banner92

BMW En Yeni Teknolojilerini CES 2022'de tanıttı

banner113

Borusan Otomotiv'in Türkiye temsilcisi olduğu BMW, her yıl LasVegas'ta düzenlenen dünyanın en önemli teknoloji etkinliklerinden Tüketici Elektroniği Fuarı'nda (CES) elektrikli mobilite alanındaki amiral gemisi iX’inM versiyonunu ve kullanıcı deneyimini en üst noktaya taşımak için geliştirdiği yeni teknolojilerini tanıttı.

banner114
OTOMOTİV 06.01.2022, 15:42 Erkan YILMAZ
BMW En Yeni Teknolojilerini CES 2022'de tanıttı

Covid-19 salgını sebebiyle2021’de düzenlenemeyen Tüketici Elektroniği Fuarı(Consumer ElectronicsShow-CES), bir yıllık aradan sonra 5-8 Ocak tarihlerinde kapılarını ziyaretçilere açtı. Elektrikli mobilite konusunda otomotiv sektörünün önde gelen markalarından olan BMW, CES 2022 boyunca otomotiv sektöründe yeni bir çığır açan renk değiştirme teknolojisi BMW iXFlow (E Ink) ve BMW IconicSounds Electric ile BMW TheatreScreen teknolojilerini dünyanın beğenisine sundu. Bu donanımlara ek olarak marka, iX modelininen güçlü versiyonu olan BMW iX M60’ı ve bu otomobilde ilk defa kullanılan Digital Art Mode sürüş modunu da tanıttı.

E Ink Teknolojisiyle Rengi Değişen BMW iX

CES 2022 fuarına damgasını vuran BMW’nin Flow– E Ink renk değiştirme teknolojisi, BMW iX modelinin üzerinde otomobil ve teknoloji tutkunlarına tanıtıldı. Otomotiv sektörüne yeni bir boyut getiren bu teknoloji, otomobilin dış yüzeyinin elektrik sinyalleriyle uyarılarak gövdenin istenilen rengi alabilmesine olanak sağlıyor.

Değişken renk yelpazesi sayesinde BMW iXFlowdaha verimli bir otomobil haline geliyor. Açık ve koyu renklerin güneş ışığını yansıtma ve soğurma özellikleri dikkate alınarak geliştirilen bu teknoloji, araç içi sıcaklığı hava şartlarına göre optimum seviyede tutabiliyor. Bu sayede otomobilin klima sistemi araç içini soğutmak veya ısıtmak için daha az efor sarf ederek enerji tasarrufu yapabiliyor.

BMW iXFlow'un dış yüzeyi bir insanın saç telinin kalınlığına eşdeğer çapta milyonlarca mikrokapsüldenmeydana geliyor. Bu mikrokapsüller negatif yüklü olduklarında beyaz, pozitif yüklü olduklarında ise siyah renkli oluyor. Seçilen renk ayarına göre E Ink teknolojisi, renk pigmentlerinin elektrik alanı vasıtasıyla beyaz veya siyah mikrokapsüllerin yüzeyine toplanmasına ve böylelikle de araç gövdesinin renginin değişmesini sağlıyor.

Elektrikli Dünyanın Yeni Sesi: BMW IconicSounds Electric

Geleneksel motorlu otomobillerden tamamen elektrikli otomobillere geçiş, sessiz sürüş konforunu da beraberinde getiriyor. Günümüzde otomobillerin seslerini geliştirmek için çalışan mühendisler, bu yenilikle birlikte yeni dünyanın yeni seslerini yaratma fırsatına sahip oluyor.

Grammyve AcademyAwardsödüllü ünlü film müziği bestecisi HansZimmerile BMW Group mühendislerinin birlikte geliştirdiği BMW IconicSounds Electric teknolojisi, CES 2022’de BMW’nin en önemli yenilikleri arasında yer aldı.

Tamamen elektrikli BMW modellerinde kullanılmak üzere geliştirilen BMW IconicSounds Electric, tercih edilen sürüş moduna göre farklılık gösteren motor sesleri çıkararak, markanın gelenekselleşmiş sürüşünü kullanıcıya yansıtıyor.Özel olarak geliştirilen bu teknoloji, BMW’nin tamamen elektrikli GranCoupé modeli i4’te 2022’nin ilk yarısından itibaren kullanıma sunulacak. Yeni BMW i4’te yer alan My ModeComfort, My ModePersonal, My ModeEfficient, My ModeSport, My ModeExpressive ve My ModeRelax isimli 6 farklı sürüş moduna göre değişkenlik gösteren BMW IconicSounds Electric, otomobilin içindeki ambiyansı da BMW CurvedDisplay’in görsel olarak desteklemesiyle tamamen değiştirebiliyor. Ayrıca iDrive aracılığıyla bu sesler tamamen devre dışı bırakılabiliyor.

BMW Group'un bugüne kadar ürettiği en hızlı ve en güçlü elektrikli otomobil

CES 2022'de BMW'nin elektrikli mobilite alanındaki amiral gemisi, tamamen elektrikli yeni BMW iX'in en güçlü versiyonu da sahnedeydi. Yeni BMW iX M60, sahip olduğu teknik spesifikasyonları ve standart iX modelinden kendisini ayıran ince tasarım detaylarıyla ziyaretçileri etkilemeyi başardı.

Yeni BMW iX M60, ön ve arka akslarda yer alan elektrik motorları sayesinde 619 bg güç üretiyor. Maksimum torku1000 Nm’den fazla olan ilk BMW otomobili olma özelliği de taşıyan Yeni BMW iX M60, 0'dan 100 km/s hıza sadece 3,8 saniyede ulaşıyor. WLTP normlarına göre otomobil, tam şarjla 575 km mesafe gidebiliyor. Yeni BMW iX M60 sadece 10 dakikalık şarj ile 150 km menzile kavuşuyor.

Otomobilin dış tasarımında öne çıkan unsurların başında ise 21 inç boyutundaki aerodinamik jantlar geliyor. Jantların hemen arkasında yer alan mavi renkli sportif fren diskleri de M gücüyle birlikte gelen donanımlardan. Bu detaylara ek olarak yeni parlak siyah ve titanyum bronz renkli dış kaplamalar da dikkat çekiyor.

BMW'den 8K çözünürlüklü araç içi eğlence sistemi

LasVegas'ta BMW Group bir diğer yeniliği olan eşsiz ve üst düzey teknolojiye sahip araç içi eğlence sistemini de tanıttı. BMW TheatreScreen diye adlandırılan donanım 31 inç büyüklüğünde ekstra geniş ve yüksek çözünürlüklü multimedya ekranına sahip. Araç içi eğlence sistemine yeni bir standart getiren BMW TheatreScreen, My ModeTheatre özelliği ile otomobilin arka koltuklarınıözel bir sinema salonuna çeviriyor.

5G teknolojisiyle desteklenen sistem, akıllı TV özelliklerini de kullanıcısına sunuyor. Marka, BMW TheatreScreen donanımını lüks otomobil modellerinin arka koltuklarının gelecekte nasıl olacağını bugünden anlatan bir özellik olarak nitelendiriliyor. TheatreScreen için Amazon ile birlikte çalışan BMW Group filmler, TV dizileri, müzik ve podcastlerin yer aldığı Fire TV özelliklerine sürüş esnasında erişim imkânı sunuyor. Bowers&WilkinsDiamond ses sistemiyle birlikte sunulan BMW TheatreScreen, 16:9, 21:09 ya da 32:9 formatlarında da çalışabiliyor.

BMW Dijital sanatı otomobillerinde kullanan ilk otomotiv markası

Çinli multimedya sanatçısıCaoFei'nin hazırladığı Digital Art Mode,BMW’nin CES 2022’de sergilediği bir diğer dikkat çekici konuydu. Fei'ninBMW CulturalEngagement'ın 50. yılı için hazırladığı özel çalışma, tamamen elektrikli ilk M otomobili olan Yeni BMW iX M60'ın içinde ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

BMW'nin yenilediğiMy Modes sürüş modu özelliklerinin bir parçası olan Digital Art Mode, markanın geleneksel sürüş özellikleri ile otomobilin fonksiyonlarını ve iç mekandaki ambiyansıson derece uyumlu bir biçimde harmanlayarak kullanıcısına deneyimlemesi keyifli bir ortam sunuyor. Kullanıcı, sürüş durumuna ve genel ruh haline bağlı olarak bir düğme yardımıyla ya da ses komutu özelliğiyle bu eşsiz deneyimi hem işlevsel hem de duygusal düzeyde bütünleşik olarak kişiselleştirebiliyor. Bu mod ile otomobilin sürüşü, direksiyonun hassasiyeti, araç içi ambiyans aydınlatmaları ve BMW CurvedDisplaymultimedya ekranı ara yüzü tamamen değişiyor.

Digital Art Mode sürüş modu, 2022'de diğer tüm BMW serilerinde olmasa da önceden belirlenen modellerde uzaktan yazılım güncellemesiyle eklenecek. Digital Art Mode'un tasarımcısı olan CaoFei, 2017'de hazırlanan BMW M6 GT3 Art Car'ı da tasarlamıştı.

Yorumlar (0)
banner92
banner116