banner92

2.3 milyar liralık yatırım ile Gaziantep şehiriçi trafik nefes alacak

banner113

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “2.3 milyar liralık dev bir yatırım ile Gaziantep kent merkezi ile iki sanayi bölgesini birbirine bağlayarak şehir içi trafiğine nefes aldıracağız. Bu yıl sonuna kadar yapım çalışmalarımızı tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

2.3 milyar liralık yatırım ile Gaziantep şehiriçi trafik nefes alacak
banner100

Bakan Karaismailoğlu, bir dizi ziyaret ve incelemede bulunmak için Gaziantep’e gitti. Karaismailoğlu, Gaziray İçin Elektrikli Tren Seti Alımı İmza Töreni’ne katılmadan önce, Gaziantep Havaalanı Yeni Terminal Binası şantiyesinde incelemelerde bulunarak; Gaziantep Valiliği’ni ziyaret etti.

Gaziray hattında kullanılacak TÜRASAŞ tarafından yapılacak araçlar için “Gaziray İçin Elektrikli Tren Seti Alımı İmza Töreni”ne katılan Karaismailoğlu, yakın gelecekte neredeyse bütün raylı sistem araçlarının Türkiye’de üretilerek; ihraç edileceğini kaydetti.

TURASAŞ ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında işbirliği

banner97
Gaziray projesinde kullanılacak araçlar için TURASAŞ ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında çok önemli bir iş birliğinin gerçekleştiğini kaydeden Bakan Karaismailoğlu, hükümet ve belediyelerin ele ele vererek pek çok vizyon projesini hayata geçirdiğine dikkat çekerek; şunları söyledi: “Bakanlığımız ve belediyemiz arasında imzalanan protokol ile bakanlığımız tarafından yapılan Gaziray Projesi de bu anlayışın en önemli ve güzel örneklerinden biri. Bu proje TCDD Genel Müdürlüğümüz ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile geliştirildi. 2.3 milyar liralık dev bir yatırım ile Gaziantep kent merkezi ile iki sanayi bölgesini birbirine bağlayarak şehir içi trafiğine nefes aldıracağız.”

26 km Gaziray

“Gaziray çalışmaları kapsamında 26 kilometre 4 hat demiryolu inşaatı, 16 adet istasyon binası, banliyö ve hızlı tren setlerine uygun depo binası yapıyoruz. Güzergâhın 20 kilometresini tamamladık ve 16 istasyondan 11 tanesini tamamen bitirdik. Kalan 5 istasyon, depo inşaatı, sinyalizasyon ve elektrifikasyon işleri ve güzergahın aç-kapa kısmı olan kalan kesiminde çalışmalarımız devam ediyor. Bu yıl sonuna kadar yapım çalışmalarımızı tamamlamayı hedefliyoruz.”

32 araçtan oluşan 8 adet elektrikli tren seti

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin Gaziray’da kullanılacak 32 araçtan oluşan, 8 adet Elektrikli Tren Seti Tasarımı, Temini ve Montajı için açmış olduğu uluslararası ihaleyi yabancı rakiplerine karşı en avantajlı teklifi veren ülkemizin raylı sistemler sektörünün en büyük temsilcisi TÜRASAŞ’ın kazandığını anımsatan Bakan Karaismailoğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “TÜRASAŞ büyük Türkiye’ye yaraşan, kendi teknolojik birikimimizle, kendi deneyimimizle, yerli ve milli ürünlerimizi ortaya koymaktır. Öyle ki, TÜRASAŞ sayesinde, yakın gelecekte lokomotiften, vagona, Elektrikli Tren Setinden, Banliyö Tren Setlerine kadar neredeyse bütün raylı sistem araçları Türkiye’de üretiliyor ve ihraç ediliyor olacaktır.”“TÜRASAŞ’ta Gaziray için de üretimi yapılacak araçların toplam maliyeti yaklaşık 47 milyon Euro’dur. İşletme hızı saatte 120 kilometre ve araç gövdeleri alüminyum olacak şekilde 4 araçtan oluşan bir tren seti toplam 1000 yolcu taşıma kapasitesine sahip olacaktır. İlk 2 Set 24 ay, tüm setler ise 28. ayın sonunda Gaziantep Büyükşehir Belediyesine teslim edilecek.”

Yorumlar (0)
banner92
12
açık