Stellantis ve Factorial Energy stratejik bir iş birliğine imza attı

banner113

Dünyanın en büyük otomotiv gruplarından Stellantis, bünyesindeki markaların elektrikli araç ürün yelpazelerine yönelik yaptığı yeni yatırımlarla adından söz ettiriyor. Stellantis son olarak katı hal batarya teknolojileri üzerine çalışan Factorial Energy şirketi ile stratejik bir iş birliğine imza attı. Anlaşma, Factorial’in yüksek voltajlı katı hal (solid-state) batarya teknolojisinin geliştirilmesini kapsıyor. Elektrikli araçların sürüş menzilini daha da uzatacak olan bu teknoloji, aynı zamanda maliyetlerin düşürülmesine deolanak tanıyor.

banner114
Stellantis ve Factorial Energy stratejik bir iş birliğine imza attı

StellantisN.V.(NYSE / MTA / Euronext Paris: STLA), batarya teknolojileri konusunda faaliyet gösteren Factorial Energy (Factorial) ile olan yeni iş ortaklığını ve stratejik yatırımını duyurdu. Bu kapsamda Factorial’ın yüksek voltajlı katı hal batarya teknolojisini daha da geliştirmek için şirketle ortak bir geliştirme anlaşması imzalayan Stellantis, bünyesindeki elektrikli araçları menzil ve hız konularında daha da ileriye taşımayı hedefliyor. İlk olarak geçtiğimiz Temmuz ayında düzenlediği EV (Elektrikli Araçlar) programında 2026 yılına kadar ilk katı hal batarya teknolojisini sunma hedefini açıklayan Stellantis, bu anlaşmayla ilk somut adımlarını da yansıtmış oldu.

Elektrikli araçların menzilini uzatıyor!

Factorial Energy şirketielektrikli araçların geniş kitleler tarafından benimsenmesini engelleyen menzil ve güvenlikten kaynaklı sorunları, çığır açan katı hal teknolojisi ile çözüyor. Şirketin bu konudaki teknolojisi, FEST™ (Factorial Elektrolit Sistem Teknolojisi) çözümüne dayanıyor. Çözüm; yüksek voltajlı ve yüksek kapasiteli elektrotlarla, güvenli ve güvenilir hücre performansı sağlıyor. Oda sıcaklığında performans gösteren 40Ah hücrelerle ölçeklenen tescilli bir katı elektrolit malzemeden yararlanıyor. FEST™ geleneksel lityum iyon teknolojisinden daha güvenli olup, sürüş menzilini de uzatıyor. Ayrıca mevcut lityum iyon batarya üretim altyapısına kolay entegre olacak uyumluluğu barındırıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Stellantis CEO’su Carlos Tavares, “Factorial ve diğer bilinen batarya ortaklarımıza yaptığımız yatırımlar, elektrikli araç portföyümüz için en ileri teknolojiyi sağlamak için gereken hızı ve çevikliği sağlıyor. Bunun gibi girişimler, katı hal teknolojisini daha kısa sürede ve daha uygun maliyetlepazara sağlayacaktır” şeklinde konuştu. Factorial Energy Kurucu Ortağı ve CEO’su Siyu Huang ise,“Dünyanın en ikonik otomobil markalarından bazılarına sahip olan, önde gelen küresel mobilite sağlayıcılarından Stellantis ile ortaklık anlaşmasına imza atmak bizim için büyük bir onur.Temiz, verimli ve güvenli katı hal batarya teknolojimizin kitlesel pazarlarda benimsenmesini sağlamak bizim için inanılmaz bir fırsat” ifadelerini kullandı.

Stellantis 

Stellantis kendine özgü, ulaşılabilir ve güvenilir mobilite çözümleriyle hareket özgürlüğü sunmaya yönelik net bir vizyona sahip, dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinden biri ve bir mobilite sağlayıcısıdır. Grubun zengin mirasına ve geniş coğrafi varlığına ek olarak, şirketin en güçlü yönleri sürdürülebilir performansında, güçlü deneyiminde ve dünya çapında çalışanlarının sahip olduğu çeşitli yeteneklerde yatmaktadır. Stellantis, geniş ve ikonik marka portföyünü, , bu markalara tutku ve rekabet aşılayan vizyonerlerin izinde ve hem çalışanlarına hem de müşterilerine hitap eden bir rekabetçilik anlayışıyla daha da geliştirecektir. Stellantis, tüm paydaşları ve faaliyet gösterdiği topluluklar için katma değer yaratırken en büyük değil en iyi olmayı hedeflemektedir.

Factorial Energy 

Merkezi Woburn, Massachusetts’te bulunan Factorial Energy, şarj başına yüzde 20 ile 50 daha uzun menzil, artırılmış güvenlik ve geleneksel lityum iyon bataryalarla eşdeğer maliyete sahip yenilikçi katı hal bataryalar geliştirdi. Şirketin tescilli FEST™ çözümü (Factorial Elektrolit Sistem Teknolojisi), yüksek kapasiteli katot ve anot malzemeleriyle güvenli ve güvenilir hücre performansı sağlayan katı bir elektrolit malzemeden yararlanıyor. 40Ah hücrelere ölçeklendirilen FEST™'in elektroliti, oda sıcaklığında çalışıyor ve mevcut lityum iyon batarya üretim ekipmanlarını büyük oranda kullanabiliyor. Şirket, teknolojisini birkaç otomobil üreticisiyle entegre ediyor. Daha ayrıntılı bilgiwww.factorialenergy.comadresinden edinilebilir.

Yorumlar (0)
banner117
15
açık
banner159