banner92

E-ticarette kargo ücretlerinin artması tüketiciyi değil işletmeleri zorluyor

banner113

Türkiye'de ve dünyada e-ticaret, pandemideki büyüme hızına göre biraz yavaşlamış olsa da yine de büyümesini sürdürüyor. IdeaSoft CEO’su ve TOBB E-ticaret Meclis Üyesi Seyhun Özkara, e-ticarette artan kargo ücretlerine dikkat çekerek, petrol fiyatlarındaki artış sürdükçe kargo ücretlerinin de artacağını ama işletmelerin büyük kısmının bunu tüketiciye yansıtmadığını açıkladı.

banner114
LOJİSTİK 18.08.2022, 18:25 18.08.2022, 18:30 Erkan YILMAZ
E-ticarette kargo ücretlerinin artması tüketiciyi değil işletmeleri zorluyor

İlk altı aylık süreçte Türkiye’deki e-ticaret hacminin geçtiğimiz senenin ilk altı ayına göre %68 büyüdüğünü belirten IdeaSoft CEO’su ve TOBB E-ticaret Meclis Üyesi Seyhun Özkara, “E-ticarette pandemi dönemine oranla büyümede az da olsa bir azalma mevcut. Öte yandan kargo ücretlerindeki artışlar da sürüyor. Petrol fiyatlarındaki artış benzine yansıdığından dolayı taşıma maliyetleri yani kargo maliyetleri ister istemez arttı. Birçok işletme e ticaret yaparken bunun büyük bir kısmını tüketiciye yansıtmamaya çalışıyor. Ücretsiz kargo veya minimum maliyetle kargo ücreti eklemeleri yaparak tüketicinin destekçisi oluyor.” dedi.

2022 sonunda e-ticaretin hızlanacağını da sözlerine ekleyen Özkara, “Geçtiğimiz senelerde de olduğu gibi yılın ikinci yarısı her zaman oransal olarak daha büyük bir ticaret hacmi oluşturuyor. İkinci yarıyıl kampanya dönemleri, yılbaşı, muhteşem cuma gibi özel günleri içerdiğinden dolayı, e-ticaret hacminin büyümesini bekliyoruz. Ayrıca yaz aylarında durgunluk her sene olduğu gibi bu sene de yaşandı. Sadece 2020 ve 2021 yılında pandemi sebebiyle yaz aylarında tatil yapmamayı ve İstanbul’da bulunmayı tercih eden tüketicilerden dolayı bu senelerde diğer yaz dönemlerine göre e-ticaret seçimleri daha yüksekti. Fakat bu sene pandemi sonrası normale dönüldü ve yaz aylarının rutini diğer yıllarda olduğu gibi devam ediyor.” şeklinde konuştu.

IdeaSoft:2005 yılında kurulan IdeaSoft, web ve mobil tabanlı yazılım çözümleri sunmayı ilke edinmiş Türkiye'nin lider e-ticaret altyapı sağlayıcısıdır. IdeaSoftLibadiye Genel Merkez ve BÜDOTEK Teknopark AR-GE ekipleriyle internetten satış yapmak isteyenler için tüm gücümüzle çalışırken, müşterilerine sağladığı ücretsiz panel eğitimleriyle de 2016’dan bu yana 30000+ katılımcıya ulaştı. IdeaSoft ekibi, her yıl Deloitte tarafından resmi mali raporlara göre düzenlenen ve Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinin belirlendiği yarışmada 6 sene üst üste ödüle layık görüldü. Ayrıca; TEPAV Türkiye 100, Bilişim 500 ve birçok etkinlikte başarılarını ödülle taçlandırdı.

Yorumlar (0)
banner92
banner116