banner139
banner69

MAN, otobüste rekorlarla dolu bir yılı geride bıraktı

banner113

2023 yılında seyahat otobüsünde rekor pazar payına ulaşan MAN, belediye ve şehir içi otobüs satışlarında da önemli başarılara imza attı. MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Otobüs Satış Direktörü Can Cansu, “Lion’s Coach 2023’te de seçkin firmaların öncelikli tercihi olmaya devam etti ve kendi rekorunu kırarak seyahat otobüsü pazarında yüzde 22’nin üzerinde bir paya ulaştı. Bununla beraber Belediye Otobüsü pazarında ise yaklaşık yüzde 8’lik pazar payına sahip olduk. MAN otobüslerinin, üstün nitelikleri ile elde ettiği prestijli ödül koleksiyonuna, elektrikli şehir içi otobüsümüz MAN Lion's City E de eşlik ediyor. Sıfır emisyon ve etkileyici menzili, çevre dostu motoru, ileri teknolojisi ve etkileyici efektif tasarımı ile MAN Lion's City E, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl ve 2024 yılına ait ödülleri topladı. Avrupa pazarında kısa sürede yüzde 13 pay ile ikinci sıraya oturan Lion’s City E için Türkiye’de de, ilerleyen süreçte önde gelen büyükşehir belediyelerimizle iş birliği yapmayı hedefliyoruz” dedi.

banner114
OTOMOTİV 22.12.2023, 12:16 Erkan YILMAZ
MAN, otobüste rekorlarla dolu bir yılı geride bıraktı
banner101

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Yıllık Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Otobüs Satış Direktörü Can Cansu, 2023 satış adetleri ve stratejileri ile 2024 hedefleri hakkında şunları söyledi:

NEOPLAN Tourliner 20 yaşında

“Seyahat otobüsleri arasında sınıfının öncü modeli olan Tourliner yolcu otobüsü, 20 yıl önce NEOPLAN markası altında yeni bir başlangıç sınıfı yolcu otobüsü olarak piyasaya sürüldü. Tourliner, NEOPLAN ve MAN ortak teknoloji platformu üzerine inşa edilen ilk NEOPLAN yolcu otobüsü oldu ve bugün ikinci nesli ile gerek Avrupa’da gerekse Türkiye yollarında kendisine sağlam bir yer edinmiş durumda.

NEOPLAN Tourliner, ilk günlerinde olduğu gibi bugün de sektörde çıtayı yükseltmeye devam ediyor. Tourliner; Starliner, Cityliner, Skyliner ile birlikte NEOPLAN’ın model yelpazesini tamamlıyor ve standart yolcu otobüsü segmentini genişletiyor. NEOPLAN'a özgü ve markayı tanımlayan Sharp Cut tasarımı ve diğer birçok özellik, aracın ikinci neslinin özünde de görülebiliyor. Özellikle net ve hassas hatlara sahip optimize edilmiş Sharp Cut karoser tasarımı, adeta yeni görsel standartlar belirliyor. Araç, yaklaşık yüzde 20'lik iyileştirmeler sağlayacak şekilde yenilenen aerodinamik tasarımı sayesinde, rüzgâr tünelinde son derece düşük sürtünme ve referans değerleri elde ediyor. 20 yıla uzanan tarihi ile Tourliner, 2003 yılında yeni Tourliner ile başarılı şekilde başlatılan bir geleneğin devamı olarak Ankara'daki modern MAN otobüs fabrikasında üretiliyor.

MAN’ın elektrikli şehir içi otobüsü Lion's City 10 E, başarısını ‘Sürdürülebilir Otobüs Ödülü’ ile taçlandırdı.

Şehir içi ulaşımının gözdesi olarak, sınıfında en yeni tasarıma sahip olan, ‘iF International Forum Gold Award 2020’ ve ‘Bus of the Year 2023’ ödüllerinin sahibi MAN Lion’s City, bu sene de Elektrikli 10 metre versiyonu ile büyük başarı yakaladı. MAN Lion's City 10 E, uluslararası ticari araç gazetecilerinden oluşan jüri tarafından ‘Kentsel araç’ kategorisinde ‘2024 Yılı Sürdürülebilir Otobüsü’ ödülünü aldı. Yıllardır sürekli geliştirilen ve iyileştirilen sıfır emisyonlu araçlara odaklanan MAN'ın eMobilite alanındaki öncülüğünün bir göstergesi olan MAN Lion's City 10 E, tamamen elektrikli olmasının yanında özellikle verimliliği, çevre dostu olması ve kompakt boyutları ile büyük ilgi çekti. Uluslararası jüri, bu yıl 6’ncı kez verilen ‘Sürdürülebilir Otobüs Ödülü’ (Sby) kapsamında, Avrupa pazarındaki en yenilikçi ve sürdürülebilir otobüsleri ödüllendirdi. Düzenli sefer, servis, şehirlerarası ve tur otobüslerini sürdürülebilirlik konusunda değerlendirip takdir eden ilk ve tek Avrupa ödülü olan ‘Sürdürülebilir Otobüs Ödülü’nde’ MAN Lion's City 10 E; sahip olduğu üstün özellikleri ile "Kentsel araç" kategorisinde rakiplerini geride bırakarak, ödülün sahibi oldu.

MAN Lion's City 10 E, sekiz Avrupa ülkesini temsil eden ticari basın jürisi tarafından takdim edilen ödülü, sahip olduğu bir dizi üstün nitelikten dolayı kazandı. Tamamen elektrikli şehir içi otobüs olarak, 80 kişiye kadar çok iyi bir yolcu kapasitesiyle önemli bir pazar segmentine hitap eden MAN Lion's City 10 E, düşük ağırlığı ve 10,5 metrelik uzunluğunun sağladığı iyi manevra kabiliyeti ile öne çıktı. Kompakt boyutları ve 17,2 metrelik rekor dönüş çapıyla dar şehir içi ve kalabalık kentsel alanlarda kullanım için tasarlanan Lion's City 10 E, MAN eBus ailesindeki diğer tüm modeller gibi, maksimum 240 kW güce sahip bir merkezi elektrik motoruyla çalışıyor. Jüriye göre; motorun kendi bünyesinde geliştirilmesi, MAN'ı pek çok rakibin ağırlıklı olarak üçüncü parti bileşenlere güvendiği eBus pazarında farklı kılıyor. Motorun şirket bünyesinde geliştirilmesi, sadece otobüsün performansına katkıda bulunmakla kalmıyor, aynı zamanda MAN'ın elektrikli otobüs teknolojisi alanında öncü olma kararlılığının da altını çiziyor. Bu da Lion's City 10 E'yi çevreye duyarlı yerel ulaşım işletmecileri için çekici kılıyor ve araç, ‘Sürdürülebilir Otobüs Ödülü’nü fazlasıyla hak ediyor.

Şehir içi otobüs satışlarında başarılara imza attık

MAN Lion’s City, üstün nitelikleri ile ülkemizin önemli büyükşehir belediyelerinde şehir içi ulaşımda görev alarak, halkımıza hizmet vermeye devam ediyor. 2022 yılından itibaren şehir içi otobüslerinin satışlarında büyük başarılara imza attık. 2023 yılında 50 adet belediye otobüsü satışı ile belediye otobüsü pazarında yaklaşık yüzde 8’lik pazar payına ulaştık.

Lion’s City E için Türkiye’de önemli büyükşehir belediyelerimizle iş birliği yapmayı hedefliyoruz

Sıfır emisyon ve etkileyici menzili ile çevre dostu motora sahip olan Lion’s City E otobüsleri, bugüne kadar toplam 1000 adedin üzerinde satış ile Avrupa pazarında %13 ile ikinci sırada. Lion’s City E için Türkiye’de de, ilerleyen süreçte önde gelen büyükşehir belediyelerimizle iş birliği yapmayı hedefliyoruz.

Lion’s Coach 2023’te de seçkin firmalarınöncelikli tercihi oldu ve yüzde 22 pazar payına ulaştı

Seyahat otobüsü firmaları, bu yıl özellikle ilk 8 ayda verimli bir sezon geçirdiler. Otobüs ile seyahat eden yolcu sayısında ve bilet fiyatlarında artış yaşandı. Yaşanan bu artış etkisini, yeni yatırım talebi olarak gösterdi. Türkiye seyahat otobüsü pazarı, 2022 senesine (580) göre yaklaşık yüzde 75 büyüyerek, 1.000 adedin üzerinde bir büyüklüğe ulaştı.

Firmalar yatırımlarını hız verirken, yaşam boyu ürün maliyeti ve stoklarda araç bulunması daha da önem kazandı. Uzun bakım aralıkları ve düşük yakıt tüketimi ile MAN, bu yıl da firmalarının gözdesi olmaya devam ettirdi ve önceki yıllarda ulaştığı başarısını 2023’te de katlayarak sürdürdü. Tasarım, konfor, ekonomi ve güvenlik alanlarındaki 40’tan fazla özelliği ile sektörde fark yaratan Lion’s Coach, üstün nitelikleri ile 2023’te de yolcular ve yoldaki diğer kullanıcılar için standartları yeniden belirlemeye devam etti. Sadece bu özellikler ile değil, uygun fiyat ve ürün bulunabilirliği ile de sektörün seçkin firmalarının tercihi oldu. Ankara, İstanbul, İzmir’in yanı sıra Antalya’dan Samsun’a, Sakarya’dan Muş’a, Bursa, Eskişehir, Konya, Çankırı, Çorum, Kayseri, Aksaray gibi birçok ildeki seçkin firmaların filolarında yer aldık. 2023 yılında 220 adedin üzerinde seyahat otobüsü satışı ile kendi rekorumuzu kırarak yüzde 22’nin üzerinde pazar payına ulaştık. Ayrıca 23 adet şehir içi otobüs satışı gerçekleştirdi.

2024 yılında da başarımızı devam ettirmeyi hedefliyoruz

Pazarda bugüne kadar sürdürdüğümüz başarımızı, önümüzdeki yılda da devam ettirmeyi hedefliyoruz. Beklentimiz; 2024 yılında seyahat otobüsü firmalarının yatırımlarına, temkinli ve çok daha detaylı hesaplar yaparak devam edecekleri yönünde. 2024 yılında da bu sene olduğu gibi, sadece fiyat ve kalite değil, stoklarda otobüs bulunmasının da önemli olmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Otomotiv sektöründeki farklı üretim darboğazlarına rağmen MAN, bu global krizde otobüs grubunda iyi planlama ile en az üretim sorunu ile 2022 ve 2023 yıllarını tamamladı. Bu başarımızı, 2024 yılında da devam ettirmeyi hedefliyoruz.”

Yorumlar (0)
banner117
15
açık
banner159
banner153