banner92
banner69

Kazlıçeşme-Sirkeci hattı 2023’ de hizmete girecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Odaklı Dönüşüm Projesi’nin; 8 istasyonlu raylı sistem ve yaya odaklı yeni nesil ulaşım projesi olduğunu vurguladı ve 2023 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması planlanan projenin İstanbul’a değer katacağını söyledi.

banner114
DEMİRYOLU 20.09.2021, 17:57 21.09.2021, 14:15 Erkan YILMAZ
Kazlıçeşme-Sirkeci hattı 2023’ de hizmete girecek
banner100

Bakan Adil Karaismailoğlu, Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Reakreasyon Odaklı Dönüşüm Projesi lansmanına katıldı. Lansmanda konuşan Karaismailoğlu, :“2003 yılından itibaren demiryolu yatırımlarına da öncelik verdik. İlk iş olarak, mevcut demiryolu ağlarımızın tamamını yeniledik. Demiryolu uzunluğunu 12 bin 803 kilometreye çıkardık. Halen 3 bin 500 km yeni demiryolu inşaatımız da devam ediyor. 2003 yılından bu yana, sinyalli demiryolu hat uzunluğunu yüzde 172, elektrikli hat uzunluğunu da yüzde 180 oranında artırdık. Demiryollarımızın tamamını elektrikli sinyalli hale getirmek içinde çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. 2003-2020 yılları arasında demiryolu yatırımları için 212 milyar liralık yatırım yaptık. Çin’den İngiltere’ye kadar uzan İpek Demir Yolu hattının Orta Kuşağı’nda uluslararası geçiş ve lojistik merkezi olduk. Bakü-Tiflis-Kars hattımızla da bölgemizdeki etkinliğimizi perçinledik. TCDD’yi, Avrupa’nın 6’ıncı, dünyanın da 8’inci yüksek hızlı tren işletmecisi yaptık.”

Şehirlerarası demiryolu işletmeciliğindeki başarıları aynı şekilde kent içi raylı sistemlerde de sürdürdüklerini ifade eden Karaismailoğlu, 12 ilde uzunluğu 812 kilometreyi bulan kent içi raylı sistemin, 312 kilometresinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapıldığına vurgu yaptı. Ulaştırma Bakanlığı’nın yapıp hizmete açtığı raylı sistemlerde günlük 6,5 milyon, yıllık 2 milyar 393 milyon yolcu taşındığını belirten Karaismailoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İstanbul’un yanında, Bursa, Ankara, Kocaeli, Konya, Kayseri ve Gaziantep’te 14 ayrı hatta, 185 kilometrelik raylı sistemin yapımına devam ediyoruz. İstanbul’da da 7 hatta raylı sistem yapım çalışmalarımız yoğun bir şekilde sürüyor. Bunlar; Gayrettepe-Kağıthane-Eyüp- İstanbul Havalimanı Metrosu, Küçükçekmece Halkalı-Başakşehir-Arnavutköy-İstanbul Havalimanı Metrosu, Pendik-Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı Metrosu, Bakırköy (İDO)-Bahçelievler-Güngören-Bağcılar (Kirazlı) Metrosu, Başakşehir-Çam Sakura Hastanesi-Kayaşehir Metrosu, Altunizade-Ferah Mahallesi-Çamlıca Metrosu ve lansmanını yaptığımız, Kazılçeşme - Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon projesidir. Bu 7 projenin toplam uzunluğu, 103,3 kilometredir.”

En çok yatırım yapılan ulaşım modu demiryolu

Karaismailoğlu, projeler tamamlandığında, İstanbul’un raylı sistem uzunluğunun 354,3 kilometreye yükseleceğini söyledi.Karaismailoğlu, “Hükümetlerimiz döneminde, ulaşım ve haberleşmeye yapılan yatırımlarımız içinde demiryollarımız en çok yatırımın yapıldığı ikinci ulaşım modu olmuştur. Bugün itibari ile de demiryolu en çok yatırımın yapıldığı birinci ulaşım modu konumundadır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, ülkemizin demiryolu ağını örmeye devam ediyoruz. Bunu yaparken de demiryollarımızın ihtiyacı olan tüm makine ve ekipmanları, yerli ve milli kaynaklarla ülkemizde üretiyoruz” dedi.

Pekin’den Londra’ya uzanan demir yolu hattında Türkiye’yi avantajlı bir geçiş noktası olarak ön planda tutacak çabaları sarf ettiklerini belirten Karaismailoğlu, İstanbul’a Marmaray demiryolu geçişi ile de bu hattın “altın halkasını” taktıklarını söyledi. Dünyanın en önemli projelerinden biri olan Marmaray’la iki kıtayı birbirine deniz altından bağladıklarının altını çizen Karaismailoğlu, “Bugüne kadar Marmaray’ı kullanan yolcu sayısı 600 milyona yaklaştı. İlk yük treninin geçtiği 17 Nisan 2020’den bugüne dek bin 108 tren, 990 bin ton yükü Marmaray üzerinden taşıdı” ifadelerini kullandı.

Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Odaklı Dönüşüm Proje’si hakkında bilgi veren Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kazlıçeşme-Sirkeci arasında atıl bulunan 8,5 kilometrelik bir raylı sistem hattının; yaya odaklı, çevreye duyarlı bir şekilde yeniden canlandırılması çalışmasıdır. Projemiz; 74 bin metrekarelik yeni yeşil alanı ile 7,5 kilometrelik bisiklet ve 6,5 kilometrelik yaya yolu ile 10 bin 120 metrekarelik meydan ve rekreasyon alanları ve 6 bin metrekarelik kapalı sosyal ve kültürel alanı ile İstanbulumuzun değerine değer katacak çok önemli bir projedir. Bunun yanında projemizde; 27 adet sanat yapısı,9 adet yaya ve 12 adet karayolu geçidi ile 3 adet yaya ve 1 adet de karayolu üst geçidi bulunacaktır. Kısa bir tanımla projemiz, Kazlıçeşme ile Sirkeci arasında 8 istasyonlu raylı sistem ve yaya odaklı Yeni nesil bir ulaşım projesidir. 2023 yılının ilk çeyreğinde tamamlayarak İstanbulluların hizmetine sunmayı hedeflediğimiz bu projemiz ile ciddi ekonomik tasarruflar da sağlayacağız. Projenin tamamlanmasıyla birlikte 30 yıllık süreçte; karayolu bakım ve işletme açısından 425 milyon avro, çevreye olan etkilerin azalmalarından dolayı 117 milyon avro ve zaman kazancı olarak da yaklaşık 243 milyon avro olmak üzere; toplamda 786 milyon avro üzerinde tasarruf sağlayacağız”.

Yorumlar (0)
banner92
banner117
23
açık
banner46