banner92

Prometeon lastik üreticileri arasında en üst sıralarda yerini aldı

banner113

ESG derecelendirme kuruluşu Sustainalytics tarafından gerçekleştirilen analizlerin ilk aşaması tamamlandı. Prometeon Tyre Group’un (PTG) benimsediği sürdürülebilir politikalar, 350 milyon Euro tutarındaki sürdürülebilirlik endeksli kredinin yönetimi açısından kritik önem taşıyor. Grubun ESG Risk Derecelendirme puanı 100 üzerinden 14,9 oldu. Bu puan, PTG’yi hem otomotiv komponenti üreten şirketler hem lastik üreticileri arasında dünya sıralamasında en üst sıralarda konumlandırıyor.

banner114
OTOMOTİV 23.11.2022, 14:19 24.11.2022, 23:12 Erkan YILMAZ
Prometeon lastik üreticileri arasında en üst sıralarda yerini aldı

PTG; Türkiye, Mısır ve İtalya’daki yatırımlarıyla sürdürülebilirliği geliştirme çalışmalarını devam ettiriyor.  Morningstar Sustainalytics tarafından gerçekleştirilen değerlendirmeler, Prometeon Tyre Group’un (PTG) sürdürülebilirlik performansını ortaya koydu. PTG, değer zinciri boyunca sürdürülebilirlik ilkelerine ilişkin aksiyonlarını anlamaya ve iyileştirmeye yardımcı olması amacıyla ESG (Çevresel, Sosyal ve Yönetişim) derecelendirme kuruluşu Morningstar Sustainalytics’i kurumsal sorumluluğunu değerlendirmeye davet etti.

Puan sıfıra ne kadar yakınsa şirketin o kadar iyi performans gösterdiği anlamını taşıyan derecelendirmeye göre göre Prometeon Tyre Group’un değerlendirmesi olumlu sonuçlar ortaya koydu ve grubun ESG Risk Derecelendirme puanı 100 üzerinden 14,9 oldu. Bu puan, PTG’yi hem otomotiv komponenti üreten şirketler hem lastik üreticileri arasında dünya sıralamasında en üst sıralarda konumlandırıyor.

Prometeon Tyre Group İç Denetim ve Sürdürülebilirlik Üst Yöneticisi Nicolas Marchi şu açıklamada bulundu: “ESG derecelendirmesi bir şirketin finansal olmayan risklerini yönetme açısından çevresel, sosyal ve yönetişim konularını nasıl ele aldığını değerlendiriyor. ESG derecelendirmesi alan şirketler, çoğu durumda kendilerini bekleyen zorluklarla başa çıkma konusunda daha donanımlı olduklarını kanıtlıyor. Bu derecelendirmeyi önceden yapmak, geleceği planlarken yatırımları optimize etmek, gerekli ve somut aksiyonlara odaklanmak anlamına geliyor.”

Morningstar Sustainalytics, PTG’yi değerlendirirken Yönetim Kurulu tarafından onaylanan 2021 Sürdürülebilirlik Açıklamasını esas alarak yönetişim, sosyal, çevresel ve ekonomik boyuttaki parametreleri inceledi. Değerlendirmeler sonucunda Prometeon’un üç risk kategorisi (düşük, orta, yüksek) arasında düşük riske ve üç yönetim düzeyi kategorisi (zayıf, orta, güçlü) arasında güçlü yönetim düzeyine sahip olduğu belirlendi.

Prometeon’un güçlü yönleri arasında prosedürler ve süreçler, çalışan deneyimi ve becerilerinin ekonomik değeri olarak görülen insan sermayesi, ürünler, ürün teknoloji ve kalite sertifikaları ile içinde bulunduğu pazar hakkında mükemmel bilgi birikimi önemli başlıklar olarak öne çıktı.

Sürdürülebilirlik bağlantılı kredi

Değerlendirme, Aralık 2021’de alınan toplam 350 milyon Euro değerindeki sürdürülebilirlik bağlantılı kredi ışığında özellikle dikkat çekiyor. 200 milyon Euro tutarındaki kısmı vadeli kredi ve 150 milyon Euro tutarındaki kısmı çok para birimli döner kredi tahsisinden oluşan ilave bir yıl uzatma opsiyonlu üç yıl vadeli finansman, mevcut borcun finanse edilmesi ve yeni yatırımlar dahil çeşitli iş ihtiyaçları için kullanılacak.

Grubun benimsediği sürdürülebilirlik politikalarına uygun bir kredi fiyatlandırması uygulanacaktır, bu nedenle PTG, çalışanlara sürdürülebilirlik konularında eğitim verilmesi, lastiğe ilişkin atıkların azaltılması ve tedarik zincirinin denetimler aracılığıyla kontrol edilmesi gibi 2025 sonuna kadar ulaşılacak bazı spesifik hedefler belirledi. Sonuçların 2022 Sürdürülebilirlik Açıklamasında duyurulmasından sonra Morningstar Sustainalytics ikinci bir değerlendirme gerçekleştirecek.

Dünya çapında yatırımlar sürüyor

Sürdürülebilirliğin somut örneği olan Pirelli markalı yeni nesil 02 Serisi lastiklerin verimlilik potansiyeli artmaya devam ediyor. PTG’nin, 2021’in dördüncü çeyreğinde Türkiye’deki üretim kapasitesini artırma kararı neticesinde 40 milyon Euro’ya yakın ilave yatırımla üretim kapasitesi 1,8 milyon adedin üzerine çıkacak. 2022 yılının ilk yarısında ise Mısır’daki fabrikaya teknolojik iyileştirmeler için yaklaşık 30 milyon Euro tutarında yatırım yapılması onaylanmıştı. Bu yatırımlar sonucunda 02 Serisi lastiklerin üretimi artacak.

Öte yandan, bir kısmı halihazırda kullanılmış olan toplam 25 milyon Euro tutarındaki yatırım paketiyle Türkiye, İtalya ve Mısır’daki Ar-Ge tesislerinde araştırma ve geliştirme faaliyetleri de sürdürülüyor.

02 Serisi, hammadde tedarik ve üretim süreçlerinden başlayarak geri kazanıma kadar her aşamada lastiklerin sürdürülebilirliğine odaklanan yeni Prometeon teknolojileri sayesinde, işletme maliyetlerinin yönetimini daha verimli hale getiriyor. Beş ürün grubundan oluşan 02 Serisi’nin yüksek kilometre performansı, daha uzun lastik ömrü ve daha düşük yuvarlanma direnci sayesinde lastik ve yakıt tüketimi düşüyor, dolayısıyla da CO2 emisyonları azalıyor.

Prometeon Tyre Group

Prometeon Tyre Group, tüm dünyada endüstriyel lastik (kamyon, otobüs, tarım ve iş makinesi) odaklı tek şirket olup, ANTEO, ERACLE ve TEGRYS markalarının yanı sıra FORMULA, PHAROS ve PİRELLİ lisansıyla endüstriyel ve ticari lastiklerinin üretimini gerçekleştirmektedir. Grubun ürün yenilikçiliğini temsil eden dört fabrikası (ikisi Brezilya’da, biri Mısır’da, biri Türkiye’de), üç Ar-Ge Merkezi (İtalya, Brezilya, Türkiye) ve Mısır’da bir Geliştirme Merkezi bulunmaktadır. Prometeon Tyre Group, beş kıtada 40’tan fazla ülkede yaklaşık 8.000 çalışanı bünyesinde bulundurmaktadır. Türkiye’de 1960 yılında İzmit’te kurulan ilk lastik fabrikasını da yöneten Prometeon Türkiye ise yaklaşık 75 ülkenin içinde yer aldığı “Türkiye, AFME (Afrika-Orta Doğu), Rusya ve CIS (Orta Asya ve Kafkaslar)” Bölgesi’nin yönetim merkezi konumundadır. Prometeon’un 2019 yılında imzacısı olduğu United Nations Global Compact, 165 ülkeden 15.500 şirketi kapsamaktadır. Prometeon ayrıca 2020’de United Nations Global Compact Network Italy’nin kurucu üyeleri arasında yer almıştır.

Yorumlar (0)
banner92
banner116