Kutes Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası almaya hak kazandı

30 yılı aşan tecrübesiyle küresel standartlarda yeşil üretim felsefesiyle çalışan Kutes, Kutes Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası almaya hak kazandı 30 yılı aşan tecrübesiyle küresel standartlarda yeşil üretim felsefesiyle çalışan Kutes, Ticaret Bakanlığı tarafından uluslararası ticareti ve ihracatı hızlandırmak amacıyla yürürlüğe konulan “Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası” (YYS) aldı.

banner114
LOJİSTİK 05.12.2023, 13:45 05.12.2023, 13:48 Erkan YILMAZ
Kutes Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası almaya hak kazandı

Döküm sektörünün önde gelen üreticilerinden Kutes, 2023 yılında sertifikaları arasına bir yenisini daha ekledi. Şirket, uluslararası rekabette ve ihracatta bir adım öne çıkmasını sağlayacak 'Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası' (YSS) almaya hak kazandı. Uzun ve ciddi bir denetim sürecinden sonra gerekli standartları sağlayan şirketlere verilen YYS, birçok avantaj sunuyor.

YYS'nin avantajları arasında sınır kapılarından öncelikli geçiş hakkı, yeşil hat uygulaması, azaltılmış zorunlu bilgili özet beyan verme hakkı ve daha az kontrol ve muayeneye tabi olma başta olmak üzere ithalat ve ihracat beyannamesine belge eklememe, ATR, fatura beyanı/Eur Med fatura beyanı düzenleme, eksik belgeyle beyan, götürü teminat ve taşıt üstü işlem imkanları bulunuyor. Aynı zamanda ihracat ve ithalatta yerinde gümrükleme ve izinli alıcı yetkilerinin de alınmasını sağlıyor.

2023 yılına birçok önemli sertifika ve başarıyı sığdırmaktan gurur duyduklarını belirten Kutes İcra Kurulu Başkanı Ali Esat Kutmangil, “Nisan ayında Cumhurbaşkanlığı kararıyla Özel Endüstri Bölgesi ilan edildik. Sürdürülebilirlik çalışmalarımız kapsamında ise ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi ve ISO 14064 Belgesi’ni almaya hak kazandık. Son olarak ise Ticaret Bakanlığı’nın detaylı denetimleri sonrası Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası'nı aldık. Güvenilirlik, şeffaflık ve izlenebilirlik sağlayan bu belge, bize ihracatta hız kazandıracak. Elde ettiğimiz avantajlar sayesinde ihracatımızı daha da artırarak ülkemize sağladığımız katkıyı en üst seviyeye taşımayı hedefliyoruz” dedi.

Kutes 

Kutes, 1986 yılında Mehmet Bekir Kutmangil tarafından İstanbul kömür işletmeleri maden sahalarında, kömür madenciliği faaliyetleri yürütmek üzere kuruldu. 1990 yılında Kutmangil’in yeni bir sektöre yatırım kararı almasıyla birlikte, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde dökümhane yatırımına başlayan şirket 1992 yılında Kutes Döküm tesisinde ilk dökümünü gerçekleştirdi. 2016 yılında operasyonlarını genişletme hedefi belirleyen şirket, talaşlı imalat alanında yatırım kararı aldı ve 2017 yılında Kutes Makine tesisini devreye alarak ilk talaşını kaldırdı. Kutes 2022 yılında, ilk GRI onaylı sürdürülebilirlik raporunu yayınladı ve 2033 yılına kadar yeşil üretim hedefi belirledi. Bu hedef doğrultusunda Kutes Enerji'yi kuran şirket, Kırklareli ve Edirne illerinde toplam 26 Mwp gücünde bir güneş enerjisi santrali kurulumu gerçekleştirmektedir. 2023 yılında Türkiye’nin 32’nci Endüstri Bölgesi ilan edilme gururunu yaşayan Kutes, bugün 30 bin metrekaresi kapalı toplam 207 bin metrekarelik Özel Endüstri Bölgesinde, küresel standartlarda ve 13 kalite sertifikasıyla, 9 farklı sektörde uluslararası markalara “çözüm ortağı” anlayışıyla hizmet veriyor.

Yorumlar (0)
banner117
15
açık
banner159
banner153