banner92
banner69

Uçak yolculuğu en çok iç hatlarda nisan, dış hatlarda ekim ayında yapıldı

banner113

Çevrimiçi seyahat platformu Turna.com ziyaretçilerinin uçak bileti satışlarından kaydettiği bilgilerden hareketle 2022’nin seyahat karnesini açıkladı. Buna göre en pahalı tek yön uçak bileti 104 bin 797 TL’ye İstanbul - Canberra yolculuğu için satılırken, en pahalı gidiş - dönüş uçuşu ise 87 bin 449 TL’ye İstanbul - New York arasında gerçekleştirildi. İç hatlarda nisan, dış hatlarda ise ekim ayında en çok uçak yolculuğu yapıldı.

banner114
HAVAYOLU 12.01.2023, 16:28 Taşıma Dünyası
Uçak yolculuğu en çok iç hatlarda nisan, dış hatlarda ekim ayında yapıldı

Pandeminin etkilerinin günden güne daha az hissedildiği 2022’yi henüz geride bırakmışken, çevrimiçi seyahat platformu Turna.com ziyaretçilerinin uçak bileti satışlarından kaydettiği bilgilerden hareketle yılın seyahat karnesini açıkladı. Platformun paylaştığı verilere göre, en pahalı tek yön bilet 104 bin 797 TL’ye İstanbul - Canberra uçuşu için satıldı. Yurt içi seyahatlerdeki en pahalı tek yön bilet ise 3 bin 680 TL’ye İstanbul - Dalaman uçuşunda alıcı buldu. Gidiş - dönüş olarak satın alınan biletlerin en pahalısı dış hatlarda 87 bin 449 TL ile İstanbul - New York, iç hatlarda ise 6 bin 490 TL ile Antalya - İstanbul uçuşunda kullanıldı. Uçuş bedeli en pahalı yolculuklar ise ağustos ve eylül aylarında gerçekleştirildi.

2022’de en ucuz uçak biletlerinin haritasına bakıldığında da rotanın doğuya kaydığı görüldü ve Turna.com kullanıcıları en ucuz biletlerini ocak ayında aldı. Yıl boyunca dış hatlarda en düşük bütçeli tek yön seyahat Tahran - İstanbul hattında 406 TL’ye yapılırken, iç hatlarda da yılın en ucuz tek yön uçak bileti 106 TL’ye Diyarbakır - Trabzon uçuşunda satıldı. Gidiş - dönüşlerde ise Ankara’daki yolcular 962 TL’lik en düşük fiyatlı biletle Kiev’e uçarken, yurt içinde en ucuz uçak bileti 212 TL’ye Trabzon’dan Van’a giden uçuşlar için satıldı.

Yurt içinde en çok nisan, yurt dışında ise ekim ayında yolculuk yapıldı

Turna.com’dan edinilen bilgilere göre kullanıcılar yurt içine en çok nisan, yurt dışına ise ekim ayında seyahat etti. 2022’de iç hatlarda en çok tercih edilen destinasyonların arasında İzmir ve İstanbul bulunurken, İstanbul - Antalya ve Adana - İstanbul en çok tercih edilen rotalar oldu. İstanbul'dan Tahran, Bakü ve Taşkent uçuşları ise dış hatlarda yılın en’lerine girdi. Önceki yıllarda olduğu gibi dış hat uçuşlarında Türk Hava Yolları, iç hatlarda ise Pegasus en çok tercih edilen havayolu şirketleri oldu.

Yurt dışının favorileri: Bakü, Viyana, Düsseldorf, Tahran, Amsterdam

Seyahat istatistiklerindeki kırılımlar, platformun farklı statü ve kategorideki kullanıcılarında rotaların yön değiştirmesi şeklinde kayıtlara geçti. Turna.com'a üye olan öğrenciler, çiftler ve çocuklu aileler yurt içinde en çok İstanbul, İzmir, Antalya’ya, yurt dışında ise Bakü, Viyana, Düsseldorf, Tahran ve Amsterdam şehirlerine gitti. 65 yaş üzeri kullanıcıların yurt içi seyahatlerinde benzer bir tablo görülürken, dış hatlarda Rusya’nın Mineralnye Vody, Almanya’nın Köln ve Frankfurt şehirleri en çok tercih edilen bölgeler oldu.

Konuya dair açıklama yapan Turna.com Genel Müdürü Dr. Kadir Kırmızı, uçak bileti fiyatlarının 2022'de büyük oranda arttığını ve bu nedenle 2023 seyahatlerini planlanlamak isteyenlerin %70’e kadar daha ucuza uçak bileti bulmasını sağlayan Akıllı Uçuş arama özelliğine yoğun ilgi gösterildiğini belirterek sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Turna.com mühendisleri tarafından geliştirilen Akıllı Uçuş algoritması, birbiriyle bağlantısı olmayan havayolu şirketlerinin uçuşlarını birleştirerek %70’e kadar ucuza uçak bileti bulmayı sağlıyor. Müşterilerimizin seyahatlerini daha konforlu kılmak için ucuz uçak biletinin yanı sıra otobüs bileti, otel rezervasyonu, vize işlemleri, araç kiralama gibi birçok alanda da hizmet sunuyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz tüm kategorilerde üyelerimizin ihtiyaçlarına tek noktadan hem ekonomik hem de avantajlı çözümlerle karşılık veriyoruz.

Yorumlar (0)
banner92
banner116
banner155