banner69

Hasret sona erdi. Başkent ulaşımına 54 yeni Mercedes, 28 yeni Otokar otobüs katıldı

banner113

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’e kazandırılan ve bugün seferlere başlayan 85 otobüs için “Hasret Sona Eriyor: Başkent Yeni Otobüsleri İle Buluşuyor” programı düzenledi. EGO filosuna 33 adeti CNG’li körüklü ve 21 adet CNG’li solo Mercedes Conecto ve 28 adet körüklü Otokar Kent LF otobüs katıldı. Törende konuşan Başkan Mansur Yavaş, “2022 yılı sonunda 355’i yeni otobüs ve 22’si dönüştürülmüş elektrikli otobüs olmak üzere 377 aracımızı Ankaralıların hizmetine sunmuş olacağız” dedi.

KENTİÇİ BELEDİYE 13.12.2021, 16:02 13.12.2021, 16:34 Erkan YILMAZ
Hasret sona erdi. Başkent ulaşımına 54 yeni Mercedes, 28 yeni Otokar otobüs katıldı

Başkent’te en son otobüs alımının 2013 yılında gerçekleştiğini ve hizmet veren mevcut otobüslerin dünyaya kıyasla iki kat daha yaşlı olduğunu her fırsatta vurgulayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın, yeni otobüs alımı için ısrarlı mücadelesi sonucu Başkent’e kazandırılan otobüslerin ilk teslimatı yapıldı.

Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ev sahipliğinde ilk seferlerine çıkmadan önce 85 otobüs için EGO 3. Bölge Yerleşkesi’nde “Hasret Sona Eriyor: Başkent Yeni Otobüsleri İle Buluşuyor” programı düzenlendi. 13Aralık 2021 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen teslimat törenine; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, , İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sabri Tekir, Milletvekilleri, Genel Başkan Yardımcıları, Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş, EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş, ilçe belediye başkanları, Belediyesi Meclis üyeleri ve bürokratları, STK temsilcileri, Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, Otobüs Pazarlama ve Satış Direktörü Osman Nuri Aksoy, Otobüs & Kamyon Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Tolga Bilgisu, Şehir İçi Otobüs ve Kamu Satış Grup Müdürü Orhan Çavuş, Müşteri Hizmetleri - Otobüs Pazarlama Grup Müdürü Kıvanç Aydilek ve Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç katıldı.

Başkanlardan Mansur Yavaş’a övgü

Törene katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yeni projelere imza atan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tan övgüyle bahsetti:“2013’den bu yana otobüs alınmıyorsa bir sorun var demektir ve otobüs almak için çabalayan Büyükşehir Belediye Başkanımıza sorun çıkarılıyorsa engel var demektir, eğer milyonlarca evladımız internete ulaşmıyorsa pandemi döneminde olsun veya olmasın bir sorunumuz var demektir. Eğer yüz binlerce çocuğumuz yatağa aç giriyorsa bir sorun var demektir, eğer gençlerimiz geleceklerinden kaygı duyuyorsa ve biz yurt dışına nasıl gideriz diye düşünüyorlarsa bir sorunumuz var demektir. Türk lirası yabancı paralar karşısında pula dönüyorsa bir sorunumuz var demektir. Değerli arkadaşlar Büyükşehir Belediye Başkanımız çok güzel ifade etti 4 milyar lira borç ödedim ve otobüs kredisi hariç banka kredisi çekmedim dedi. Demek ki borç almadan da bir kenti yönetebiliyorsunuz. Sayın başkan çılgın projelere ihtiyacım yok dediniz bu memleketin çılgın projelere değil akıllı adamlara ihtiyacı var. Bütün Ankaralıların önünde söylemek istiyorum sizlere teşekkür ediyorum.’’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de Ankara’da yapılan hizmetlerden duyduğu memnuniyeti şu sözlerle ifade etti: “Böylesine hayırlı bir işe şahitlik ettiğim için çok mutluyum. Bugün Sayın Mansur Yavaş’ın dün olduğu gibi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ortaya koyduğu performansı, hakkındaki en küçük suçlamaların vatandaşın gözünde bulunmadığı, hem dürüst hem çalışkan hem de somut sonuçlar alan biri olarak vatandaşın yanında durduğunu görüyoruz. Herkesin huzurunda söylüyorum Allah sizden razı olsun, arkadaşlarınızdan razı olsun, biz sizden razıyız inşallah Ankaralılar da sizlerden razı olur.”

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal da törende yaptığı konuşmada, “2019 yerel seçimleri ile birlikte hepimiz gönlü mutmain bir şekilde Ankara’nın üstündeki örtünün kalkması Ankara Büyükşehir Belediyesinde niyetinden emin olduğumuz Sayın Başkan olmak üzere yönetimi olduğu bir Ankara sakini olarak bizler de gönül rahatlığı içerisindeyiz. Milletin ihtiyacından ziyade işte Ankapark’a 801 milyon dolar harcanmış ama bunun hesabı sorulmuyor o açıdan idari, siyasi ve adli denetimin yapılamadığı bir ülkede bu maliyeti vatandaşımız ödüyor” dedi.

Ankara’nın nüfusu arttı, otobüs sayısı düştü

Törende konuşan Başkan Mansur Yavaş, 2010 yılında Ankara nüfusunun 4 milyon 460 bin iken 2 bin 37 otobüsün hizmet verdiğini hatırlattı: “2020 yılında ise nüfusu 5 milyon 663 bin olan Ankara’nın otobüs sayısı 1547’ye geriledi. 2013 yılından günümüze kadar Ankara nüfusu yüzde 12 artarken, EGO Genel Müdürlüğü bünyesindeki faal araç sayısı yüzde 21’e düşmüştü. Bu ters orantı sadece rakamların değil aynı zamanda bir yönetim anlayışının da tersliğini ortaya koyuyordu. Daha da vahimi, filomuzun yaş ortalaması 12 idi. İşte bu durum göreve gelir gelmez bize yeni sorumluluklar yüklemişti. Hemen harekete geçip görüşmelerimizi ve hazırlıklarımızı tamamladık. Süreç devam ederken nasıl zorluklarla karşılaştığımızı tüm kamuoyu takip etti ancak nihayetinde buradayız ve Ankaralı hemşehrilerimizle yeni otobüslerimizi buluşturacağımız için huzurluyuz” dedi.

banner97

282 adet açıklanan otobüs sayısı açık ihale de 301’e çıktı

“Göreve başladığım günden bugüne kadar şeffaf belediyeciliğin hem vicdani mutluluğunu hem de yararını yaşıyorum” diyerek konuşmasını sürdüren Yavaş, otobüs alım sürecindeki ihalelerin de canlı yayınlandığını belirterek 282 adet olarak açıklanan otobüs sayısının yapılan açık ihale sonucunda 301 adede ulaştığını hatırlattı. Yavaş, 91 bin 621 metrekarelik alanda kurulan, içerisinde 4 katlı hizmet binası, 14 kanallı atölye binası, CNG ve doğalgaz istasyonları ile 44 milyon TL’ye mal olan EGO 3. Bölge Yerleşkesi’nde yapılan programda teslimatı yapılan ve seferlerine başlayan otobüslerle ilgili şu bilgileri de paylaştı:

“Bu 301 adet otobüsün 168 adedi Mercedes marka doğal gazlı körüklü olacak. Bugünkü ilk teslimat sonucu 33 adet doğal gazlı körüklü otobüsümüz sefere başlayacak. Yine Mercedes marka 105 otobüsümüz ise doğalgazlı solo olarak adlandırılan sınıfta yer alıyor. Bugün teslim aldığımız 21 adedi hemen seferlere başlayacak. Otokar marka 28 adet dizel körüklü otobüsümüzün ise bugün tamamını teslim aldık. Bu otobüslerimiz de hemen seferlerine başlayacak. Toplam 301 adet otobüsümüzün 82 adedi bugünden itibaren hemşehrilerimize hizmet vermeye başlayacak. Bununla birlikte, Avrupa Birliği programı kapsamında 3 adet yerli üretim otobüs de belediyemize hibe edildi. Bu 3 çevreci ve yeni nesil otobüsümüzü de bugünden itibaren Ankara caddelerinde görmeye başlayacağız.”

Yeni otobüsler en çok talep edilen hatlarda hizmet verecek

Devlet Malzeme Ofisi’nden alınan 51 adet 8 metrelik otobüslerin eylül ayında hizmete sunulduğunu ve belediye iştiraki BELKA’nın da eski otobüsleri elektrikliye dönüştürdüğüne dikkat çeken Yavaş, “Tüm bu çalışmalar sonucunda 2022 yılı sonunda 355’i yeni otobüs ve 22’si dönüştürülmüş elektrikli otobüs olmak üzere 377 aracımızı Ankaralıların hizmetine sunmuş olacağız. Hemşehrilerime bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Yeni otobüslerimiz geldikçe en çok yoğunluk yaşanan, bizden en çok otobüs talep edilen hatlarda hizmet vermeye başlayacak. Başkent 153 ve sosyal medya üzerinden gelen talepleri de yapay zeka kullanarak tespit ettik” diye konuştu.

Otobüslerin rengini ve tasarımını katılımcı belediyecilik anlayışı gereği Ankaralıların belirlediğini vurgulayan Yavaş, “Başkent Mobil uygulaması üzerinden oylamaya sunduğumuz tasarımlardan en çok oyu alan kırmızı renkli, hitit güneşli tasarım oldu” dedi.

Toplu ulaşıma zam yapmamak için direniyoruz

“Uzun süredir ulaşım fiyatlarında zam yapmama konusunda direniyoruz” sözleriyle konuşmasına devam eden Başkan Yavaş, devam eden ulaşım projeleri hakkında da bilgiler verdi: “Mevcut ekonomik şartlar ve gider maliyetlerindeki artışları göz önüne aldığımızda, toplu taşıma ücretinin 6 liranın üzerinde olması gerekiyordu.. Keçiören-Havaalanı Metrosu için bakanlık biz yapacağız dedi ama 2,5 yıl oldu hala projeleri bitmedi. Bazen bize niye gecikti diye soruyorlar ancak Ulaştırma Bakanlığı bizden önce başlamıştı. Bizler bize izin verilen 7,4 kilometrelik Mamak Metrosu’nun projesini bitirmek üzereyiz ki ortada proje yoktu. 30’dan fazla sondaj yapıldı ve inşallah bu proje şubat ayında bitecek. Proje bittikten sonra Ulaştırma Bakanlığı’nın bu projeyi kabul etmesi gerekiyor. Daha sonra da hükümet tarafından yatırım programına alınması gerekiyor. Prensip anlaşması ile kredisinin büyük bir bölümünü de bulduk. Eğer her şey yolunda giderse, gecikme olmazsa Mamak Metrosu’na da kazmayı vuracağız. Dikmen Metrosu için de çalışmalara başladık. Önce anketler yapılıyor, bilim adamları, muhtarlar ve STK’larla Dikmen Metrosu’nun hangi hatlardan gitmesi gerektiği hakkında görüşüyoruz. Bunların da inşallah projesini tamamlayıp bizim dönem olur, bizden sonra olur tamamlanmasını sağlayacağız.”

Mercedes-Benz Türk’ten 700 EGO sürücüsüne eğitim

Başkan Mansur Yavaş, sürücü eğitimlerine yönelik de bilgiler verdi: “2013 yılından beri ilk kez alınan yeni otobüslerde, EGO personelimize teorik ve pratik eğitimler verilmeye başlandı. Bu kapsamda, Mercedes Benz Türk’ün düzenlediği Sürücü Eğitimleri’nden 18’i kadın olmak üzere 700’e yakın EGO sürücümüz yararlanırken, 300’e yakın teknik personelimiz ise Teknik Eğitimler’den faydalanacak. Ankara halkının kaynaklarını en verimli şekilde kullanma hedefiyle çıktığımız bu yolda, yeni otobüslerimizin şimdiden tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

54 aracı bugün teslim ettik

Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülünde teslimatla ilgili olarak;“İhale kapsamında teslim edeceğimiz 273 adet CNG yakıtlı Conecto otobüsümüzün 33 adedi körüklü, 21 adedi de solo olmak üzere toplam 54 aracımızı bugün kullanıma sunduk. Diğer otobüsleri de Hoşdere Otobüs Fabrikamızda 2022 yılının ilk çeyreğinde üreterek Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edeceğiz. Türkiye’deki faaliyetlerini 54 yıldır sürdüren Mercedes-Benz Türk olarak, dünyanın en modern otobüs fabrikalarından biri olan İstanbul-Hoşdere Otobüs Fabrikamızda 1995 yılından bu yana otobüslerimizi üretiyor ve geliştiriyoruz.Ankara Büyükşehir Belediyesi ile iş birliğimizi EGO personeline verdiğimiz eğitimler ile devam ettiriyoruz. Düzenlediğimiz eğitim programları ile EGO sürücülerini ve teknik personelini yeni araçlarımıza hazırlıyoruz. Bu kapsamda düzenlenen Araç Tanıtım Eğitimleri’nden 18’i kadın olmak üzere 700’e yakın EGO sürücüsünün faydalanmasını planlıyoruz. EGO’nun teknik personeli için düzenleyeceğimiz Teknik Eğitimler kapsamında da bakım, mekatronik ve elektrik/elektronik eğitimlerimizden 300’e yakın personel yararlanacak.

Başta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş olmak üzere; EGO Genel Müdürü Sayın Nihat Alkaş ve tüm meclis üyelerimize teşekkür ederken, tüm bu süreçte emeği geçen değerli yöneticilerimize ve elbette Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda bu otobüslerin her birinde emeğini esirgemeyen arkadaşlarıma da huzurlarınızda tebriklerimi sunuyorum” dedi.

Yeni otobüsler Ankara halkına hayırlı olsun

Mercedes-Benz Türk Otobüs Pazarlama ve Satış Direktörü Osman Nuri Aksoy, konu hakkında “Bugün Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne teslim ettiğimiz, Hoşdere Otobüs Fabrikamızda üretilen çevreci özelliklerdeki CNG’li otobüslerimiz ile hem Ankara’nın hava kalitesi artacak hem de belediyenin kaynakları en verimli şekilde kullanılacak. Yeni otobüslerin Ankara halkına hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Mercedes-Benz Türk Kamyon ve Otobüs Müşteri Hizmetleri Direktörü Tolga Bilgisu ise “EGO'ya teslim ettiğimiz araçlarımıza Mercedes Benz Türk yetkili servisleri tarafından bakım ve onarım hizmetleri verilecek. Ankara halkının sağlıklı günlerde araçlarımızla seyahat etmelerini temenni ediyoruz.” dedi.

Otobüsler Ankara modern taşımacılığının yeni yüzü olacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve EGO Genel Müdürlüğü'nün hayata geçirdiği toplu ulaşımda dönüşüm çalışmasında Otokar'ın Ankara toplu taşımasına hizmet etmekten gurur ve mutluluk duyduğunu belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç; “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş başta olmak üzere Büyükşehir Belediyesi ve EGO yönetiminin, Başkent halkının bizlere gösterdiği güven için tüm Otokar çalışanları adına teşekkür ederim. Türkiye’nin mühendislerinin tasarladığı, ülkemiz topraklarında üretilen otobüslerimizi, bu sefer de Ankara için özenle ürettik. Modern tasarımıyla başkentimize yakışacak konforlu ve çevreci Otokar Kent otobüslerimizi bugün gururla teslim ediyoruz. 2 yıl boyunca vereceğimiz satış sonrası hizmetle de Ankaralılara yakışır bir ulaşım sağlayacağız. Otobüslerimizin Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne, EGO Genel Müdürlüğü'ne, Ankara halkına hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, genel başkanlarla birlikte törenin ardından yeni alınan otobüslere binerek incelemelerde bulundu.

Mercedes-Benz Türk, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile iş birliğini EGO Eğitim Çalışmaları ile devam ettiriyor. 29 Kasım’da başlayan bu eğitimler Mart 2022 sonuna kadar devam edecek. Mercedes-Benz Türk eğitmenleri bu kapsamda Araç Tanıtım Eğitimi başlığıyla EGO sürücülerine eğitimverirken, teknik kadrolara ise Teknik Eğitimler başlığıyla eğitimler verecek.

Araç Tanıtım Eğitimi’nden 18’i kadın olmak üzere yaklaşık 700 EGO sürücüsü yararlanacak. 29 Kasım’da başlayan bu eğitim kapsamında, araçların teknik tanıtımlarınıngerçekleştirilmesi ve Mercedes-Benz’in yeni otobüs teknolojilerinin verimli kullanılması amaçlanıyor. Bu sayede; sürüş ve yolcu taşıma performansının artırılması, sürücüler ve yolcular için konforun artırılması, konfor sistemlerinin doğru işletimi sayesinde sürücünün kondisyonunun ve dolayısıyla sürüş emniyetinin sağlanması da hedefleniyor.

Gerçekleştirilen teslimatların ardından başlayan Teknik Eğitimler ise EGO’nun teknik personeline yönelik olacak. Bu eğitimlerde 300’e yakın teknik personel; tamir ve bakım, mekatronik ve elektrik/elektronik eğitimlerinden yararlanacak.

Hizmetlerini sürekli olarak yenileyen ve geliştiren Mercedes-Benz Türk, EGO'ya teslim ettiği araçlar için tüm satış sonrası ihtiyaçlarına yönelik çalışmalarını tamamladı. Bu kapsamda araçlara EGO Genel Müdürlüğü garajlarında garanti süresi boyunca Mercedes Benz Türk yetkili servisleri tarafından bakım ve onarım hizmetleri verilecek.

Yorumlar (0)
banner117