ATO, “Ticarette Djital Çağ” başlattı. E-devlet üzerinden hizmet veren ilk oda oldu

Ankara Ticaret Odası’nın (ATO), üyelerinin iş ve işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla Türkiye’de bir ilke imza atarak hayata geçirdiği “ATONET Üye Hizmet Platformu” ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran tarafından kamuoyuna tanıtıldı. ATONET uygulaması ile e-devlet üzerinden hizmet veren ilk oda olduklarını belirten Başkan Gürsel Baran, “ATONET, ticaret dünyasında milat olacak” dedi. ATO üyeleri hizmet binasına gelmeden e-devlet üzerinden “ATONET” uygulamasına giriş yaparak, e-belge’den başvuru ve randevu hizmetlerine, vezne işlemlerinden bilgi güncelleme ve harç iade taleplerine kadar onlar hizmeti online olarak gerçekleştirebilecek.

banner114
MESLEK KRL 26.09.2022, 18:37 Erkan YILMAZ
ATO, “Ticarette Djital Çağ” başlattı. E-devlet üzerinden hizmet veren ilk oda oldu

ATO Duatepe Hizmet Binası’nda gerçekleşen toplantının açılışında konuşan ATO Başkanı Gürsel Baran, Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt, Başkent’in Ticaret Odası olarak her zaman öncü ve ilklerin Odası olduklarını belirterek, “ATONET Üye Hizmet Platformu” uygulamasıyla bugüne kadar gerçekleştirdikleri dijital dönüşüm uygulamalarını taçlandırdıklarını ve ticarette dijital çağı başlattıklarını söyledi.

Üyelerine en iyi hizmeti sunarak ticaretin ve ihracatın gelişmesine katkı sağlamaktan büyük gurur duyduklarını kaydeden Baran, Ankara Ticaret Odası’nın iki yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığı “ATONET Üye Hizmet Platformu” dijital uygulamasının e-devlet şifresiyle kullanılabildiğini bildirdi. Baran, “Ankara Ticaret Odası olarak evrak doğrulama ile e-devlet’te yer alan ilk Oda olmuştuk, ATONET uygulaması ile de e-devlet şifresiyle, e-devlet üzerinden mobil uygulamaya ulaşılabilen ilk ve tek Oda olduk.” dedi.

Oda sicil ve ticaret sicili işlemlerine erişim

Baran, Ankara Ticaret Odası üyelerinin uygulama sayesinde ATO Hizmet Binası’na gelmeden, e-devlet üzerinden giriş yaparak, 7/24 e-belge, online başvuru, randevu, vezne işlemleri, bilgi güncelleme talebi, harç iade talebi ve belge doğrulama hizmetlerinden yararlanabilecek. Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi ve Resmi Gazete bilgileri ile teşvik ve hibe, sektörel bilgilendirme, fuar takvimi, pazar ve sektör araştırmaları bilgilerine erişim sağlayabileceğini ifade etti.Pandemiyle birlikte Ankara Ticaret Odası’nda dijitalleşme çalışmalarının hız kazandığını ifade eden Baran, bu süreçte yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Bu süreçte, hizmetlerinin büyük bölümünü elektronik ortama taşıdıklarını kaydeden Baran, hizmetlerini tek çatı altında toplamak üzere 2020 yılında ATONET uygulaması çalışmalarını başlattıklarını söyledi.

ATONET milat olacak

ATONET uygulamasının, üyelerinin ticaretinde çağ kapatıp, yeni bir çağı açacak dijital bir yenilik olduğunu kaydeden ATO Başkanı Baran, “ATONET, ticaret dünyasında milat olacak” diye konuştu. Günümüz dünyasının en değerli iki unsurunun bilgi ve zaman olduğunu kaydeden Baran, “Bizim de uygulamayı geliştirirken çıkış noktamız günümüzdeki bu en değerli iki unsuru üyelerimize sunmak ve onların gelişmesine, ilerlemesine katkıda bulunmaktı. ATONET Üye Hizmet Platformu ile Odamızın sunduğu hizmetleri, en güncel bilgi ve gelişmeleri kısaca ticaret hayatına dair hemen her şeyi üyelerimiz için bir araya getirdik.” dedi. ATONET uygulamasının, yasal mevzuat çerçevesinde dijital olarak yapılabilecek tüm işlemleri kapsadığını ifade eden Baran, “Üyelerimiz ATONET üzerinden şirket iş ve işlemlerini yaparak hem vakitten hem nakitten kazanıyor, diğer taraftan da kolay, hızlı ve güvenilir bilgiye ulaşıyor. ATONET Üye Hizmet Platformu’nun üyelerimizin zamanını işine ayırarak, ticaretini artırması, dünya pazarlarına açılması konusunda önemli bir rol üstleneceğini düşünüyorum” diye konuştu. ATO Başkanı Baran, Yönetim Kurulu olarak projeyi hayata geçirmelerine imkân sağladığı için 28. Dönem Ankara Ticaret Odası Meclisi’ne ve projenin koordinatörlüğünü üstlenen ATO Yönetim Kurulu Üyesi Adem Ali Yılmaz ile projede emeği geçenlere teşekkür etti.

“ATONET Üye Hizmet Platformu” uygulamasının koordinatörü aynı zamanda ATO Yönetim Kurulu Üyesi Adem Ali Yılmaz da toplantıda yaptığı konuşmada ATONET hakkında detaylı bilgi vererek, uygulamanın hayata geçirildiği Haziran ayından bu yana kullanıcı sayısının 50 bini aştığını söyledi. Yılmaz, “ATONET çok geniş bir portal. Üyelerimizin yoğun ilgisi söz konusu. Bunu daha da geliştirmek ve teknik olarak güçlendirmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın On Birinci Kalkınma Planı’nda kamu kurumlarında açık kaynak kodlu yazılımların kullanılmasının öncelikli hedefler arasında yer aldığını belirten Yılmaz, plana uygun olarak ATONET’in bütün bileşenlerini açık kaynak kod teknolojileri üzerine inşa ettiklerini kaydetti. Ankara Ticaret Odası üyelerinin, ister portal isterse cep telefonlarına indirdikleri mobil uygulama üzerinden e-devlet şifreleri ile ATONET’e kolayca giriş yapabildiğini ifade eden Yılmaz, uygulamaya e-devlet üzerinden giriş yapılmasının güvenlik açısından önemli olduğunu vurgularken, farklı bir kullanıcı adı ve şifre oluşturulmaması dolayısıyla da kolaylık sağladığını ifade etti.

Ankara Ticaret Odası üyelerinin, online randevu, kapasite raporları, ekspertiz raporları, Türk malı, yerli malı belgeleri, NACE kodu değişikliği gibi Oda işlemleri ile iş makinesi tescili, sigorta şirketlerinin acentelik ilanı gibi hususların platform üzerinden yapılabildiğini kaydeden Yılmaz, üyelerin 7/24 e-belge hizmetinden de ücretsiz olarak yararlanabildiğini söyledi. Yılmaz, uygulama ile ATO’nun kendi ödeme ve tahsilat sistemini de geliştirdiğini belirterek, üyelerin online vezne işlemleriyle güvenli, hızlı ve kolay ödeme yapabildiğini söyledi.

İşlem bazında yetkilendirme ve takip imkanı

ATONET uygulaması ile firma yetkilisinin istediği kişi ve/veya kişileri işlem bazında yetkilendirebildiğini kaydeden Yılmaz, “Firma yetkilisi, çalışanına evrak takibi konusunda yetki verebilirken, muhasebecisini ödemeler konusunda yetkilendirebiliyor. Yetkilendirdiği kişilerin şirket adına yaptığı işlemleri Başvuru İşlem Geçmişi’nden tercihine göre e-posta veya mobil telefonuna gönderilen bildirimlerle takip edebiliyor.” dedi. Yılmaz, ATONET uygulamasının, ATO üyelerine bilgilerini online olarak anında güncelleme, harç iade talebi gerçekleştirme ve belge doğrulama imkanı da sağladığını ifade etti.

ATONET ile anında iletişim ve bilgilendirme

ATONET uygulamasının Ankara Ticaret Odası ile anında iletişim imkânı da sağladığını kaydeden Yılmaz, üyelerin “ATO’ya İlet” bölümünden doğrudan Başkanlık’a, bağlı olduğu Komite’ye veya genel olarak Ankara Ticaret Odası’na ulaşabildiğini söyledi.“ATONET Üye Hizmet Platformu”nun aynı zamanda güçlü bir bilgilendirme portalı olduğunu kaydeden Yılmaz, üyelerin uygulama üzerinden Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi ve Resmi Gazete bilgilerine de kolayca ulaşabildiğini kaydetti.

ATONET uygulaması üzerinden üyelerin faaliyet gösterdiği sektörlere yönelik TÜBİTAK, KOSGEB, Kalkınma Ajansı gibi farklı kurum ve kuruluşların verdiği teşvik ve hibelerden saniyeler içinde haberdar olup başvuru yapabildiğini dile getiren Yılmaz, sektörel bilgilendirme, fuar takvimi, nitelikli pazar ve sektör araştırmalarına da uygulama üzerinden erişim sağlandığını belirtti.

Bveşkentin sektörel dağılım haritası ATONET’te

ATONET uygulamasında, Ankara’daki sektörlerin coğrafi dağılımını gösteren “Başkent Sektörel Dağılım Haritası”nın da bulunduğunu belirten Yılmaz, haritanın işyeri açmadan önce araştırma yaparak en doğru lokasyonu belirlemek isteyen girişimciler açısından fayda sağlayacağını söyledi. Üyelerin firmaları takibe alarak, ATONET uygulamasından kanuna uygun halka açık verilerine anında ulaşabileceğini de belirten Yılmaz, firmanın yetkili değişikliği, ortaklık sermaye yapısı gibi tescile tabi değişikliklerinden anında haberdar olacaklarını sözlerine ekledi.

ATONET’e özel tanıtım filmi

Toplantıda ATONET Basın Lansmanı için özel olarak hazırlanan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın da görüşlerinin yer aldığı tanıtım filmi basın mensuplarına izletildi. Tanıtım filminde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Kredi Garanti Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Özegen ve Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran da yer aldı. Toplantının ardından ATO Başkanı Baran ve ATO Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz basın mensuplarının sorunlarını yanıtladı. Toplantıya, ATO Başkan Yardımcıları Temel Aktay ve Halil İbrahim Yılmaz, ATO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi M. Ülkü Karakuş, ATO Yönetim Kurulu Üyesi Nuh Acar da katıldı.

Yorumlar (0)
banner117
15
açık
banner159
banner153