ZF, takoğraf üreticisi Intellic'i satın aldı

Berlin merkezli Alman Intellic firması, Avrupa çapında 25 ülkede bulunan dijital takografları geliştirmekte ve tedarik ediyor. Intellic'in takograf teknolojisinin ZF'nin dijital filo yönetimi ve orkestrasyon portföyüne eklenmesi, takograf, bağlantı ve filo yönetimi çözümleri için tek durak noktası oluşturuyor. Intellic'in ürünleri ZF adı altında satılacak.

banner114
OTOMOTIV YAN SANAYİ 31.01.2023, 12:48 31.01.2023, 13:01 Taşıma Dünyası
ZF, takoğraf üreticisi Intellic'i satın aldı

ZF, Berlin merkezli teknoloji şirketi Intellic Germany GmbH’yi satın aldığını duyurdu. Satın alma, ZF'nin tüm ticari araç taşımacılığı değer zinciri boyunca yenilikçi çözümler sunma konusundaki benzersiz yeteneğini daha da pekiştirerek, karayolu taşımacılığı, düzenleme ve altyapı optimizasyonundaki inovasyon liderliğini güçlendiriyor. ZF'nin "Yeni Nesil Mobilite" stratejisini temel alan bu hamle, markanın Hizmet Olarak Taşımacılığı (TaaS) etkinleştirme hedefleri açısından önemli bir adımı temsil ediyor.

ZF Ticari Araç Çözümleri Bölümü Dijital Sistem Çözümleri Başkanı Hjalmar Van Raemdonck, "Intellic'in akıllı takograf teknolojisini telematik portföyümüze dahil etmek, ZF'nin ticari araç üreticileri, filolar ve endüstri ortakları için 'tek durak noktası' olarak lider konumunu daha da ileriye taşıyor. Benzersiz bir şekilde düzenlenmiş ve güvenilir bir veri merkezi olarak akıllı takograflar, karayolu taşımacılığı ekosisteminde giderek daha önemli bir rol oynayacak" dedi.

ZF'nin yakın zamanda piyasaya sürdüğü SCALAR dijital filo düzenleme platformunu temel alacak akıllı takografların veri bütünlüğünden yararlanması sayesinde lojistik ve altyapı optimizasyonu alanlarında fırsatlar yaratması bekleniyor.

Aracın "kara kutusu" olacak sistem, yerel saat girişi, hassas gerçek zamanlı çalışma saati takibi, güvenli Küresel Navigasyon Uydu Sistemi (GNSS) ve Akıllı Trafik Sistemi arayüzü (ITS) gibi doğrulanmış verileri bünyesinde taşıyacak.

Bu sayede bir "Bağlantı Merkezi"nin etkinleştirilmesiyle, sertifikalı tek bir kutunun, Gelişmiş Sürücü Yardım Sistemleri (ADAS) ve EBS sinyalleri dahil olmak üzere çok çeşitli araç sensörlerinden ve veri kaynaklarından güvenilir ve doğru bir şekilde veri toplayabileceği ve iletebileceği öngörülüyor.

Filo müşterilerine önemli katma değer sağlama potansiyeline sahip olan ZF, net, ölçülebilir, doğrulanmış verilerle eksiksiz bir sistem sağlayarak tam bir dijital hizmet sağlayıcısı olmak için iyi bir konumdadır. Filoların ihtiyaç duyduğu tüm dijital yazılım ve donanım çözümlerini tek bir kaynaktan sunan ZF, tıpkı sürüş ve dinlenme süreleri gibi takograf güncellemelerinde olduğu gibi, kablosuz yazılım güncellemeleriyle geleceğe dönük yetenekleri entegre edecek. ZF'nin OEM’ler için değer katan takograf yetenekleri, hız, sürüş ve dinlenme süresi verilerini araç panolarına entegre etmek için basit bir çözüm sunuyor.

Güvenilir akıllı takograf verilerinin ZF'nin kısa süre önce piyasaya sürülen SCALAR filo düzenleme platformuyla entegrasyonu, filo verimliliğini önemli ölçüde artırmaya yardımcı olmak için daha verimli rotalama, sevk ve sürücü programlamayı mümkün kılacaktır.

Akıllı takograflar, 2023’ten itibaren Avrupa'da ticari araç sektöründe merkezi güvenilir cihaz haline gelecek. 2023'ün üçüncü çeyreğine kadar, Avrupa'daki üreticilerin yeni araçlara yeni nesil akıllı takograflar takmaları gerekecek ve 2024'ün sonunda analog takografların yerini tamamen alacaklar.

Yorumlar (0)
banner117
15
açık
banner159
banner153