6 bin akaryakıt istasyonunda “Taşıt Tanıma Sistemi” denetlendi

23 yıl önce “Taşıt Tanıma Sistemi” vasıtasıyla akaryakıt sektörünü otomasyon teknolojisiyle tanıştıran Turpak, EPDK'nın 10338 sayılı kurul kararına ilişkin kriterleri sağlayarak, yetkilendirilmiş otomasyon şirketi unvanına hak kazanmıştı. Yıl başından itibaren hızla denetim süreçlerini başlatan şirket, yükümlülükleri kapsamında akaryakıt istasyonlarının mevzuatlara uygun şekilde çalışıp çalışmadığı denetimini gerçekleştirdi ve ilgili işlemleri kayıt altına almış oldu.

banner114
ENERJİ 13.11.2022, 12:55 Taşıma Dünyası
6 bin akaryakıt istasyonunda “Taşıt Tanıma Sistemi” denetlendi

Akaryakıt istasyonlarının “Taşıt Tanıma Sistemi”, EPDK tarafından yetkilendirilmiş otomasyon şirketi Turpak, "12 denetim uzmanı ve 30’un üzerinde bayileri ile ülke çapında, yaklaşık 6.000 akaryakıt istasyonunun ilk denetimini gerçekleştirdi.

Akaryakıt dağıtım şirketleri ve filo sahibi şirketlerin işlerini daha verimli ve kârlı yönetebilmelerini sağlayan Turpak Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Etiz, konuyla ilgili olarak "12 denetim uzmanı ve 30’un üzerinde bayileri ile ülke çapında ortalama 350 bin kilometreden fazla yolu sıfır kazayla arkamızda bırakarak, yaklaşık 6.000 akaryakıt istasyonun ilk denetimini titizlikle gerçekleştirdik. Sektörde ilk defa bu yoğunlukta ve standartta denetim yapılmıştır. Tamamiyle elektronik ortamda yapılan denetimler, anlık olarak Turpak ve Petrol Şirketleri ile paylaşılmıştır. Bu süreci daha yukarı çıkaracak hızlandırıcılara, katma değerler de eklenerek 2. fazda çok daha kapsamlı denetimlere devam edilecektir. Yenlikliklerine devam eden Turpak, denetim kalitesini gerek denetimlerin mevzuata uygunluğu gerekse oluşan uygunsuzlukların hukuki olarak raporlanması ve aksiyon alınması için Hukuk birimleri ile birlikte Uyumluluk Departmanı kurmuştur. Hukuk yetkinliğinin çok önemli olduğu bu görevlere Avukat Anıl Ekren liderlik etmektedir. Ayrıca, Turpak denetim ekibi, alanında uzman mühendislerden seçilmiş ve detaylı eğitimlere tutulmuştur. Yapılan denetimlerde bulunan tespitler, 10338 Sayılı Kurul Kararı’na uygun olarak ilgili Petrol Şirketleri’ne bildirilmiştir.

Yapılan denetimlerde, otomasyon sistemleri dışında, istasyonlardaki tehlikeli, emniyetsiz ve risk oluşturan durumlar da ayrıca tespit edilerek anlık olarak Petrol Şirketi yetkililerine bildirimler yapılmıştır.” açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
banner116
15
açık
banner155