banner139
banner69

MAN 2023’te 28 bin kamyon, 1000 şehiriçi otobüs ve 600 civarında seyahat otobüs pazarı bekliyor

banner113

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. geleneksel yıllık değerlendirme toplantısı, İstanbul’da gerçekleştirildi. Toplantıya, MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. adına Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, Otobüs Satış Direktörü Can Cansu, Müşteri Hizmetleri Direktörü Aydın Yumrukçal, Hafif Ticari Araçlar ve İkinci El Satış Direktörü Cumhur Kutlubay katıldı. Toplantıda, sektör ve şirket bazında 2022’ye dair değerlendirmeler ve 2023 yılına ilişkin öngörüler paylaşıldı.

banner114
OTOMOTİV 21.12.2022, 20:36 08.01.2023, 13:38 Erkan YILMAZ
MAN 2023’te 28 bin kamyon, 1000 şehiriçi otobüs ve 600 civarında seyahat otobüs pazarı bekliyor
banner101

Haber: ERKAN YILMAZ

MAN Kamyon ve Otobüs Tic. A.Ş. Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara: Bu yıl 32 bin adetler seviyesine gidiyor. 2023 beklentimiz 28 bin adetler seviyesi. 2022 yılında hedeflediğimiz satış rakamlarına ulaştık. İthal araç pazarında 1 numara olmayı hiç bırakmadık. 

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Yıllık Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan Otobüs Satış Direktörü Can Cansu: 2022 yılında 830 adet dolayında şehiriçi otobüs pazarında 128 adetlik satış gerçekleştirdik. 580-590 adet civarında olan seyahat otobüs pazarında ise satış rakamımız 80 adet civarında. 2023 yılında belediye otobüs pazarının 1000 adetler seviyesine gelmesini bekliyoruz. Seyahat otobüs pazarı beklentimiz ise 600 adetler civarı. 

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Yıllık Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan MAN Hafif Ticari Araçlar ve İkinci El Satış Direktörü Cumhur Kutlubay: Yaşadığımız zorluklara rağmen geriye dönüp baktığımızda MAN HTA olarak ve ekip olarak iyi bir performansı ortaya koyduğumuzu söyleyebilirim. 2022 yılında, şehirlerarası otobüs pazarındaki satış rakamlarımızı bir önceki yıla göre oranla yüzde 80 artırdık. İnşaat aracı segmentinde yüzde 10 oranında bir artış yakaladık.

MAN Kamyon ve Otobüs Tic. A.Ş. Müşteri Hizmetleri Direktörü Aydın Yumrukçal: Yeni yatırımlarımız ile birlikte 2024 yılına 34 adet yetkili servis noktası ile girmeyi planlıyoruz. Öncülüğünü yaptığımız kapsamlı bakım paketi hizmetlerimiz ile de MAN marka araçların hem en doğru ve en yetkin servis hizmetini almasını sağlıyor hem de müşterilerimizi değişken maliyetlere karşı koruyoruz. Konya Büyükşehir Belediyesi’ne 125 adet otobüs sattık. 5 yıllık bakım anlaşmasını imzalayacağız.

Serkan Sara, Can Cansu, Aydın Yumrukçal, Cumhur Kutlubay

MAN KAMYON VE OTOBÜS TİC. AŞ KAMYON SATIŞ DİREKTÖRÜ SERKAN SARA:

Rüzgar gibi geçen bir sene oldu

Toplantı da açıklamalarına “rüzgar gibi geçen bir sene oldu” diyerek başlayan MAN Kamyon ve Otobüs Tic. A.Ş. Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, 2022 satış stratejileri ile 2023 hedefleri hakkında şunları söyledi: Pandeminin etkisiyle birlikte enteresan dönemlerden geçiyoruz. Bunun üzerine Rusya-Ukrayla gerginliği eklendi. Otomotiv sektörü olarak Mart ayında başlayan Rusya-Ukrayna savaşından başlamasıyla çok etkilendik. Bölge ülkeleri olarak ise ekstra etkilendik. Birçok marka üretimlerini kapatmak veya ara vermek zorunda kaldı. Bizde fabrikamızda Mart-Nisan-Mayıs aylarında üretime ara verdik. Ukrayna özellikle kablo demeti üretimi yapıyor. Birçok firma bu ihtiyacını Ukrayna’dan temin ediyor. Kablo demeti olmadan üretim yapmak mümkün değil. Çünkü bir araçta km’lerce kablo demeti var. Haziran ayında üretim tekrar başladı. Kablo demetine yönelik yedekleme yaptık.

Hedeflediğimiz satış rakamlarına ulaştık

Bütün olumsuzluklara rağmen yıl sonu itibariyle hedeflediğimiz yıl sonu satış rakamlarına ulaşmış olduk. Pandeminin etkisiyle tedarik tarafında sıkıntılar devam ediyor. Özellikle çip krizi azalarak da olsa devam ediyor. Yine bu olumsuzluklara rağmen son 10 yılın en büyük kamyon pazarlarından bir tanesi gerçekleşiyor. 12 ton ve üzeri kamyon pazarğ büyük bir ihtimalle 32 bin adetlere gidiyor Tedarik sıkıntısı nedeniyle arz talebi karşılamıyor. Hala yüksek bir talep ile karşı karşıyayız. Yurtiçinde yaşanan ekonomik sıkıntılar bile bu talebin arz dengesini sağlamaya yetmedi. Hala talep miktarı çok fazla. Kredi tarafında 12 ay vadeden daha fazla kredi verilmiyor. Üst limitler koyuldu. Daha önce çok kolay kredi bulabilen müşterilerimiz bile kredi bulmakta zorlanıyor. Buna rağmen hem pazar hemde satış seviyesi ile rekor bir seneyi kapatıyoruz.

TG3 en düşük yakıt tüketimine sahip araç iddiamızı gerçekleştirdik

2021 yılında TG3 araçlarımız yılın kamyonu seçildi. 2022 yılında TG3 araçlarımızı satmaya başladık. Araçlarımız yaşam boyu maliyet tarafında büyük beğeni kazandı ve müşterilerimiz ciddi karlar kazandırmaya devam etti. Bu konuda iddialıyız. Yıllardır müşterilerimizin maliyetlerini düşürebilmek adına elimizden geleni yapan bir firmayız. Yakıt tüketimi en önemli unsurlardan bir tanesi. TG3 araçlarımızla birlikte en düşük yakıt tüketimine sahip araç iddiamızı gerçekleştirmiş olmaktan son derece mutluyuz. Araçlarımız çok büyük beğeni kazandı.

İthal araçlarda 1 numara olmayı bırakmadık

2022, ne tedarik edebiliyorsak onu sattığımız bir yıl oldu. Bizde yılı arzu ettiğimiz bir noktada kapatıyoruz. Daha iyisi olabilir miydi, olabilirdi. Bir bu kadar daha satabilirdik. Bugüne kadar ithal araçlarda 1 numarayı bırakmadık bu sene başa baş bir mücadele var ithal araçlarda en yüksek adetlerden bir tanesiyiz.

Üzüldüğümüz tek nokta

Üzüldüğümüz tek nokta; bu kadar yüksek talebin olduğu bir ortamda yeteri ölçüde talebe cevap verememek oldu. Yıllarca emek sarf ettiğimiz markamıza kazandırdığımız müşterilerin talep verememek üzücü. Bu noktada ikinci el stoğumuzdan faydalanıyoruz. Müşterilerimize kısa dönemli 6-12 ay kiralamalar yapıyoruz. Böylece onları elimizde tutmaya çalışıyoruz.

2023 yılının bütün kotalarını satmış durumdayız

Çok güzel bir ürün gamına sahip olmak da bizi ayrıca mutlu ediyor. 2022 yılında yaşam boyu maliyetleri azaltabilmek adına uzatılmış bakım paketleri kampanyaları düzenledik. Müşterilerimizden çok büyük ilgi gördü. Bu zor şartlarda müşterilerimize kolaylıklar sağlamaya özen gösterdik. 2023 yılındaki bütün kotaların hepsini satmış durumdayız. Yine de 2023 yılında ilave kontenjanlar olabilir. Müşterilerimizi araçsız bırakmamaya çalışacağız. Başlamadan satış olarak biten bir yıl oldu.

2023’de 28 bin adetlik pazar beklentimiz var

Ülkemizin için çok önemli kritik dönemleri vardır. Seçimler çok önemli. Mayıs-Haziran döneminde bir seçim yaşayacağız. Seçime kadar çok büyük bir değişim yaşayacağımızı düşünmüyorum. Ama seçimden sonra senaryolar değişebilir. Bunlara da hazırlık yapıyoruz. 2023 yılında 28 bin adet civarında bir pazar beklentimiz var. Bütün oyun planımızı da buna göre yaptık.

Avrupa’daki resesyon

Avrupa’daki resesyon gerçekleşir ve derinleşirse direkt bizi etkiler. Ben bu kadar ciddi sonuçlarının olacağını düşünmüyorum. Avrupa ülkeleri şu anda 2024 yılını satıyor. Türkiye çok daha şanslı MAN’ın yaptığı üretimden daha yüksek pay aldık. Diğer Avrupa ülkeleri bizim kadar yüksek pay alamadı. O yüzden 2024 yılını satıyorlar. Bir resesyon durumunda bu talepler siparişler öne çekilir ve denge sağlanır. Bizim açımızdan en büyük soru işareti; seçimler sonrasında bu rüzgar tersine döner mi? İnşallah olmaz. Şu an talepler ve ekonomimiz iyiye gidiyor,

Elektrikli araçlarda asıl değişim ise 2027 yılında olacak

100 Milyon Euro’yu aşan Ar-Ge yatırımı ile geliştirilmiş olan ve seri üretimine 2024 yılında başlanacak olan elektrikli araç ürün gamımızı sizlerle buluşturup, müşterilerimize tanıtacağız. 2024 yılında seri üretime başlayacağız. TG3 araçlarımızın elektrikli versiyonlarını satacağız. Şu andaki ürün gamımız 600- 800 km menzile sahip. Hava koşullarına göre bu menzil değişecek. Hızlı şarjla 45 dakikada şarj edilebilecek. Platform olarak komple değişmiş yeni kabinli tamamen elektrikli olarak dizayn edilmiş aracın üretimine 2027 yılında başlayacağız. Menzili bu araçlarda 1000 km’ye çıkarma hedefimiz var. Bu araçların tanıtımı 2026 yılında olacak.

İkinci el fiyatları

İkinci el fiyatlarının bu süreçte bir dönem sıfır fiyatını geçmesi işin doğrusu bizi mutlu etti. Biz neden bunu 105 liraya 110 liraya satmadık diye düşünmedik. Müşterilerimiz ile araçlarını konuştuğumuz fiyatlardan 1 sene sonra da olsa sözleşme şartlarına uyarak sattık. İkinci el araçların değerinin yükselmesi müşterilerimize finansal olarak da katkılar sağladı.

MAN KAMYON VE OTOBÜS TİC. A.Ş OTOBÜS SATIŞ DİREKTÖRÜ CAN CANSU:

Güzel ve karlı bir seneyi tamamladık

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Yıllık Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan Otobüs Satış Direktörü Can Cansu, 2022 satış stratejileri ile 2023 hedefleri hakkında şunları söyledi: Zor bir seneydi. Tüm zorluklara rağmen güzel ve karlı bir seneyi tamamladık. Özellikle 2020 ve 2021 yılına göre yakıt fiyatındaki artış ve kredilere rağmen piyasanın daha düzeldiği bir yıl yaşadık. Özellikle belediye ve seyahat otobüs pazarında yatırımların yapıldığı bir yıl oldu. Buradan planladığımızdan bir tık daha fazla pay almanın ve söz vermiş olduğumuz teslimatları vaktinde yaparak yılı tamamlıyor olmanın gururunu yaşıyoruz.

Kamyon ve otobüste MAN gerçekten ödüle doymuyor

Seyahat otobüslerindeki başarısını şehir içi otobüslerinde de sürdüren MAN, 2022’de prestijli ödülleri toplamaya devam etti. ‘iF International Forum Gold Award 2020’ sahibi MAN Lion’s City E, 2022’de kalitesini yeni bir ödülle taçlandırdı. Lion’s City E, yenilikçi ve sürdürülebilir tasarımıyla Hannover’de düzenlenen ‘Stars of the Year’ etkinliğinde, ‘Bus of the Year 2023 – Yılın Otobüsü’ seçildi.

Belediye otobüs pazarında yüzde 15 pay

2022 yılında 830 civarında gerçekleşen şehiriçi oobüs pazarında 128 adet satış ile yaklaşık yüzde 15’lik pazar payımız ile başarımızı kanıtladık. 2023 yılında da bu hareketliliğin devam edeceğini ve belediye otobüs pazarının 1000'li adetlere gidebileceğini düşünüyoruz.

10.5 metrelik elektrikli otobüs

12 metre ve 18 metre belediye otobüsleri dışında MAN ilk defa 10.5 metrelik belediye otobüsü yapmaya başladı. İnşallah 2023 yılında elektrikli otobüsü görmeye başlayabiliriz 3 varyantlı, 10.5, 12 ve 18 metre olarak tasarlanmış MAN Lion’s City E, 640 kWh kapasiteye kadar çıkabilen Lityum İyon akü modülü ile normal sürüşte yaklaşık 350 Km, eBus Efficiency Run çerçevesinde ise 550 Km menzile kadar ulaştı. Her frenleme işleminde enerjisini geri kazanarak, menzil uzatabilen Lion’s City E, bu sayede verimlilik konusunda da fark yaratmış oldu. MAN olarak; 0 emisyon ile çevre dostu motora sahip olan Lion’s City E otobüsü ile, ilerleyen süreçlerde Türkiye’nin önde gelen büyükşehir belediyeleriyle de iş birliği yapmayı hedefliyoruz.

Seyahat otobüs pazarı 580 adete ulaştı.

Seyahat otobüsü firmaları, bu yıl 2021 yılından daha verimli bir sezon geçirdiler. İlk defa firmalar bilet tarafında yıkıcı rekabeti bir tarafa bırakarak firmalar güzel karlı cirolara ulaştılar 2022 yılı özellikle yaz sezonunda bir önceki yıla göre, otobüs ile seyahat eden yolcu sayısında ve bilet fiyatlarında ciddi artış yaşandı. Yaşanan bu artış da etkisini hemen yeni yatırım talebi olarak gösterdi. Türkiye seyahat 0tobüsü pazarı bir önceki seneye göre yaklaşık yüzde 50 büyüyerek, 580-590 adede ulaştı. 600 adet olacağını sanmıyorum. Biz 80 civarında satış gerçekleştirdik. Firmalar, özellikle 2022 yılının 2’nci yarısında yatırımlarını hız verirken, yaşam boyu ürün maliyeti ve stoklarda araç bulunması daha da önem kazandı. Durgun ve çekingen geçen ilk 6 aya çok hızlı bir ikinci 6 ay yaşadık. Özellikle son çeyrekte ciddi bir sıfır ve ikinci el otobüs darboğazına girildi.

MAN, bu zorlu yılda da firmalarının gözdesi olmaya devam etti

Pazarda pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntılara rağmen uzun bakım aralıkları ve düşük yakıt tüketimi ile MAN, bu zorlu yılda da firmalarının gözdesi olmaya devam etti. MAN, 2022 yılında seyahat otobüsü pazar payını önceki seneye göre yukarı taşıyarak, başarılı bir yıl geçirdi. ‘Geçen sene kalite ve fiyat değil stok kontrolü yapan firmalar kazanacak’ demiştik. Biz 3 gün öncesine kadar 2022 model otobüs faturası kesiyorduk. ‘20 Aralık’tan sonrası için arayanlara otobüs yok’ diyoruz. Sıfır stokla gidiyoruz seneye bu harekette bir pazar bekliyorum.

2023 Nisan ayı öncesinde ciddi bir talep var

2023’de de stokta otobüsü ve finansmanı olacaklar için ciddi bir hareket olacak. Yılın ikinci yarısı sisli, neler olacağını seçimden sonra yaşayıp göreceğiz. İlk 6 ay bu seneki satışı getirirse 500-600 arası seyahat ootobüsü 800-900 dolayında belediye otobüs pazarı olacaktır. Birçok firmaya teslimat gerçekleştirdik. Euro 6E motorumuzun yakıt ekonomisinden çok memnun kalındı.  Ön ödemeli satış yapıyoruz, yapmak zorundayız. Otobüs bugün sipariş verseniz 3 ay sonra elinize geçen bir araç ekonominin zorda olduğu yıllarda stok planlaması ve geleceği görmek çok zor.

MAN KAMYON VE OTOBÜS TİC A.Ş HTA VE İKİNCİ EL SATIŞ DİREKTÖRÜ CUMHUR KUTLUBAY:

Pandemi ve ÖTV indirimi ile artan karavan talebini 4X4 TGE’lerle karşıladık”

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Yıllık Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan MAN Hafif Ticari Araçlar ve İkinci El Satış Direktörü Cumhur Kutlubay, 2022 yılındaki performansları ve 2023 yılına ilişkin hedef ve beklentileri hakkında şunları söyledi. 2022 yılında zorluklara rağmen başarılı bir sınav verdik. Bu zorlu süreçte tüm imkanlarımızı müşterilerimiz ve paydaşlarımız için seferber ettik. Özellikle ürün gamımızı hem ürün ve donanım paketleri ile zenginleştirmeye odaklandık. Bu sayede karlılık ve pazara yeni ürün sunma noktasında önceki yıllara göre nispeten iyi bir seneyi geride bıraktık. Bunun yanında pandemi ile başlayan ve ÖTV miktarının düşürülmesi ile iyi bir ivme yakalayan karavan talebine karşılık da ürün gamımıza farklı ebatlardaki 4X4 TGE araçlarımızı ekleyerek, hızlı bir şekilde karşılık verdik.

Öngörülmesi zor bir yılda iyi bir sınav verdik

2022 yılına baktığımızda öngörülmesi ve planlanması çok zor bir yılı geride bıraktık. 2022 yılı genel anlamda; pandemi süreci ile başlayan, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile dünyaya şok dalgalarının yayıldığı ve otomotiv sektöründe çip krizi neticesinde ortaya çıkan arz talep dengesizliğinin etkili olduğu bir yıl oldu. Yıl içerisinde ticari araç pazarını etkileyen pek çok gelişme yaşandı. Bazılarının etkileri sınırlı ve kısa olmasına karşın, özellikle çip krizinin başı çektiği tedarik problemleri gibi sıkıntıların etkileri kısmen daha büyük oldu. Yıl sonuna yaklaştığımız bu günlerde bile bunun pazara etkilerini halen görebiliyoruz.

Tüm imkanlarımızı paydaşlarımızın kullanımına sunduk

Biz de tedarik sorunlarının yarattığı üretim düşüşlerine karşı planlarımızı yeniden revize ederek, yolumuza devam etmeye çalıştık. Özellikle müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın zorlu süreçte karşı karşıya kaldıkları riskleri minimize etmelerini sağlayacak hızlı aksiyonlar aldık. Şu anda yaşadığımız zorluklara rağmen geriye dönüp baktığımızda MAN HTA olarak ve ekip olarak iyi bir performansı ortaya koyduğumuzu söyleyebilirim. Bu süreçten başarılı bir sınav vererek çıkmamızın altına yatan en önemli başarı faktörü şüphesiz; tüm paydaşlarımızla samimi ve karşılıklı güvene dayanan yakın iletişimimizdir. Ortaya çıkan tüm riskleri bertaraf etmek ya da bu risklerin etkilerini minimize etmek için tüm alternatifleri masaya koyarak, paydaşlarımıza proaktif çözümler sunduk. Elimizden gelen tüm imkanı kullandık. Alabildiğimiz kadar aracı müşterilerimize sunmayı başardık. Tatmin olduk mu. Hayır. Daha iyisini istiyorduk. Tek tatmin olduğum nokta; elimizdeki tüm imkanları doğru şekilde kullandığımızı ve başarılı işler yaptığımızı düşünüyorum. Önemli müşterilere doğru araçları vermek suretiyle geleceğe daha iyi yatırım yaptığımız kanaatindeyim. Özellikle bu sene çip kriziden çok büyük zarar gördük.

Pandemi ve ÖTV indirimi karavana olan ilgiyi artırdı

2022 yılında her ne kadar hafif ticari araç pazarı, beklenen satış adetlerinin altında kalsa da MAN olarak, karlılık ve pazara yeni ürünler sunma noktasında önceki yıllara göre nispeten iyi bir seneyi geride bıraktık. Bu dönem özellikle ürün gamımızda eksik parçaları tamamlamak ve daha önce piyasaya sunamadığımız ürün ve donanım paketlerini daha da zenginleştirmeye odaklandık. Özellikle karavanda uygulanan ÖTV miktarının düşürülmesi, pandemi sonrası insanların kalabalıktan kaçınma ve doğaya yakın olma beklentileri ile birleşince karavana olan talep de arttı. Pazarda oluşan bu yeni talebe, ürün gamımıza eklediğimiz farklı ebatlardaki 4X4 TGE araçlarımız ile hızlı bir şekilde karşılık verdik. Şu an için müşterilerimiz 9,3 m3’ten 17,5 m3’e kadar 4X4 panelvan ve farklı şasi boylarındaki 4X4 şasi TGE araçlarımızı; TopLion (Yüksek Donanım Paketi) donanım paketi ayrıcalığı ve otomatik ya da manuel şanzıman seçenekleri ile alabiliyorlar.

Hayallerindeki karavan için 4X4 TGE’leri tercih ediyorlar

Müşterilerimiz tüm bu özelliklere sahip MAN TGE araçlarımızı hayallerine en uygun karavanı yapmak için tercih ediyorlar. 4X4 alanında yalnızca ürünlerimiz ile değil, köklü bir kamyon üreticisi olmamızın ayrıcalığı ve yıllara yayılan saha tecrübesine sahibiz. Bu nedenle gerek tüm ihtiyaçlara cevap veren araçlarımız gerekse de arazi koşullarında eksiksiz sunduğumuz servis hizmetimiz ile sektörde fark yaratmaya devam ediyoruz. Bu farkımızda bizi sektörde tercih sebebi yapıyor.

Uluslararası nakliye tarafında ekspres taşımacılığa yönelik bir talep var. Bizde buraya yönelik araçlarımızın miktarını arttırdık. müşterilerimizi çeşitlendirdik aracımızı çok sayıda müşteriye denetmeye çalıştık.

2023 zor bir yıl olacak ama ülkemize güvenimiz tam

2023 zor bir sene olacak. Tedarik sıkıntıları azalmakla birlikte devam ediyor. Türkiye önümüzdeki sene önemli bir seçime hazırlanıyor. Gerek seçimler gerekse de dünyanın içinde bulunduğu konjonktürel gelişmeler nedeniyle şimdiden sağlıklı tahminler yürütmek çok zor. Seçim yıllarında ekonomiler hızlı başlar sonrası belirsiz olur. Ben çok karamsar değilim. Ancak tüm bunlara rağmen bizim, ülkemize güvenimiz tam. Ülkemizin zorlu sınavı da başarıyla geçireceğini düşünüyorum. Beklediğimiz pazarların, beklediğimiz satışların oluşacağına inanıyorum. Türk şirketlerinin globalleşen dünyada kendilerine daha fazla yer bulacağına inanıyoruz. 2023 yılının da bu inancımızı pekiştiren bir yıl olmasını temenni ediyoruz. MAN HTA olarak, paydaşlarımızla olan yakın iş birliğimizle, markamızın gücü ve imkanlarını en doğru şekilde kullanarak, en önemlisi de üst düzey çalışanlarımızla zoru kolaya çevireceğimize ve 2023’ü bir sıçrama senesine dönüştüreceğimize yürekten inanıyoruz.

İKİNCİ EL

MAN TopUsed 2022’de satışlarını seyahat otobüsü segmentinde yüzde 80, inşaat kamyonunda ise yüzde 10 artırdı

MAN Hafif Ticari Araçlar ve İkinci El Satış Direktörü Cumhur Kutlubay, ikinci el tarafında 2022 satışları ve 2023’e ilişkin beklentileri hakkında şunları söyledi:

MAN TopUsed olarak yeniliklerimiz ile sektörde öncülük ediyoruz

“İstanbul Asya ve Avrupa Yakalarının yanı sıra Ankara merkez, Ostim Şube, İzmir, Konya ve Mersin şubelerimiz ile toplam 7 noktada hizmet veriyoruz. Almanya merkez ile olan bağlantılarımız sayesinde, global pazarları da sürekli odak noktamızda tutuyoruz. Sıfır araç takas alımlarımızda marka farkı gözetmeksizin müşterilerimize, kamyon/çekici, otobüs ve hafif ticari araçlarda segmentler arası geçiş yapabilme imkanı da sağlayarak destek oluyoruz.

MAN TopUsed olarak, uzun yıllardır ikinci el piyasasına kurumsallık, güven ve yenilikler sağlamak konusunda en önemli katkıları yapan firmaların başında geliyoruz. Müşterilerimizin araçlarını alırken de kendilerine araç tedarik ederken de araçları çok ciddi kontrollerden geçiriyor, markamızdan beklendiği şekilde tüm yasal ve iç denetim gerekliliklerini şeffaflık ve dürüstlük ilkelerini en öne koyarak eksiksiz yerine getiriyoruz. Tüm titiz çalışmalarımız da TopUsed markamızın hem sektörde yükselerek büyümesinin hem de güvenin adresi haline gelmesinin temelini oluşturuyor.

2022’de hem hedeflerimize hem de yüksek müşteri memnuniyetine ulaştık

MAN TopUsed olarak, 2022’de müşterilerimize sunduğumuz ve alım imkanlarına göre değişkenlik gösteren birçok avantajlı kampanya sayesinde zorlu ve belirsizlik dolu bir yılı hedeflerimizi gerçekleştirerek ve yüksek müşteri memnuniyeti sağlayarak geride bıraktık. Özellikle sektörde öncülük etmiş olduğumuz kişiye özel uzatılmış garanti, bakım paketi, finansman ve teknik modifikasyon çözümleri ile ikinci elde kurumsal güvenin, şeffaflığın ve müşteri memnuniyetinin adresi olduk. Müşterilerimiz, bizden satın aldıkları araçları, teknik ekspertizden geçmiş olduğunu bilerek ve güvenerek alıyorlar. Bunlara rağmen makul zamanda oluşan tüm problemlerde müşterilerimize destek olmayı önemli önceliklerimizden biri olarak görüyoruz.

Şehirlerarası otobüs pazarında satışlarımızı yüzde 80 artırdık

Pandemi sürecinde yaşanan turizm ve taşımacılık sektöründeki daralma, 2022 yılında geçmişten gelen taleple birlikte güçlü bir yükseliş gösterdi. Bizde şehirlerarası otobüs pazarında, müşteri ihtiyaçları doğrultusunda özelleştirilmiş finansman desteğimiz, cazip kampanyalarımız ve uzatılmış garanti ve bakım paketi gibi satış sonrası hizmetlere yönelik desteğimiz ile önemli bir satış başarısına ulaştık. Tüm ürün gruplarımızda başarıya ulaştığımız 2022 yılında, şehirlerarası otobüs pazarındaki satış rakamlarımızı bir önceki yıla göre oranla yüzde 80 artırdık. Bu başarımızda özellikle MAN TopUsed Otobüs Satış Bölümü’nün tecrübeli kadrosunun müşteri odaklı yaklaşımının çok önemli bir katkısı oldu.

İnşaat aracı segmentindeki satışlarımız yüzde 10 arttı

Kamyon ve çekici pazarındaki, finansmana erişim ve tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle 2022, zor bir yıl oldu. Özellikle tedarik krizi sebebi ile artan araç ve navlun fiyatlarındaki yükselmeden dolayı, müşterilerimiz araç filosunu yenilemede 2022’de daha temkinli bir planlama uyguladı. Biz de bu zorlu süreçte kamyon/ çekici segmentlerinde piyasayı yakından takip ederek, müşterilerimizin yaşadıkları sıkıntıları, oluşan beklentileri doğrultusunda gerekli adımları hızlı bir şekilde atarak, bu zor dönem dönemi hem kendimiz hem de paydaşlarımız için ciddi anlamda kolaylaştırdık. Bu dönemde otobüslerde olduğu gibi bakım paketi ve uzatılmış garanti ürünlerimiz kamyon ve çekici araçlarımız için de fark yaratan değer noktaları olarak ön plana çıktı.

Bu ürünlerimizin yanı sıra özellikle de sektörün finansmana ulaşmada problemler yaşamaya başladığı yılın 2’nci yarısında müşterilerimize 500.000 TL 12 ay’ a kadar 0 faizle kredi kartına taksit imkanı sunduk. Attığımız bu adım müşterilerimizin alım yapmalarını büyük oranda kolaylaştırdı. Nitekim bu çözümlerimiz müşterilerimizde de karşılık buldu ve satış rakamlarımızı önceki yıla göre geliştirdik. Tedarik sıkıntıları ve ekonomik nedenlerle beklenenin gerisinde bir yıl geçirmiş olan inşaat aracı segmentinde yüzde 10 oranında bir artış yakaladık.

Sahada gerçek fatura sorunu var

İkinci el tarafında gerçek fatura sorunu da var. Bu bizim gibi kurumsal yapıdaki firmaları hem araç alırken hem de satarken çok olumsuz etkiliyor. Biz alım satımları gerçek fatura üzerinden yaparken sahada işlemler bu şekilde yürümüyor. Devletin çok ciddi vergi kaybı oluşuyor. Buna bir şekilde bir çözüm bulunması gerekiyor.

MAN KAMYON ve OTOBÜS TİC A.Ş. MÜŞTERİ HİZMETLERİ DİREKTÖRÜ AYDIN YUMRUKÇAL:

MAN yeni servis yatırımları ile 2024’e 34 servis noktasıyla girmeyi hedefliyor

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Yıllık Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan Müşteri Hizmetleri Direktörü Aydın Yumrukçal, 2022 yılında müşterilerine yönelik yaptıkları çalışmalar ve 2023 beklentilerine ilişkin hakkında şunları söyledi: 30 yıldır otomotiv sektörünün içindeyim. Ben böyle bir yıl görmedim. 50 yıla yakın süredir sektörün içinde olan bir abimle sohbet ederken, ‘valla bende böyle bir yıl görmedim’ dedi. Ben yaşadığımız bu seneye Halley Kuyruklu Yıldızı diyorum. Herhalde 50 senede bir gelir ve bir daha görmeyiz.

Servis ağımızı modern tesisler ile genişletiyoruz

“Müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışımız ile müşterilerimize satış sonrasında 7/24 kesintisiz hizmet sunuyoruz. Bir taraftan servis ağımızı daha modern tesisler ve ilave noktalar ile yaygınlaştırmaya devam ederken, diğer taraftan müşterilerimizin ihtiyaçlarını düşünerek, tasarladığımız kampanyalarımız ile müşterilerimizin yaşam boyu iş ortağı olma felsefemizi devam ettiriyoruz.

Türkiye genelinde servis ağımızı genişletme hedefimiz kapsamında 2022 yılında ağırlıklı olarak şehirlerarası otobüs müşterilerimize Ankara Ostim’de kendi şubemizi açarak, müşterilerimizin hizmete sunduk. Böylece İstanbul ve Konya’da 1’er, Ankara’da 2 olmak üzere kendi şubelerimizin sayısını 4’e çıkardık. Diğer taraftan İstanbul Anadolu Yakası’nda ilave yetkili satış ve servis noktamız ile yılın 2’nci yarısından itibaren hizmet vermeye başladık.

2023 yılında açacağımız yeni servis noktalarımız ile servis hizmetimizi ülkemiz genelinde daha da yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Bu kapsamda 2023 yılının hemen başında Kayseri ve Şubat ayında da Antalya’da ilave satış ve servis noktalarımız hizmete girmiş olacak. Bunlarla birlikte toplam 6 farklı bölgede daha yatırımlarımıza devam ediyoruz.

2024’e 34 adet yetkili servis noktası ile girmeyi planlıyoruz

Hendek yetkili servis noktamızı 2023 ilk yarısı içerisinde iki kat büyütmeyi planlıyoruz. 2023 yılında devreye almayı planladığımız bir diğer bölge de Çorlu olacak. Çorlu’daki satış ve servis noktamız faaliyetlerine 7.500 m2 alana kurulu yeni yerinde 2023 yılı ikinci yarısından itibaren hizmet vermeye devam edecek. Diğer taraftan 2023 sonuna kadar Bolu bölgesinde yeni bir servis noktasını daha hizmete açmayı hedefliyoruz. Farklı bir lokasyona taşıyarak daha modern hizmet vermeyi planladığımız bir diğer servis noktamız ise Erzurum. Erzurum servisimiz de 2023 sonu itibarı ile yeni yerinde hizmet vermeye başlayacak. Böylelikle yeni yatırımlarımız ile birlikte 2024 yılına 34 adet yetkili servis noktası ile girmeyi planlıyoruz.

Eğitimler ile çalışanlarımızı yarının teknolojisine hazırlıyoruz

Servis ağımızda yapmakta olduğumuz bu geliştirmelere ilaveten dijitalleşen dünyada veri kalitesini yükselterek, servis personelimizi dijitalleşmenin getirdiği yenilik ve hizmetlerine yönelik eğitimler ile destekleyerek hizmet kalitemizi daha da yükseltmeyi amaçlıyoruz. Şirketimiz bünyesinde bulunan MAN Eğitim Akademisi yüksek teknoloji ürünü araçlarımıza yönelik boya-kaporta eğitimlerinden şanzımana, motordan fren sistemlerine kadar pek çok başlık altında eğitimler düzenliyor. Bunun yanında çalışanlarımızın sektördeki teknolojik gelişimlere daha çabuk entegre olabilmesi adına dijital okur yazarlık gibi farklı konuları da kapsayan eğitimler ile de çalışanlarımızı yarın teknolojisine hazır hale getiriyoruz.

Müşterilerimizi değişken maliyetlere karşı koruyoruz

Bunlarla birlikte yıllardır geleneksel olarak, öncülüğünü yaptığımız kapsamlı bakım paketi hizmetlerimiz ile de MAN marka araçların hem en doğru ve en yetkin servis hizmetini almasını sağlıyor hem de müşterilerimizi değişken maliyetlere karşı koruyoruz. Bunu yaparken de müşterilerimizin tüm taleplerini göz önünde bulunduruyor ve onlara özel hizmet paketleri üretiyoruz. Böylece müşterilerimize sahip oldukları araçların toplam işletme maliyeti hesaplamalarında finansal güvence sağlarken, onların kendi iştigal konularına konsantre olmalarının önünü açıyoruz.

Bakım paketlerimiz deneyim ve uzmanlığımızın ürünü

MAN olarak, yılların getirdiği Türkiye pazarına özel deneyimimizi, yine ürünlerimizin teknolojik avantajlarını ve satış sonrasının farklı alanlarına ilişkin uzmanlıklarımızı ürünlerimizde birleştiriyoruz. Bakım paketlerimizi genel olarak Comfort, ComfortPlus ve ComfortSuper olmak üzere üç farklı seçenekte müşterilerimize sunuyoruz. Buna ek olarak, müşterimize kullanım koşullarına ve araç parkına göre farklı kombinasyonlarda özel hizmet paketleri veya yerinde hizmet seçeneklerimizle, en iyi hizmeti alabilmelerini sağlıyoruz. Bu hizmetlerimizi sadece sıfır araçlar için değil, TopUsed üzerinden satılan 2. El araçlar için de yaygın bir şekilde kullanıyoruz. 2 yıl orjinal yedek parça garantisi veren tek firmayız. Bu çok ciddi bir avantaj. Çünkü araçlarımıza güveniyoruz. İkinci elde bakım paketlerinde rakipsisiz. Bu çerçevede çekicilerde yaştan bağımsız 1.100.000 Km’ye, şehirlerarası otobüslerde ise, yine yaştan bağımsız 2.000.000 Km’ye kadar farklı bakım paketi seçeneklerini müşterilerimize sunuyoruz. Bu garantileri Euro bazında sabitleyerek onlara finansal bir stabilite sağlamaya çalışıyoruz.

Konya Büyükşehir Belediyesi ile 5 yıllık bakım anlaşması

Biz yerinde hizmetini de çok seviyoruz. İstanbul Havalimanı inşaatında bu hizmeti sunduk. Halkalı Kapıkule Tren Hattı inşaasında da destek veriyoruz. Konya Büyükşehir Belediyesi’ne 125 adet otobüs sattık. 5 yıllık bakım anlaşmasını imzalayacağız.

Uluslararası nakliyecilere yönelik MAN Mobilite Garantisi

En kapsamlı bakım paketimiz olan ComfortSuper ile birlikte uluslararası taşımacılık yapan müşterilerimiz 84 ay ve 1 milyon Km kadar geçerli MAN Mobilite Garantisi de satın alabiliyorlar. Araç kaynaklı herhangi bir olumsuzluk yaşanması durumunda en yakın servisin araca en kısa zamanda müdahale etmesi, gerektiğinde aracın servise çekilmesi gibi hizmetlere ilaveten aracın aynı gün seferine devam edememesi durumunda günlük 180 Euro’ya kadar da telafi ödemesi yapılmasını MAN Mobilite Garantisi ile teminat altına alıyoruz.

Kampanyalarımız ile müşterilerimizin yanındayız

2022 yılında düzenlemiş olduğumuz farklı içeriklerde ve farklı müşteri gruplarına yönelik kampanyalarımız ile bir taraftan orijinal yedek parçaları uygun fiyatlar ile kendilerine sunarken, diğer taraftan 2 yıl geçerli orijinal yedek parça garantisi ile müşterilerimizin yüksek kaliteli ve daha dayanıklı ürünler ile güvenli sürüşler yapmalarını sağlıyoruz.

2023 yılında da yeniliklerimiz devam edecek

Dijitalleşen dünyada teknolojinin tüm imkanlarını kullanarak müşterilerimize daha iyi hizmet verme çabamız ve yaşam boyu iş ortağı olma felsefemiz doğrultusunda 2023 yılında da devam edecek. Müşterilerimiz ile sürdürülebilir iş modelleri yaratmak MAN Müşteri Hizmetleri olarak, bizim öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Bu çerçevede müşterilerimizin iş modellerini anlamak, onların işlerini basitleştirmek ve ortak ‘Kazan-Kazan’ modelleri üretmeyi kendimize hedef seçmiş bulunuyoruz. Bu doğrultuda önümüzdeki yılda da yine müşterilerimize en iyi hizmeti en iyi seçeneklerle sunmaya devam edeceğiz.”

Serkan Sara, Can Cansu, Cumhur Kutlubay, Aydın Yumrukçal

Yorumlar (0)
banner117
15
açık
banner159
banner153