banner92
banner69

Şehirlerarası seyahatler nasıl olacak?

T.C. İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü 01.12.2020 tarihinden itibaren geçerli "Koronavirüs ile Mücadele Kapsamında Sokağa Çıkma Kısıtlamaları kapsamında şehirlerarası seyahatler nasıl olacak?

banner114
ŞEHİRLERARASI 02.12.2020, 17:29 07.12.2020, 15:28 Taşıma Dünyası
Şehirlerarası seyahatler nasıl olacak?
banner100

T.C. İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü 01.12.2020 tarihinden itibaren geçerli "Koronavirüs ile Mücadele Kapsamında Sokağa Çıkma Kısıtlamaları kapsamında şehirlerarası seyahatler nasıl olacak?

Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda uygulanacak) aşağıda belirtilen zorunlu hallerde şehirlerarası seyahatlere izin verilecek.
 
Zorunlu Haller Sayılacak Durumlar;
  • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,
  • Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi),
  • Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),
  • ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri,
  • Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,
  • Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,
  • Ceza infaz kurumlarından salıverilen,
Vatandaşlar, yukarıda belirtilen durumların varlığı halinde toplu ulaşım araçlarıyla veya Bakanlığa ait E­BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecekler.
 
Toplu taşıma ile şehirlerarası yolculuk serbest
 
Yukarıda belirtilen mazeretleri taşımayan kişilerin şehirlerarası seyahatleri ise ancak toplu ulaşım araçları (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) kullanılmak suretiyle mümkün olacaktır. İşi ile ilgili illiyetini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.
 
Ancak sokağa çıkma kısıtlaması süresince elinizde toplu ulaşım araçları ile seyahat için uçak, otobüs, tren, gemi vb. bileti yoksa sokağa çıkamazsınız.
  
20 yaş altındakiler biletli olsalar dahi yanlarında velisi veya vasisi olmadan yolculuk yapamazlar. Ancak;

“Zorunlu Durumların” varlığı halinde:
31.11.2020 tarih ve 20076 sayılı Genelge’de belirtilen “Zorunlu Durumların” varlığı halinde, 18-20 yaş arası gençler, ilgili Valilik/Kaymakamlıktan seyahat izin belgesi almak ve sadece toplu ulaşım aracı (uçak, tren, otobüs vb.) kullanmak kaydıyla şehirlerarası seyahat edebilirler.

Ailelerinin yanında olmayanlar:
Ailelerinin yanında olmayan 18-20 yaş arası gençler, sadece şehirlerarası toplu ulaşım aracı (uçak, tren, otobüs vb.) kullanmak kaydıyla tek başlarına ailelerinin bulunduğu yere seyahat edebilirler.

65 yaş üzerindeki vatandaşlar ilgil yerlerden izin alarak seyahat edebilirler.
Seyahatler için HES kodu gerekli.

Yorumlar (0)
banner92
banner117
24
az bulutlu
banner46