banner92
banner69

Yeni Toyota Hilux 252 bin TL’den başlayan fiyatla satışa sunuldu

Pick-up segmentinde tasarımı, konforu ve üstün teknolojik donanımlarıyla hayranlık yaratacak olan yeni Toyota Hilux, lansmana özel 252 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Toyota, yenilenen Hilux modelini Adventure, Hi-Cruiser ve Invincible olmak üzere 3 farklı donanım seviyesiyle satışa sunuyor. Türkiye lansmanı dijital olarak gerçekleştirilen Hilux ile ilgili açıklamalarda bulunan Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “Hilux ile bugüne kadar 52 bin 155 adetlik satış gerçekleştirdik. Yeni Hilux için 2020 sonuna kadar 1000, 2021’de ise 3.500-4.000 adetlik satış hedefimiz bulunuyor” dedi. Bozkurt, Yeni Hilux’un çok rekabetçi fiyatlarla satışa sunulduğunu da belirterek, “Lansmana özel bu fiyatlar Ekim ayı sonuna kadar geçerli olacak” dedi.

banner114
OTOMOTİV 23.09.2020, 17:07 24.09.2020, 17:45 Erkan YILMAZ
banner100
Toyota’nın “Yenilmez” kimliği Kutuplardan volkanlara, çöllerden en zor arazi koşullarına kadar başarıyla yol alan; aynı zamanda etkileyici yeni tasarımı, konforu ve üstün teknolojik donanımlarıyla bir şehir aracı olarak dikkat çeken Hilux yenilendi.
Türkiye lansmanı dijital olarak gerçekleştirilen Hilux; yeni Invincible versiyonu ve çok daha geliştirilmiş araç dinamikleriyle birlikte 252.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.
İlk kez tanıtıldığı 1968’den bu yana en çok tercih edilen pick-up unvanına sahip Hilux, her geçen nesil evrimleşerek efsane kimliğini sürdürürken segmentindeki standartları belirlemeye devam ediyor.

Bozkurt “Şimdi çok daha iddialıyız”

Yeni Hilux’ın lansmanında konuşma yapan Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, pick-upsegmentinin çok rekabetçi bir segment olduğunu belirterek “Hilux yenilmez ve durdurulamaz kimliği ile kendini kanıtlayan ve çok tercih edilen bir model. Yeni Hilux’ın güçlü duruşu ve konforuyla bu potansiyeli çok daha yukarıya taşıyacağına inanıyoruz” dedi.

Yıl sonuna kadar 1000, 2021’de 4 bin adetlik satış hedefi

Tüm dünyada 20 milyonun üzerinde Hilux satışı olduğunu ve Türkiye pazarında da bugüne kadar 52 bin 155 Hilux satışı gerçekleştirdiklerini belirten Ali Haydar Bozkurt, “Avrupa’daki emisyon normlarına uyan Hilux ile bugüne kadar 52 bin 155 adetlik satış gerçekleştirdik. Hayranlık uyandıracak Yeni Hilux için 2020 sonuna kadar 1000’e yakın, 2021 yılında ise 3 bin 500-4 bin adetlik satış hedefimiz bulunuyor. Aracın daha lansmanı yapılmadan çok fazla arayan var. Hafif ticari araç segmentinde Hilux ile yer alırken, gelecek yıl da CDV modelimiz olan Proace City’nin ürün gamımıza katılmasıyla hafif ticari araç pazarında iddiamızı güçlü bir şekilde ortaya koyacağız” dedi.

SUV’da bile olmayan özellikler var

Pick-up segmentinin SUV pazarından da pay almaya başladığını sözlerine ekleyen Bozkurt “Yeni Hilux Invincible modelinde SUV’da bile olmayan özellikler var. SUV kitlesinden pick-up’a doğru bir kayma yaşanacaktır. Şehirde de SUV konforunu Hilux’ta hissedenler günlük kullanım için bu modelimizi tercih edeceklerdir. Bu amaçla tasarımının yanı sıra yüksek konforu ve donanımlarıyla dikkat çeken Yeni Hilux’ların yüzde 70’lere yakını üst donanımlı Invincible ve High-Cruiser versiyonlarından oluşacaktır.Perakende satışlarda ise Invincible versiyonu satışlarımızın yüzde 50’den fazlasını oluşturacaktır” şeklinde konuştu.

Lansmana özel fiyatlar

Lansmana özel fiyatlarla aracı pazara sunduklarını belirten Ali Haydar Bozkurt, “ Talep arzın üzerinde. İyi bir başlangıç olması dileğiyle 252 bin TL’den başlayan fiyat seviyemiz var. En üst modeli 319 bin 900’a kadar çıkıyor. Rakiplerle kıyaslandığında avantajlı fiyatlar olduğunu görmek mümkün. 350 bin TL civarında bir fiyatla sunulması bekleniyordu” dedi.

Bu yıl kayıp yıl olacak derken, 730-750 binler seviyesi olacak

Ali Haydar Bozkurt, 2020 ve 2021 yılındaki otomotiv pazarına yönelik de değerlendirmelerde bulundu: Geçen yıl 479 bin seviyesinde kapanan bir pazar vardı. Bu yıl için sene başında 550 bin olur mu, diye düşünüyorduk. Hemen arkasında Pandemi geldi. Birçoğumuz bu yıl kayıp bir yıl olacak diye düşünmeye başladık ama Pandeminin getirdiği bir sonuç olan müşterinin kendi aracını kullanma isteği, yoğun bir araç alım talebi getirdi. Fabrikalarda üretim durunca bu talep artışı otomobile hücum şekline dönüştü. Bu yıl kayıp yıl olur mu derken, yılın kapanışını 730 binler olarak tahmin ediyoruz, hatta 750 binlere de doğru gitme ihtimali de var. Ama bu neye bağlı; hangi markanın ne kadar ürün bulup pazara sunabilmesine bağlı. Şu an talep hızı 730-750 bin seviyesini gösteriyor. Biz Toyota olarak yılı 42 bin seviyesinde kapatacağız. Geçen yılın yüzde 75 üzerinde bir satış seviyesi ile kapatmış olacağız. Araç bulabilseydik rahatlıkla 60 bin talep bandını zorlayabilirdik. Şu anda devam eden talep durumu yıl başına kadar sürecek. Hatta 2021’in ilk çeyreğinde de bu talep durumu devam edecek. Çünkü hala talepte hız kesilmesi söz konusu değil. Bir sürü eş, dost bile arayarak, araç soruyor.Bu talep artışı böyle devam ederse ÖTV’deki değişimlere rağmen 2021’de pazarın 700 binler seviyesinde olacağını düşünüyoruz. Dileriz 700 binler minimum seviyeler olsun, çünkü 600 binlerin altı pazar seviyesi bizim için hep sıkıntı yaratır. Önümüzdeki yıl ve sonrasında 700 bin ve üzerindeki rakamlara doğru devam etsin isteriz” dedi.

3 farklı donanım seviyesiyle satışa sunuluyor

Djital lansmanda yeni Hilux’un sahip olduğu özellikleri de Toyota Hilux Pazarlama Ürün Birim Yöneticisi Ezgi Yıldız anlattı. Toyota, yenilenen Hilux modelinin Adventure, Hi-Cruiser ve Invincible olmak üzere 3 farklı donanım seviyesiyle satışa sunulduğunu belirterek, Hilux, teknik donanımının yanı sıra tasarım olarak da zorlu koşulların üstesinden gelmek üzerine tasarlandı” dedi.

Daha güçlü görünen tasarım

Hilux, her zaman ilk bakışta kendisini gösteren tasarımını ileriye taşıyarak çok daha “güçlü” görüntüsüyle dikkat çekici hale geldi. Ön tampon, ön ızgara, LED farlar yeniden tasarlandı ve LED ön sis farlar da aracı daha şık hale getirdi. Hilux’ın etkileyici dış tasarımı, LED arka stop lambalarıyla tamamlandı.

Hem şehir içerisinde hem de arazide etkileyici bir tarz sunan Hilux, yeni 18 inç alüminyum jant tasarımlarıyla daha göz alıcı bir görünüme sahip oldu. Yeni Hilux’ta, mevcut renk seçeneklerine Egzotik Kırmızı, Safir Mavi ve Güz Bronzu olmak üzere üç yeni alternatif daha eklendi.

Geliştirilmiş 8 inç ekrana sahip multimedya sistemi

Toyota, yenilenen Hilux modelini Adventure, Hi-Cruiser ve Invincible olmak üzere 3 farklı donanım seviyesiyle satışa sunuyor. Hi-Cruiser ve Invincible donanım seviyeleri; premium LED farlar, LED arka stop lambaları, 18 inç alaşım jantlar gibi özelliklerle öne çıkıyor. Bununla birlikte her donanım seviyesinde 8 inç dokunmatik ekran, ön ve arka park sensörleri standart olarak yer alıyor. Geliştirilmiş 8 inç ekrana sahip multimedya sistemi, daha hızlı bir yazılım ve ekran tepkileriyle araç içi deneyimi ileriye taşırken; Apple CarPlay ve Android Auto akıllı telefon entegrasyonlarına uyumla hale getirildi. Güncellenmiş kabinde, yeni sürücü göstergesi tasarımı ve her türlü sürüş koşulunda rahatlık sağlayan mekanik düğmelerin kombinasyonuyla kolay bir kullanım elde edildi.

Sofistike Invincible Versiyonu

Ürün gamının en üstünde yer alan Invincible versiyonu ise her şartta konfor ve şıklıktan ödün vermek istemeyenler için özel olarak tasarlandı. Hilux’ın yüksek arazi kabiliyeti, Invincible ile birlikte en yüksek donanım özellikleriyle kombine ediliyor. Bu yeni versiyon, Hilux’ın güçlü ve maceracı yanıyla “Yenilmez” kimliğini vurguluyor.

Birçok konfor özelliğiyle donatıldı

Invincible versiyonu, dış ve iç tasarımıyla diğer versiyonlardan ayrılırken; aynı zamanda birçok konfor özelliğiyle de donatıldı. Bu versiyonda modele özgü LED far tasarımı, 18 inç siyah alüminyum alaşımlı jantlar, farklı ön tampon, koyu gri tampon altı koruma ve dış aynalar, mat siyah arka kasa roll-bar, siyah boyalı sürgülü kapak, modele özgü çamurluk üst koruyucu ve koyu gri arka tampon gibi farklılıklar yer alıyor.

Invincible’ın kabininde ise diğer versiyonlara ek olarak deri koltuk döşemesi, ısıtmalı ön koltuklar, ısıtmalı direksiyon simidi, elektrikli ayarlanabilir ön sürücü koltuğu, segmentinde tek olan 9 hoparlörlü JBL Premium ses sistemi, mat gri detaylar ve kapı içlerindeki ambiyans aydınlatmaları öne çıkıyor. Bununla birlikte Hilux’ınInvincibleversiyonunda özel anahtar tasarımı da dikkat çekiyor.

Gelişmiş araç dinamikleri

Toyota, yenilenen Hilux ile araç dinamiklerinde ileriye doğru bir adım daha atmayı başardı. Efsanevi araçta off-road kapasitesi artırılırken, sürüş konforunu geliştirmek adına da bir çalışma gerçekleştirildi. Süspansiyonda yapılan geliştirmelerle birlikte daha konforlu bir sürüş elde edildi. Hilux’ın süspansiyonu, tümseklerden veya bozuk yollardan geçerken darbeyi daha iyi emiyor ve içeride sarsıntısız bir sürüş sağlıyor. Hilux’ta daha iyi sürüş kalitesi ve konfor adına süspansiyonun yanı sıra direksiyon sisteminde de geliştirmeler yapılarak daha akıcı bir sürüş karakteri elde ediliyor.

450 kg artan kapasiteyle 3.5 tonluk römork çekme kapasitesi

Hilux'ın4x4 versiyonlarında sunulan aktif elektronik çekiş kontrol sistemi A-TRC, üst versiyonlarda ek özelliğin geliştirilmesi ile araç 4x2 moduna alındığında da aktif hale gelebiliyor. Böylelikle şehiriçi kullanımlarda da daha güvenli viraj dönüşü ve daha az yakıt tüketimi sağlıyor. 450 kg artan kapasiteyle 3.5 tonluk römork çekme kapasitesi ise yeni Hilux her türlü beklentiyi aşmayı başarıyor. Bununla birlikte Hilux'ta elektronik fren donanımları arasında Yokuşta Kalkış Destek Sistemi ve Eğim İniş Kontrol Sistemi gibi özellikler de yer alıyor.

Hilux, teknik donanımının yanı sıra tasarım olarak da zorlu koşulların üstesinden gelmek üzerine tasarlandı. 29 derecelik yaklaşma ve 27 derecelik uzaklaşma açısıyla birlikte Hilux, 310 mm’lik sürüş yüksekliğine sahip. Maksimum su geçiş derinliği kapasitesi ise 700 mm.

5,325 mm uzunluğa, 1,900 mm genişliğe (versiyona göre 1,855 mm) ve 1,815 mm yüksekliğe sahip Hilux’ın 3,085 mm dingil mesafesi bulunuyor.

Hilux’ın tüm versiyonlarında 2.4 litrelik dizel motor seçeneği sunuluyor. 6 ileri manuel ve 6 ileri otomatik şanzımanla eşleştirilebilen motor, 150 HP güç ve 400 Nmtork üretebiliyor.

Güvenlikten ödün vermeyen pick-up

Hilux tatmin edici konfor ve arazi özelliklerine ek olarak aktif ve pasif güvenlik sistemlerinden de ödün vermedi. Hilux’ın her modelinde sürücü ve yolcu ön/yan hava yastıkları, ön ve arka yolcular için perde hava yastıkları, sürücü diz hava yastığı olmak üzere 9 hava yastığı standart olarak sunuluyor. Bununla birlikte Acil Fren Uyarı Sistemi (EBS), Araç Denge Kontrol Sistemi (VSC), Bozuk Yol Gövde Hareket Kontrol Sistemi, Yokuşta Kalkış Destek Sistemi (HAC),Römork Savrulma Kontrol Sistemi (TSC) ve Eğim İniş Kontrol Sistemi (DAC) gibi özellikler de standart olarak araçta yer alıyor.

Hi-Cruiser ve Invincible versiyonlarında segmentinin en iyisi Toyota Safety Sense özellikleri ile beraber Yaya ve Bisikletli Algılama Özellikli Ön Çarpışma Önleyici Sistem (PCS), Şerit Takip Sistemi (LDA) ve Adaptif Hız Sabitleme Sistemi (DRCC) özellikleri bulunuyor.

Yorumlar (0)
banner92
banner117
24
az bulutlu
banner46