banner92
banner69

Automechanika ve Petroleum Fuarları kapılarını açıyor

banner113

Güneydoğu Avrupa ve Avrasya bölgesindeki tüm otomotiv üretim ve onarım profesyonellerini bir araya getiren Automechanika İstanbul ve 38 ülkeden toplam bin 200 katılımcı ile 11-14 Nisan tarihleri arasında İstanbul Tüyap Fuar Merkezi’nde ziyaretçileriyle buluşacak. Petroleum Istanbul Fuarı da aynı tarihlerde düzenlenecek. Çok sayıda ziyaretçinin beklendiği fuarın partner ülkesi ise Meksika olacak.

banner114
PİYASA 09.04.2013, 15:04 09.04.2013, 16:00 Ekrem Özcan
Automechanika ve Petroleum Fuarları kapılarını açıyor

Swissotel Bosphorus’da fuar öncesi düzenlenen basın toplantısına Hannover-Messe International İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Altıntop, Messe Frankfurt İstanbul Genel Müdürü Aleksandar Medjedovic, Enerji Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Sertaç Komsuoğlu, TAYSAD Yönetim Kurulu Üyesi Hayri Kaya, Birleşik Meksika Devletleri Türkiye Büyükelçisi H.E.Jaime Garcia Amaral konuşma ve sunumlarıyla katıldılar.

Yan Sanayinin ihracat içindeki payı yüzde 44’e yükseldi

TAYSAD Yönetim Kurulu Üyesi  Hayri Kaya, 2013 yılının ilk 2 ayında otomotiv ana sanayi ihracatını 1 milyar 810 milyon USD olduğunu,  otomotiv yan sanayi ihracatının %7 oranındaki artışla 1 milyar 468 milyon USD seviyesine ulaştığını böylece, yan sanayinin toplam ihracat içindeki payı %44,7 oranına yükseldiğini açıkladı. Kaya konuşmasını; “İhracatımız ise tim (Türkiye İhracatçılar Meclisi) kayıtlarına göre 19 milyon 63 bin USD seviyesinde oldu.  Bu tutarın 8,3 milyar USD’lik bölümü otomotiv tedarik sanayimiz tarafından gerçekleştirildi. 2011 yılına göre daha düşük seviyede gerçekleşen ihracatımızdaki düşüşün en önemli nedeni, Avrupa Birliği’nde otomobil talebinde ve AB’de en büyük üreticisi olduğumuz hafif ticari araçlar talebinde meydana gelen azalmadır.  TAYSAD olarak 2013 yılı toplam araç üretiminin 1 milyon 100 bin adet, yurtiçi satışın 800 – 810 bin adet olarak gerçekleşeceğini ve toplam ihracatımızın ise 19-20 milyar USD seviyesinde olacağını öngörüyoruz” diye konuştu.

Fuar sektörün önemli etkinliği olmaya devam edecek

Hannover-Messe International İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Altıntop ise, İstanbul’da 7.si düzenlenen Automechanika Istanbul fuarı otomobil endüstrisine hitap eden en büyük etkinlik haline geldiğini, Türkiye ve dünyadaki otomotiv sektöründe karar vericilerin fuar ajandasında değişmez bir yere sahip olduğunu ve gelecekte de sektörün en önemli etkinliği olmaya devam edeceğini belirtti. 

Messe Frankfurt İstanbul Genel Müdürü Aleksandar Medjedovic ise, “Uluslararası katılımın yüksek olması Automechanika Istanbul için yeni bir olay değil. Yabancı katılımcılar fuara her zaman yoğun ilgi göstermişlerdir, ancak bu yıl birinci sınıf alanlar için yabancı şirketlerden gelen talepler hepimizin beklentilerini aştı. Ayrıca Türkiye’nin tüm otomotiv endüstrisi de fuarda yer alacağı için de bütün fuar alanları tükenmiş durumda.  Türk ve yabancı katılımcıların birlikte oluşturduğu bu katılımcı portföyü fuarımızın başarısının anahtarıdır.” açıklamasını yaptı. Binlerce ziyaretçinin fuardan iki hafta önce çevrimiçi kayıt yaptırdığını ve bütün katılımcıların hem Türkiye hem de yurt dışından gelen profesyonel ziyaretçileri ile alıcıların yoğun ilgisiyle karşılaşacağını söyleyen Medjedovic, "Daha önce online ön kayıt için böyle yoğun bir ilgiyle karşılaşmamıştık. Bu ilgi, fuarda profesyonel ziyaretçi trafiğinin yoğun olacağına işaret ediyor.” diyerek, bu yıl Automechanika Istanbul’un odak noktasının yeni tedarik ve üretim pazarları olacağını belirtti.

Petroleum Fuarı

Finansal büyüklüğü 125 milyar TL’ye ulaşan Türkiye akaryakıt, LPG ve madeni yağ sektörlerini temsil eden Petroleum Istanbul Fuarı hakkında konuşan Enerji Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Sertaç Komsuoğlu; Türkiye’nin ve bölgenin petrol, LPG, madeni yağ ve ekipman sektörlerini buluşturan ilk uluslararası organizasyonu olan Petroleum İstanbul’un 30 bini aşkın akaryakıt, otogaz, tüplügaz ve madeni yağ bayisi, ilk kez bir fuara özgü “Loyalty” programı olan BAYİ CARD ile bu dev platforma olacağını belirtti. Komsuoğlu; “Avrupa’nın akaryakıt ürünleri talebinin 2020 yılına kadar % 2 azalması öngörülürken, Türkiye’nin talebinde ortalama %3 artış beklenmesi pazarı cazip kılıyor. 30’u aşkın akaryakıt ve LPG ana dağıtım şirketi aynı çatı altında buluşuyor. Özel sektör temsilcileri ile siyasetçileri ve bürokratları aynı masa etrafında buluşturan Petroleum Istanbul Konferansları, enerji piyasasının gündemini belirliyor” dedi.

Komsuoğlu, 2010 yılında benzin, motorin ve LPG otogaz toplamından oluşan otomotiv yakıtları toplam tüketimi 2009 yılına göre % 1,9 artarak 18,4 milyon tona ulaştı.  8.880 otogaz istasyonuyla 3.700 istasyonu olan Polonya’nın açık ara önünde bulunan Türkiye, yıllık 2,5 milyon ton LPG otogaz tüketimiyle G. Kore ile zirveyi paylaşıyor. Türkiye 3,5 milyon ton yıllık madeni yağ üretim kapasitesiyle her yıl ihracatını % 11 arttırıyor” diye konuştu.

Meksika ile Türkiye iki büyük ekonomi

Birleşik Meksika Devletleri Türkiye Büyükelçisi H.E.Jaime Garcia Amaral ise Meksika ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması için görüşmelerin başlayacağını söyledi. Meksika’nın 4.büyük araç ihracatçısı olduğunu hatırlatan Büyükelçi Amaral, “Meksika’nın da fuara partner ülke olarak kabul edilmesi önemli. İki büyük ekonomi olan Meksika ve Türkiye arasında gelecekte iş ortaklıkları olabilir” dedi.

Fuara Avrupa büyük ilgi gösteriyor

Fuara en büyük katılım, Almanya’dan gerçekleşiyor. Türkiye’de gerek kendileri, gerekse Türk ortaklarıyla faaliyet gösteren 6.500 Alman KOBİ'sinin olması, bu ilginin önemli bir göstergesi olarak belirtiliyor. 2001 senesinden itibaren fuara katılıp ve çok büyük ilgi gösteren bir diğer ülke ise, İtalya. Üretimlerinde öncelik olarak inovasyona önem veren İtalya’nın katılımcı sayısı bu yıl iki katına çıktı. Fransa, İngiltere, Singapur, Avusturya, Hırvatistan, Hindistan, Pakistan ve Tunus’un İlk defa milli katılım gösterdiği fuara, Renault Maisde katılıyor. Renault, bir ilke atarak yeni modelinin lansmanını fuarda yapacak. Fuara katılan önemli markalar arasında, BOSCH, Türk Henkel, Mirka (Finlandiya) bulunuyor. Çin, Kore ve Taiwan’dan çok bilinen önemli markalar ve firmalarla üst düzey bir katılım gerçekleştiriyor. WESTLAKE, CHEZHOU, BAOFENG, RUILI, RUIZHOU, bunlardan en önemlileri arasında yer alıyor. Fuara ülke olarak katılanİran’ın, en önemli firmalarından biri olan Subco da fuarda olacak. Ayrıca, İspanya, Polonya, Hollanda, Avusturya, İsviçre, Hırvatistan ve Sırbistan da önemli firmalarla fuara katılan ülkeler arasında bulunuyor.Türkiye ve komşu ülkelerin sektördeki lider fuarı konumunda olan Automechanika Istanbul, tüm diğer fuarlar arasında katılımcı ve ziyaretçi bazında en yüksek memnuniyet oranına sahip bulunuyor.

Yorumlar (0)
banner92
banner155