Gebze OSB-Darıca Metro Hattı ile günlük 320 bin kişi taşınabilecek

Gebze Darıca Metro Hattı’nın 3 bin 800 metrelik ilk ışık görme töreni gerçekleşti. Çalışmaları Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan sonrasında Başkan Tahir Büyükakın’ın girişimleri sonucunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na devredilen Gebze Darıca Metro Hattı’nın 3 bin 800 metrelik ilk ışık görme töreni gerçekleşti. Törende açıklamada bulunan Başkan Büyükakın, 2023’ün sonuna kadar Gebze İstasyon ile OSB arasındaki kısmın tamamlanacağını söyledi. . Günlük 320 bin yolcu kapasiteli Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattı 11 istasyondan oluşacak.

banner114
Gebze OSB-Darıca Metro Hattı ile günlük 320 bin kişi taşınabilecek

Kocaeli’nin ilk metrosu olma özelliği taşıyan Gebze Darıca metro hattının ışık görme törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, çalışanlar ve yetkililer katıldı.

2024 yaz aylarında tamamlanacak

Gebze Darıca Metro Hattı Işık Görme Töreni’nden konuşan Başkan Büyükakın, “Özlemle beklediğimiz metro hattı için çok önemli bir safha bu. İnşallah 2023’ün sonuna kadar Gebze İstasyon ile OSB arasındaki kısım tamamlanmış olacak. Bahar aylarında trenle ilgili deneme çalışmaları yapılacak. 2024’ün yaz aylarına doğru da Darıca ile Gebze İstasyonu arası tamamlanacak. İş programı ona göre yapılandırıldı. Tünellerde yüzde 90 geçildi. Az bir çalışma kaldı. Allah, kazasız belasız bu çalışmaların bitmesini ve en kısa zamanda da Gebzemize, Darıcamıza ve Kocaelimize hizmet etmesini nasip etsin” dedi.

55 bin araç trafikten çekilecek

İnşaatın hızla ilerlemesinin kendileri açısından sevindirici bir durum olduğunu vurgulayan Başkan Büyükakın, "Dünyanın büyük bir krizin içinde olduğu, yatırımların durduğu, ekonomilerin büyüme oranlarının durduğu bir ortamda Türkiye’de işler devam ediyor, inşaatlar durmuyor. Bugün de ciddi bir ilerleme anlamına geliyor bu, açılan tünelin birleştiği bir noktadayız. Metronun faaliyete geçmesi toplamda 55 bin aracın trafikten çekilmesi anlamına geliyor. Daha az trafik sıkışıklığı anlamına geliyor. Hızlı, güvenilir, konforlu taşımacılık anlamına geliyor. Bu açıdan bakıldığında 55 bin aracın trafikten çekilmesi, aynı zamanda emisyon salınımı açısından da çok kıymetli. Çevresel değerler açısından çok kıymetli. Gebze'miz için, Darıca'mız için, Kocaeli'miz için gerçekten çok büyük bir kazanım olacak bu uzun vadede. Karbon sıfır hedefleri konusunda da ülkemize ciddi bir katkı sağlayacak. Kullanılacak araçlar otonom araçlar, sürücüsüz araçlar. O manada da ciddi bir katkı sağlanmış oluyor. Yapılan inşaatta ciddi manada yerlilik oranlarına ulaşıldı. Bu da başka bir sevindirici tarafı. Ülkemizin metro yapım kapasitesi de artmış oluyor” dedi.

Çift yönde 320 bin kişinin taşınması hedefleniyor

Çift yönlü olarak hesap edildiğinde 30.8 kilometre uzunlukta metronun hizmet vereceğini aktaran Başkan Büyükakın, "Çok büyük bir depolama alanı inşaatı yapılıyor. Orası da ayrı bir maliyet unsuru. Bütün o trenlerin vagonlarının bakım ve onarımlarının yapıldığı büyük bir depo ve bakım alanı OSB bölgesinde inşa ediliyor. Gerçekten çok büyük bir proje. Bugünkü yapım maliyetleri açısından kilometre maliyetine vurduğunuzda şu anda Türkiye’nin, belki de dünyanın en ucuz metro inşaatı gerçekleşiyor. Bu da bizim açımızdan ayrıca sevindirici bir nokta. Günlük kapasitesi 320 bin kişi olacak. Bir günde çift yönde 320 bin kişiyi taşıması hedefleniyor. Bu kapasiteye kısa vadede ulaşılacağını tahmin ediyoruz. Çünkü raylı sistemlerde ilk başta yapılan hesapların, hedef hesaplarının çok kısa sürede üzerine geçildiğini görüyoruz. Nüfusun bu kadar yoğun olduğu yerlerde metro sistemlerinin yapılmadığı durumlarda trafik sorunlarını çözmek mümkün değil. Çünkü yaptığımız ulaşım master planına göre yolculuk değeri 2035’e kadar 4 kat artacak. Yolların 4 kat arttırılması, yana genişlemesi, yukarıya, aşağıya genişlemesi mümkün değil. Dolayısıyla da toplu taşıma ve raylı sistemin gelişmesi lazım” ifadelerini kullandı. Günlük 320 bin yolcu kapasiteli Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattı 11 istasyondan oluşacak.

Yorumlar (0)
banner117
15
açık
banner159
banner153