banner92
banner69

Selanik-İzmir seferleri başladı

banner113

İzmir ile Selanik arasında yapılacak seferler kapsamında "Smyrna di Levante" adlı ilk gemi İzmir Limanı'na ulaştı. Gemiyi ziyaret eden İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Başkan Tunç Soyer’in İzmir’in turizmden hak ettiği payı alması için başlattığı girişimlere dikkat çekerek, “Kente yeniden gelmeye başlayan kruvaziyer gemiler, İzmir-Midilli seferlerinin başlaması, bunların hepsi İzmir’i dünya kenti haline getirme hedefine hizmet ediyor. Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda yapılan her türlü projenin destekçisiyiz” dedi.

banner114
DENİZYOLU 12.10.2022, 21:59 Erkan YILMAZ
Selanik-İzmir seferleri başladı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir’de turizmi geliştirmek için yaptığı önemli girişimlerin ardından kent için tarihi bir adım daha atıldı. 2011’den beri gündemde olan ancak bir türlü yapılamayan Selanik-İzmir arasındaki feribot seferleri başladı. Bugün "Smyrna di Levante" adlı ilk ropax (araç ve yolcu taşıyan gemi) İzmir Limanı'na ulaştı. Gemide yapılan basın toplantısında İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Yunanistan merkezli gemi firması sahibi George Theodosis, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu, İZTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, Yunanistan İzmir Başkonsolosu Despoina Balkiza, sektör temsilcileri, yurt içi ve yurt dışından konuklar katıldı.

“Hepsi bütünün birer parçaları”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, “Selanik-İzmir seferlerinin başlıyor olması çok önemli. Ama buraya gelinceye kadar başka şeyler de yapıldı. Başkanımız Tunç Soyer’in İzmir’in turizmini canlandırmak için yaptığı girişimler, kruvaziyer turların ve bu yaz Midilli-İzmir seferlerinin yeniden başlaması bütünün birer parçaları. Hepsi İzmir’i bir dünya kenti yapma hedefine hizmet ediyor. Turizm de bunların bir parçası. Bu gemi hem tır hem araç hem yolcu taşıyacak. Karşılıklı seferler olacak. Bu Türk ve Yunan halklarının arasındaki ilişkiyi, hem turizmi hem ticareti güçlendirecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda yapılan her türlü projenin destekçisiyiz. Hayırlı olsun diyorum” dedi.

“Emek verenleri kutlamak istiyorum”

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ise önemli bir gün olduğuna dikkat çekerek “Bu limanın bu şekilde değerlendirilmesi, iki ülke arasındaki bir köprünün kurulması çok önemli. Bu işe emek verenleri kutlamak istiyorum. Kentimize çok güzel bir hizmet oldu” dedi. Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, “İzmir doğunun en batısı batının da en doğusunda olan bir şehirdir. Selanik ve İzmir’i birleştirdiğimizde Avrupa’ya çok daha yakın bir hale gelmiş oluyoruz. Bu hattı açtığımız zaman iki kültürü, iki ülkeyi de birleştirmiş oluyoruz” ifadelerini kullandı.

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu da ortak aklın harekete geçirildiği bir proje olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu: “Bu hattı yaşatmak bizim elimizde. Sürdürülebilir başarı için bir arada daha sıkı olmak durumundayız. Sektör temsilcilerinin bu hatta ciddi destek vermesini bekliyorum.”

Yorumlar (0)
banner92
banner155