazı devlet kurumlarının mesai saatini 08-16.00 arası yapmıştı. Şimdi sanayilerin giriş ve çıkışını 08.00-16.00 arası yaptı. Eskiden 08.30’da gelen ve 17.30’da çıkan servisler 08.00-16.00 olarak düzenlendi” dedi.

Esnafın nefes alacak gücü kalmadı ki

Hamza Öztürk, vergi ve SSK borçlarına yönelik yapılandırma düzenlemesinin katkısı olabileceğini ancak esnafın borçlarını borçla ödemeye çalıştığını, bunu nasıl ödenebileceğinin de merak konusu olduğunu kaydetti: Tamam yapılandırma güzel ama esnafın nefes alabileceği gücü yok ki. Esnaf şu anda kenarda kıyıda ne var ne yok 8-9 ayda bitirdiği için bir faydası olacak mı bunun hep birlikte göreceğiz.”

Plaka fiyatları geriliyor

Çok sayıda servisçi esnafının plakasını satmaya çalıştığını da aktaran Hamza Öztürk, “Plaka fiyatları 130-140 bine çıkmıştı, şimdi 95-100 bin TL’ye geriledi. Satan çok fazla var alıcı yok ki. İş olmayan bir yere neden yatırım yapsın, girsinler ki” dedi.

Yorumlar (0)
banner92
banner116
14
açık