banner139
banner69

TÜRKTIR Şoförleri Avrupa’nın radarında!

banner113

İngiltere ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinde son dönemlerin en büyük krizlerinden biri haline dönüşen tır şoförü ihtiyacına yönelik yeni bir açıklama geldi. TÜRKTIR Genel Müdürü Tamer Oğuz, ‘Biz ağır nakliye alanında deneyimli şoför kadromuz ve yeni yetişen genç şoförlerimizle başta İtalya olmak üzere hali hazırda Avrupa'da yaşanan ve ülkemizde olası bir krize karşı hazırlıklıyız’ dedi.

banner114
LOJİSTİK 25.11.2021, 12:29 Erkan YILMAZ
TÜRKTIR Şoförleri Avrupa’nın radarında!
banner101

İngiltere başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında büyük bir kriz haline dönüşen gıda ve yakıt gibi sektörleri etkileyerek adeta hayatı durma noktasına getiren şoför eksikliği için, Türkiye'den de binlerce kişi yurt dışında şoför olabilmek için ilgili kurumlara başvuruda bulunmaya başladı. Türkiye’de nitelikli ve uluslararası standartlara uygun şoför eğitimi konusunda uzman kurum ve kuruluşlar bu süreçte gerekli adımları atarak tedarikte yaşanabilecek problemlerin önüne geçebilir.

TÜRKTIR şoförleri ileri düzey sürüş eğitimleri alıyor

Oğuz, ‘Sadece İngiltere’de hali hazırda yaklaşık 100 bin tır şoförü ihtiyacı olduğunu göz önünde bulunduracak olursak bu ihtiyacın karşılanmasının nitelikli ve Avrupa deneyimi olan bir şoför kadrosuyla mümkün olduğunu söyledi. Türkiye-İtalya arası aktarmasız direk taşımacılık ve proje taşımacılığı hizmetleri ile ağır nakliye ve lojistik alanında yetişmiş bir kadroya sahip olduklarının altını çizen Oğuz, bu alanda çalışan şoförlerinin güvenilir ve işinin ehli olduğu için Avrupa’da tercih edildiğini ve filolarında bulunan tüm şoförlere yönelik ileri düzey sürüş eğitimlerini uluslararası standartlara uygun olarak verdiklerini ifade etti.

2030’da Almanya’da 150 bin şoför ihtiyacı oluşacak

Avrupa'nın en büyük ekonomisine sahip olan Almanya'da heryıl emekliye ayrılan şoför sayısı yaklaşık 30 bin ve buna karşılık her yıl direksiyona geçen ortalama şoför sayısı ise 15 bin civarında.Hesaplamalara göre; işe başlayan ve emekli olan şoför sayıları arasındaki bu orantısızlık telafi edilmez ise 2030 yılında Almanya 150 bin kamyon ve tır şoförüne ihtiyaç duyacak. Yaşanan bu tip küresel çaplı krizler sektörde bulunan tüm firmaları doğrudan veya dolaylı olarak etkilemektedir.

Tır şoförlüğüne hevesli ve becerikli Türk gençlerine öncülük edilmeli

TÜRK TIR Genel Müdürü Tamer Oğuz, pandemi döneminde nakliye sektörünün hayati bir önem taşıdığının bir kez daha ortaya çıktığını İngiltere’de ordunun duruma müdahale etmesini sağlayacak kadar büyük bir sorun oluşturduğuna dikkat çekerek özellikle önümüzdeki yıllarda en önemli mesleklerden biri haline gelecek olan TIR şoförlüğüne hevesi olan Türk gençlerinin yetişmesine öncülük edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yorumlar (0)
banner117
15
açık
banner159
banner153