banner91

banner92
banner69

EGO Cep’teyi 2 milyon 547 bin kişi kullanıyor

Belediye otobüsleriyle seyahat eden Başkentlilerin, 6 yıldır en sık yararlandığı hizmetlerden biri haline gelen EGO Cep'te, kullanıcısı sayısının 2 milyon 547 bin 200’e ulaştı.

FAYDALI BİLGİ 28.07.2017, 15:03 28.07.2017, 15:13 Taşıma Dünyası
EGO Cep’teyi 2 milyon 547 bin kişi kullanıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü, kent içi toplu taşımada EGO otobüslerini kullanan vatandaşların ulaşım bilgilerine akıllı telefonlar üzerinden anında erişmesini sağlayan “EGO CEP”te uygulamasını marka olarak tescillettirdi.

EGO Genel Müdürlüğü yetkilileri, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’nca, geliştirilerek kullanıma sokulan EGO CEP’te uygulamasının marka adının tescillenmesi için bir yıl önce Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurduklarını belirterek, EGO’nun başvurusunu değerlendiren kurumun, bir dünya markası haline gelen “EGO Cep’te” uygulamasını resmi olarak tescillemiş olduğunu kaydettiler.

EGO’nun,  2011 yılının kasım ayından itibaren kullanıma soktuğu EGO Cep’te sisteminin; Android, İOS ve Windows uyumlu akıllı telefonlara yüklenerek kullanıldığını ifade eden yetkililer, kentiçi ulaşımda EGO otobüslerini kullanan yolcuların,  başta durak yeri olmak üzere otobüs hatları ile ilgili ihtiyaç duyulabilecek tüm bilgilere EGO CEP’te sayesinde kolayca ulaştığını söylediler.

Günlük ortalama 700-750 bin yolcu seyahat ediyor

Belediye otobüsleriyle seyahat eden Başkentlilerin, 6 yıldır en sık yararlandığı hizmetlerden biri haline gelen EGO Cep'te, kullanıcısı sayısının 2 milyon 547 bin 200’e ulaştığını vurgulayan yetkililer, belediye otobüsleri günlük ortalama 700-750 bin arasında yolcunun seyahat ettiğini bunların içinde de her gün 412 bin 909 bin yolcunun ise EGO CEP’te yi aktif olarak kullandığını vurguladılar.

EGO CEP’TE Projesi uluslararası 2 ödül aldı

EGO Cep’te uygulamasının dünya ölçeğinde dikkat çekerek, uluslar arası iki ödüle layık görüldüğünü hatırlatan yetkililer, bilgilendirme sistemiyle, yolcuların seyahatlerini dakika dakika planlayarak, kent insanı için en değerli şey olan “zaman” kaybının da ortadan kaldırıldığını kaydettiler.“EGO CEP’TE nasıl kullanılıyor

Başkentlilerin, sisteme dahil edildiği ilk günden itibaren kullanmaya başladığı EGO Cep’te, akıllı telefonlara indirildikten sonra ekranda bulunan  “Otobüs Nerede?”, “ Hat Ara?”, “Adres Ara?”, “Nasıl Giderim?” ve “Neredeyim?  seçenekleri çıkıyor. Yolcu hangi bilgiye ihtiyaç duyuyorsa, o seçeneği tıklıyor. Yine ekran üzerinde bulunan, “Önemli Yerler ve Duyurular” bölümünden de kent ile ilgili bilgilere ulaşılıyor. Ayrıca duraklarda bulunan 5 haneli durak numarası da girilerek, durağa ait bilgilere ve duraktan geçen hattın bilgilerine ulaşılması sağlanıyor.

Ankara kart işlemleri

Her yıl geliştirilerek yeni özellikler eklenen EGO Cep’te uygulamasına, 2016 yılında şehiriçi ulaşım kartları olan Ankarakart ile bilgiler eklendi. Akıllı cep telefonlarındaki sisteme Ankarakart’ın ön yüzündeki 16 rakamını girildikten sonra, kartın bakiyesi, son 1 aylık kullanım ile en yakın para yükleme noktaları da öğrenilirken,  Ankarakart’a online olarak, kredi kartıyla bakiye (para) yükleme işlemi de yapılabiliyor.

SMS ve sesli mesajla, hat ve durak numarası

Akıllı telefonlar üzerinden yapılan işlemlerin yanı sıra, akıllı özellikleri olmayan telefon kullanan yolcular da SMS ve sesli mesajla, ulaşım bilgilerini ve Ankarakart bakiyesini öğrenebiliyor.

Bunun için ücretsiz olarak Ankarakart’ın ön yüzündeki 16 rakamın tamamını ya da 8 rakamını yazıp, 0 312 911 3 911 telefon numarasına SMS  göndermek ya da aramak yeterli oluyor. Aynı numaradan “Durak Numarası” boşluk “Hat Numarası” yazılarak gönderilmesi halinde de sorgulanan durağa otobüs veya otobüslerin ne zaman geleceğinin yanıtı yine SMS olarak alınabiliyor.

Yorumlar (0)
banner92
banner116
banner117
15
parçalı bulutlu