banner91

banner115

banner92

Borusan Lojistik Gemlik Limanı Yeşil Sertifika aldı

Borusan Limanı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından verilen “Yeşil Liman/Eko Liman” sertifikasının sahibi oldu.

banner114
YÜK VE EŞYA 05.05.2017, 15:58 05.05.2017, 16:08 Taşıma Dünyası
Borusan Lojistik Gemlik Limanı Yeşil Sertifika aldı
banner100
Borusan Lojistik Gemlik Limanı, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın Türk Standartları Enstitüsü (TSE) iş birliği ile yürüttüğü “Yeşil/Eko Liman” denetimlerini başarıyla tamamlayıp, ‘Yeşil/Eko Liman Sertifikası’nı aldı. 

Sertifika için son derece zor bir değerlendirme sürecinden geçen Borusan Limanı Bakanlık ve TSE uzmanlarının gerçekleştirdiği denetimlerin ikinci aşamasını da başarıyla tamamlayarak ‘Yeşil/Eko Liman Sertifikası’na hak kazandı.

Dünyanın önde gelen liman tesisleri tarafından uygulanan yeşil liman sertifikalandırılması Türkiye’de 2014 yılı sonundan bu yana uygulanıyor. 

Borusan Lojistik Genel Müdürü İbrahim Dölen: “Hedefimiz sözde değil özde yeşil bir lojistik şirketi olmak”

Borusan Limanı’nın Yeşil/Eko Liman sertifikası almaya hak kazanması neticesinde bir değerlendirmede bulunan Borusan Lojistik Genel Müdürü İbrahim Dölen, bu sertifikanın uluslararası deniz taşımacılığı firmaları ve dünya limanları arasında çok ciddi bir saygınlık ve önemli bir rekabet unsuru olarak değerlendirildiğine dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:
“İşimizin, çevremizin ve ülkemizin geleceklerinin birbirleriyle bağlantılı olduğunu çok iyi biliyoruz. Aldığımız sertifika bu yolda attığımız önemli bir adımdır, ama hiç kuşkusuz son adım olmayacaktır. Doğa dostu ve yeşilden yana olmak bizim için hiçbir zaman laftan ibaret kalmayacak. Hedefimiz sözde değil özde yeşil bir lojistik şirketi olmaktır. Tüm faaliyet alanlarımızdaki uygulamalarımızla sektör lideri olarak öncü olmaya devam edeceğiz.”
banner97

Borusan Limanı’nda Adım Adım Yeşile Yolculuk

Kurulduğu günden bu yana çevresel sürdürülebilirliği öncelikli yatırım alanı olarak gören Borusan Lojistik bu alanda birçok “yenilikçi ve örnek teşkil eden uygulamaların” sahibi konumundadır.

2004 yılında aldığı 9001 Kalite, 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği, 14001 Çevre Yönetim sistemleri ile başlayan sürdürülebilirlik temelli yönetim sistemleri yolculuğu,2012 yılında ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi ve ISO 14064 Karbon Ayak İzi Doğrulaması ile devam ettirmiştir. Borusan Lojistik bu iki önemli belgeyi aynı anda alan Türkiye’nin öncü lojistik firmasıdır.

Borusan Limanı ise, 2005 yılında Gemilerden Atık Alım lisansına sahip öncü limanlar arasında yer alarak, deniz kirliliğinin önlenmesi hususunda ilk önemli adımını atmıştır. 2016 yılında almış olduğu Tehlikeli Madde Uygunluk Belgesi ile Gemlik Bölgesinde belgeyi alan öncü firma olmuş ve Yeşil Liman-Eko Liman vizyonu örnek alınan gelişmelerine devam ettiğini göstermiştir. 

Örneğin; led dönüşüm projesi ile tüm armatürlerini led sisteme geçirerek 1,2 milyon kWh tasarruf elde eden Borusan Limanı, operasyonel verimlilik çalışmalarına 2016 yılında da devam ederek, projenin ikinci fazını da hayata geçirmiştir. Bu sayede ilave 1,5 milyon kWh tasarruf sağlanmıştır. Uygulanan RTG elektrik dönüşümü projesi sayesinde emisyon salınımında %94 oranında iyileştirme gerçekleştirerek, 5.768 adet ağacın korunması sağlanmış ve 11 bin 600 kişinin yıllık oksijen ihtiyacı karşılanmıştır. Borusan Limanı atık geri kazanım sistemi ile de yıllık en az 10 bin ağacı korumaya devam etmektedir. Ayrıca operasyonlarda meydana gelen karbon salınımını en alt seviyeye indirmek amacıyla elleçlediği her 10 konteyner için ağaç ormanına bir ağaç dikiyor. 2019 yılına kadar hedefini  1 milyon ağaç dikme olarak belirleyen Borusan Lojistik, 500 binden fazla ağacın dikimini şimdiden gerçekleştirmiştir.

Limanda yapılan geri kazanımlar ve iyileştirmeler ile birlikte 3.000 metreküp ağaç ısıl işleme tabi tutulmuş, bu sayede 12.332 ağacın korunması sağlanmıştır. Bu sayı 25 bin kişinin yıllık oksijen ihtiyacına eş değerdir. 

Borusan Limanı Hakkında

Gemlik'te stratejik bir konuma sahip olan Borusan Limanı, Türkiye’nin her alanda referans gösterilen liman olma vizyonuyla büyüme ve modernizasyon yatırımlarını kesintisiz olarak sürdürüyor. "Yeşil Liman" olmaya hak kazanarak inovatif sürdürülebilirlik konusundaki başarısını belge ile taçlandırılan liman, şu anda 5 milyon ton genel kargo, 400 bin TEU konteyner ve 350 bin araç elleçleme kapasitesi ile Türkiye'nin en iyi limanlarından biri konumundadır. Konteyner, genel kargo, proje kargo, Ro-Ro faaliyet alanlarında  liman ve terminal hizmetlerini dünya standartlarında sunan Borusan Limanı'nın toplamda 465.000 m² gümrüklügümrüksüz terminal alanı bulunuyor.
Yorumlar (0)
banner92
banner116
19
açık