banner92

Coşkunöz Holding Rus çelik üreticisi PJSC MMK ile niyet anlaşması imzaladı

banner113

71 yıllık geçmişiyle Türk sanayisinin köklü şirketlerinden biri olan Coşkunöz Holding,Rusya’nın en büyük çelik üreticilerinden PJSC MMK ile Niyet Anlaşması imzaladı. İmzalanan anlaşma ilehem Rusya’da hem de Türkiye’de iki şirketin potansiyel iş birlikleri için çalışmalar başlatması ve Rusya’da sıcak şekillendirme ve MMK’nın geliştireceği yeni nesil çelikler için ortak mühendislik ve prototipleme çalışmalarının hayata geçirilmesi hedefleniyor.Anlaşma ile Coşkunöz Holding Rusya’daki mevcut ortaklığını daha da güçlendirerek kapsamını genişletiyor.

banner114
OTOMOTİV 16.11.2021, 15:38 16.11.2021, 15:48 Erkan YILMAZ
Coşkunöz Holding Rus çelik üreticisi PJSC MMK ile niyet anlaşması imzaladı

Türkiye'nin en büyük otomobil parçası ve pres kalıbı üreticisi Coşkunöz Holding ile Rusya'nın en büyük çelik mamul üreticisi MagnitogorskIronand Steel Works (PJSC MMK) arasında, Coşkunöz Holding’in Bursa’daki genel merkezinde düzenlenen bir törenle niyet anlaşması imzalandı. Bu anlaşma ile hem Rusya’da hem de Türkiye’de iki şirketin potansiyel iş birlikleri için çalışmalar başlatması ve Rusya’da sıcak şekillendirme ve MMK’nın geliştireceği yeni nesil çelikler için ortak mühendislik ve prototipleme çalışmalarının hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Coşkunöz Holding ile MMK, halihazırda Rusya'nın Tataristan Cumhuriyeti'nde bulunan Alabuga Özel Ekonomik Bölgesi’nde faaliyet gösteren “MMK-Coşkunöz-Alabuga” Çelik Servis Merkezi (ÇSM)’de ortak konumundalar. 2018 yılının Mayıs ayındadevreye giren fabrikada, otomobil ve ev aletleri parçalarının üretiminde kullanılan çelik açınım sacıimalatı yapılıyor. LLC -MMK-Coşkunöz-Alabuga;hammadde üretiminden, nihai ürüne kadar bütün prosesi kapsayarak, çeliklerin Rusya’da yerelleştirilmesi açısındanbaşarılı bir iş sürecientegrasyon örneği oluşturuyor.

İki şirket arasındaki iş birliği, Rusya pazarında her iki tarafı da güçlendirecek

Coşkunöz Holding CEO’su Erdem Acay; niyet anlaşması sonrasında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Rusya Federasyonu, Coşkunöz’ünglobal pazarlardaki varlığını güçlendirme hedefi açısından stratejik öneme sahip bir bölge. Pazarınen güçlü oyuncusu olan PJSC MMKortaklığımız ve aramızdaki sinerji, Rusya otomotiv pazarındaki konumumuzu daha da güçlendirecek. Bunun yanı sıra MMK’nın Türkiye’de ciddi yatırımları ve potansiyeli var. Beraber burada neler yapabileceğimiz konusunda da çalışacağız. Bu çalışmalar Coşkunöz’ün 2025 yılı hedeflerine ulaşmasında önemli bir rol oynayacak.”

PJSC MMK Genel Müdürü Pavel Shilyaev ise şunları söyledi:“Şekillendirme ekipmanı ve prototip parça üretiminde uzun yıllara dayanan deneyime sahip olan Coşkunöz ile otomotiv sektöründeki stratejik ortaklığı MMK için çok değerli. MMK,Rus otomobil üreticileri tarafından kullanılan metal ürünlerinin yüzde 50'sindenfazlasını tedarik ediyor. Coşkunöz ile işbirliğimizçerçevesindeilerleyen süreçte,otomotiv ve diğer sektörler için yeni ürün yelpazemizi geliştirmeyi planlıyoruz.”

Coşkunöz Rusya’da bugüne kadar 60 milyon Euro yatırım yaptı

Otomotiv başta olmak üzere savunma, havacılık, çevre, bilgi teknolojileri, lojistik ve enerji sektörlerinde 13 farklı şirketle faaliyet gösteren Bursa merkezli Coşkunöz Holding, global ayak izini artırmak üzere yurtdışındaki yatırımlara devam ediyor. Şirketin otomotiv alanında Türkiye ve Rusya dışında, Romanya’da üretimi bulunuyor. Rusya’da bugüne kadar toplam 60 milyon euro yatırım yapan Coşkunöz Holding, 2022 yılı sonuna kadar bu ülkede 15 milyon euro daha yatırım yapmayı planlıyor.

Yorumlar (0)
banner92
banner116