Yapay zeka yatırımları Boltas’a sürdürülebilirlik ödülü getirdi

Yarım asra yaklaşan köklü geçmişiyle lojistik çözümler üreten Boltas, International Data Corporation (IDC) Türkiye CIO Zirvesi’nde sürdürülebilirlik alanındaki yaklaşımı ve projesiyle ödüle layık görüldü. Şirket, “Boltas Smart Sustainability Transformation” projesi ile Sürdürülebilirlik kategorisinde üçüncülük ödülünü kazandı.

banner114
LOJİSTİK 14.06.2024, 17:25 Erkan YILMAZ
Yapay zeka yatırımları Boltas’a sürdürülebilirlik ödülü getirdi

Küreselleşme ve sürdürülebilirlik odaklı yatırımlarıyla öne çıkan Boltas, IDC Ödül Töreni'nde “Sürdürülebilirlik” kategorisinde ödül aldı. Boltas Teknoloji ve Ar-Ge Direktörü & İcra Kurulu Üyesi Harun Özdemir, 7 kategoride 89 kurumun 294 projesinin katıldığı yarışmada, sürdürülebilir bir gelecek için yenilikçi teknoloji vizyonlarının bir yansıması olarak “Boltas Smart Sustainability Transformation” projesiyle üçüncülük ödülünü kazandıklarını söyledi. Projeleri ile çevresel ve teknolojik sürdürülebilirliğe katkıda bulunmayı hedeflediklerini anlatan Özdemir, “Boltas Smart Sustainability Transformation” ile IT, çevresel sürdürülebilirlik ve yapay zekâ alanındaki çalışmalarını bir araya getirdiklerini ifade etti. Özdemir, “3 yıllık stratejik planımız ve Ar-Ge çalışmalarımız doğrultusunda süreç geliştirici, verimlilik artırıcı projeler, yazılımlar ve uygulamalar ürettik ve üretmeye devam ediyoruz. Projemiz ile de şirketimiz içerisinde yaptığımız tüm çalışmaları kapsamlı şekilde ele aldık.” dedi.

Yapay zeka süreçleri ile sürdürülebilirliği yeniden ele alıyoruz

Verimlilik ve sürdürülebilirliğin, lojistik sektörünün en önemli konularının başında geldiğini vurgulayan Özdemir, "Karbon emisyonu konusunda yaptığımız tüm yatırımlar ve operatif hamlelerin yanı sıra bu süreci Üretken Yapay Zekâ ve Süreç Robotlarımızın birlikteliği ile de destekleyen bir proje tasarımımız oldu. Bu platform, iş ortaklarımız için taşıma, operasyon ve depolama süreçlerine katkı sağlarken sürdürülebilirlik anlamında da önemli bir fayda yaratacak." diye konuştu.

Karbon salımını azaltmaya odaklandı

Teknolojiyi operasyonlarının ve hizmetlerinin odağına koyduklarını aktaran Özdemir, bu sayede karbon salımını azaltırken, verimliliği artırdıklarını belirtti. Özdemir, şirket içerisinde geri dönüşüm, enerji ve su kullanımı, atık yönetimi gibi alanlarda düzenli eğitimler verdiklerini, sürdürülebilirliğe tüm çalışanları ile inandıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti: “Sürdürülebilirliği tek bir noktadan ele almıyoruz. Başta teknoloji olmak üzere tüm iş süreçlerimizde, ofis ve depolama alanlarımızda, tercih ettiğimiz taşıma modlarında önceliği çevreye veriyoruz. Özellikle yoğun intermodal taşımalarımızda oldukça ciddi bir karbon salımının önüne geçiyoruz. Ayrıca düzenli olarak fidan dikimleri gerçekleştiriyoruz.” Özdemir, stratejik planları doğrultusunda 2025 yılında veri analizi, tahminleme, optimizasyon, rota planlama ve araç takibi gibi hizmetlerinde yapay zekâyı önemli ölçüde kullanacaklarını, sürdürülebilirlik odaklı çalışmaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

IDC Türkiye CIO Zirvesi 

IDC Türkiye’nin düzenlediği CIO Zirvesi’nin bu yıl 15.’si gerçekleştirildi. Türkiye’nin önde gelen markalarının ve bilişim liderlerinin katılım gösterdiği zirvede, Yapay Zekâ, Dijital İş Stratejileri, Sürdürülebilirlik, Dijital Güvenlik ve Endüstri 4.0 gibi konular ele alındı. Programda Yılın CIO’su, Teknoloji ve İşte Kadın, Sürdürülebilirlik, Değişim Yönetimi, BT Yönetişimi, İşi Etkinleştirme ve BT Maliyet Verimliliği alanlarında ilk 3’e giren markalara ödüller verildi.

Yorumlar (0)
banner117
15
açık
banner159
banner153