banner69

Bulgaristan ile nakliyatçıların geçiş sorunu

Avrupa’ya çıkış yapan Türk tırlarına Bulgaristan kota koydu. Bunun üzerine Türkiye de Bulgar tırlarına kapılarını kapattı. Bulgaristan, Türk tırları malları Bulgaristan’a getirsin, Avrupa’ya taşıma işini biz yapalım diyor.

banner114
LOJİSTİK 01.02.2014, 20:54 03.02.2014, 12:35 Taşıma Dünyası
Bulgaristan ile nakliyatçıların geçiş sorunu

En önemli transit geçiş güzergahlarından Bulgaristan’ın, Avrupa ülkelerine mal taşıyan tırlara kota koyması üzerine Uluslararası Nakliyeciler Derneği, yetkilileri yardıma çağırdı. Bulgaristan’ın, Ulaştırma Bakanlıkları arasında yapılan ve Kara Ulaştırması Karma Komisyon Protokolü’nde belirlenen, her yıl ilk altı aylık dönem için karşılıklı olarak kabul edilen 125 bin adetlik transit geçiş hakkını ihlal ettiğini ifade eden Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı Çetin Nuhoğlu, Bulgaristan’ın sadece 5 bin aracın geçişi için izin verdiğini söyledi.

Bulgar tırları taşısın

Bulgaristan üzerinden gerçekleştirilen transit taşımalara kota ve transit ücreti olmak üzere ‘miktar kısıtlamaları ve eş etkili vergi’ uygulamaya başladığını söyleyen Nuhoğlu, “5 bin adetlik geçiş belgesi 31 Ocak itibariyle tükendi. Bundan sonra geçiş yapamayacağız. Bulgarlar ‘benim ülkemden geçeceksen malları Bulgaristan’a getir gideceği yere Bulgar nakliyecileri götürsün’ diyor. 1977’den bu yana geçiş için izin veriyorlardı. Ancak şimdi kota koydular. Hep daha fazla istekle geliyorlar. Ayrıca başka ülkeden para almıyorlar ama bizim tırlarımızdan para alıyorlar” diye konuştu.  

6 milyon dolar kayıp

Bulgar tarafının açıkça, uluslararası hukuku göz ardı ettiğinin altını söyleyen Nuhoğlu, “Dünya Ticaret Örgütüne üyeyiz. Bunun dışında AB ülkeleri ile serbest ticaret anlaşması gereği Bulgaristan’ın kısıtlama hakkı yok. Korumacılık adına bazı Avrupa ülkeleri taşımacılarımıza engeller çıkarıyor. Bulgaristan dışında Romanya, Macaristan, Avusturya ve 
İtalya’da bazı kotalar ve kısıtlamalar uyguluyor. Bu kıstılama ve kotaların Türkiye’ye 6 milyar dolar kaybettiriyor” dedi.

İtalya’da da sorun var

İtalya’dan yılda 6 bin araç için geçiş izni verildiğini vurgulayan Nuhoğlu, “Fransa’ya gidecek bir mal için Almanya üzerinden geçiş yapılıyor. Bu da ek maliyetler çıkarıyor. Bu kotalar için dava açmaya hazırlanıyoruz. Sadece Türkiye’den çıkış yapan mallar için değil, Türkiye’ye giriş yapacak mallar içinde benzer uygulamaları gerçekleştiriyorlar. Fatura da tüketiciye çıkıyor” dedi.Bulgar tırlarına yasak

Bulgaristan’ın anlaşmaya uymaması üzerine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın, Bulgar plakalı tırların Türkiye’ye girişlerini durdurduğunu ifade eden Uluslararası Nakliyeciler Derneği İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener de, “Elinde ‘Dozvola belgesi’ olan tırların Bulgaristan’a çıkışları sürüyor. Krizin aşılması için tırların İpsala üzerinden yurt dışına yönlendirilmesi söz konusu. Gemi yolu gibi alternatif güzergahlar da var” diye konuştu.

Maliyet yükseldi

Kalıcı bir çözüm için Uluslararası Nakliyeciler Derneği ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olmak üzere Türkiye’deki ilgili makamların yoğun girişimlerini sürdürdüğünü ifade eden Çetin Nuhoğlu, “AB ülkelerine 2012’de toplam 322 bin sefer yapıldı. 2013’te bu rakam 312 bine düştü. Ülkemizin ihracatını, Almanya başta olmak üzere, Avrupa Birliği ülkelerine taşıyan uluslararası karayolu eşya taşımacıları, her yıl Bulgaristan üzerinden transit olarak ortalama 180 bin taşıma gerçekleştiriliyor” dedi.

Yorumlar (0)
banner116
31
açık
banner119