banner92

Brisa’nın filo yönetimi ile 100 araçlık şirketin yıllık karı 2 milyon TL’yi buldu

banner113

Brisa Pazarlama Direktörü Evren Güzel, Türkiye’deki en iyi filo hizmet çeşitliliğine ve her müşteri segmentine uygun hizmet gamına sahip olduklarına değinerek “Toplam 15.354 kayıtlı filo müşterimiz var. 94 kişilik Profleet saha ekibimiz ile bugüne kadar 3,5 milyon km yol kat ederek dünyayı 100 kere turladı, toplam 4 milyon lastik ölçümü ve 243.286 müşteri ziyareti gerçekleştirdik. Brisa’nın sunduğu tüm hizmetlerden faydalanan 100 araçlık bir filonun yıllık ortalama kârının 2 milyon TL oldu” dedi.

PİYASA 16.12.2020, 17:25 16.12.2020, 17:57 Erkan YILMAZ
Brisa’nın filo yönetimi ile 100 araçlık şirketin yıllık karı 2 milyon TL’yi buldu
banner100

Brisa Pazarlama Direktörü Evren Güzel, sektörel basınla online toplantıda bir araya gelerek Brisa’nın yürüttüğü çalışmaları aktardı. 2020 yılındaki lastik pazarını da değerlendiren Evren Güzel geleceğe yönelik beklentileri de aktardı.

Dünya lastik pazarı yüzde 11, Türkiye lastik pazarı yüzde 7 daralıyor

Dünya ağır ticari araç lastik pazarının yüzde 2020’yi yüzde 11 daralma ile kapatacağını öngördüklerini belirten Brisa Pazarlama Direktörü Evren Güzel, Türkiye ağır ticari araç pazarındaki durumu da açıkladı: Pandemi sürecinin etkisiyle, 2020 yılını yüzde 11 düşüşle 182 milyon adet ile kapatması öngörülen dünya ağır ticari lastik pazarının gelecek 5 yılda toparlanarak yıllık bazda %4 artışla 227 milyon adede ulaşacağı öngörülüyor. Türkiye, Doğu Avrupa bölgesi dahil edildiğinde Rusya’dan sonra 2. en büyük ticari araç parkına sahip. Bu potansiyel ile Türkiye’de ağır ticari lastik pazarının 2020 yılında yaşanması öngörülen yüzde 7 daralmaya rağmen önümüzdeki 5 yıl içinde yıllık bazda yüzde 3 büyüme ile 2,4 milyon adede ulaşması bekleniyor” dedi.

Pazardaki her 3 lastikten biri Brisa oldu

Brisa’nın ağır ticari ürün grubunda 2020 yılında güçlü bir performans sergilediğini de aktaran Evren Güzel, “Brisa’nun sunduğu tüm hizmetlerden faydalanan 100 araçlık bir filonun yıllık ortalama kârı 2 milyon TL oluyor. Bridgestone, Lassa ve Dayton markalarıyla Türkiye lastik pazarı lideri Brisa, 2020 yılında akıllı hizmetleri, ürün çeşitliliği ve sahadaki güçlü varlığı ile ağır ticari araç lastik pazarında güçlü performansını devam ettirdi. Pazarda her 3 lastikten birinde tercih edildi.

Brisa mobilite dönüşüme öncülük yaptı

Brisa’nın sektördeki mobilite dönüşüme öncülük yaptığını belirten Evren Güzel, “ Pandeminin de etkisiyle otomotiv sektörü, elektrikli ve otonom araçlar ile bağlanabilirlik teknolojileri etrafında yeniden şekillenirken ticari araçlarda rota optimizasyonu, platooning gibi teknolojiler hızla önem kazandı. Filoların tüm operasyon maliyetlerini aşağı çeken ürün ve hizmetler, pazarda her zamankinden daha fazla talep görüyor. Bu süreçte çevik iş modelleri ve yeni nesil teknolojilerden faydalanma anlamında önemli deneyimler kazanan Brisa, yeni normalin mobilite açısından getirdiği dönüşüme öncülük etmeye hazırlanıyor” dedi.

Lastiğin ötesinde hizmetler sunmaya odaklanıyoruz

“Brisa olarak, uzun yıllardır, ortağımız Bridgestone’un bilgi birikiminden de beslenerek, trendleri yakından takip ediyor ve lastiğin ötesinde hizmetler sunmaya odaklanıyoruz” açıklamasına yapan Evren Güzel, “Müşterilerimiz daha akıllı hizmet ve çözümler bekliyor. Filo müşterilerimiz ise değer odaklı, kapsamlı hizmetleri tercih ediyor. Lastiğin teknik özelliklerinden beklentiler de giderek değişiyor. Yakıt verimliliği, daha uzun ömür, düşük yuvarlanma direnci, sıkı yol tutuş müşterilerimizin temel beklentileri haline gelmeye başladı. Kilometre başına maliyetin de önem kazandığını görüyoruz. Brisa olarak, lastiğin ötesinde akıllı hizmetlerimiz, yenilikçi çalışmalarımızla bu alanda da liderliği üstleniyoruz. Bu yıl Profleet Filo Çözümlerimizi 4 farklı pakette sunmaya başladık. Ürün, hizmet, ödeme ve Dijital Filo paketleri. Pandemi sürecinde de Dijital Filo çatısı altında, sektörde ilk olan uygulamalara imza attık” diye konuştu.

banner97
“Sektörün en kapsamlı hizmet çeşitliliği ile katma değer sunuyoruz”

Güzel, “Ticari araç lastikleri sektöründe ‘Profleet’ hizmetlerimizle ‘360 derece danışmanlık’ sunuyoruz. Filo müşterilerimizin lastiklerini anbean izliyoruz. En büyük hedefimiz; detaylı analiz ve yönlendirmelerimiz sayesinde filo müşterilerimizin operasyonlarını sorunsuz bir şekilde yürütmelerine yardımcı olmak. Raporlamalarımızla verimliliklerine ve nitelikli büyümelerine katkıda bulunmak. Profleet adı altında sunduğumuz tüm hizmetler bir araya geldiğinde filolara, iş ortaklarına ve Türk ekonomisine ciddi katkılar sağlıyor. Tüm bu hizmetlerden faydalanan 100 araçlık bir filonun yıllık ortalama kârı 2 milyon TL.

Sektörde bir ilk: Dijital Filo uygulaması ile akıllı iş süreci takibi

Dijital Filo, Brisa’nın sürekli gelişen ve son teknoloji ürünler içeren, her ticari araç segmentine uygun dijital hizmet gamı. Filolar, tüm dijital filo hizmetlerine mobil aplikasyon ile ulaşıp lastikleri, aracın altına takıldığı andan itibaren ömrü boyunca takip edebiliyor. Brisa müşterileri filo analizi, lastik incelemeleri, kaplama analizi, hurda sorunları gibi Brisa’nın yaptığı saha çalışmalarını şeffaf bir şekilde anlık görebiliyor ve sahadaki sorunlardan anında haberdar olabiliyor.

Brisa, Dijital Filo çatısı altında, Aspects, TMP+ ve TPMS&Telematics hizmetlerini sunuyor.

Sektörde bir ilk: Filofix ile tek tuşla tüm ticari araçlar için mobil yol yardım hizmeti Brisa 2020’de, sahadaki başarılı uygulamalarından biri olan Filofix yol yardım hizmetinin çok daha gelişmiş versiyonunu kullanıma açtı. Yolda bir sorunla karşılaşan Brisa müşterileri ister yurt içinde ister Avrupa’da olsun yalnızca bir telefonla 7/24 yol yardım hizmetini Türkçe olarak alabiliyorlardı. Şimdi Dijital Filo mobil uygulaması sayesinde tek tuşla bu yardıma ulaşabiliyorlar.

Sektörde bir ilk Dijital Filo - TPMS (Lastik Basıncı Ölçme Sistemi) & Telematics hizmetleri bir arada

Brisa, Filo araçlarının konum, arıza, mekanik bilgilerini ve sürücü davranışını raporlayan Telematics sistemleri ile lastik basınç ve sıcaklığını ölçen TPMS hizmetlerini tek çatı altında toplayan ilk şirket oluyor. Brisa, yerli yazılım ile bu hizmetleri 2021 yılında devreye almayı planlıyor.

Dijital Filo – Aspects, filolara, lastik kaynaklı kayıp ve kazançları net bir şekilde gösteriyor, raporlar sayesinde tasarruf alanlarını daha net bir şekilde belirliyor.

Dijital Filo - TMP+ lastiğin ilk günden ömrünü tamamlayana kadar geçen sürede adım adım takibini sağlıyor. Bu sistem ile lastik ve servis harcamalarının yönetimi, kayıp-çalıntı lastiklerin tespiti, tüm filo sistemlerine entegre olabilen ve özelleştirilebilen servis modülü, filoya özel projeksiyon raporları sunuluyor.

Kış lastiği

1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kullanımı zorunlu olan kış lastiği, tüm araçlar için hayati bir önem taşıyor. Brisa’nın açıkladığı verilere göre; kış lastiği pazarında, 2019 yılında 2018 yılına paralel bir şekilde 4.4 milyon adetlik kış lastiği satışının, 3.5 milyon kadarı binek araçlar, 900 bin kadarı hafif ticari araçlar için geliştirilmiş kış lastiklerini içeriyor. 2019’da binek kış lastik pazarı yaklaşık 3,5 milyon adet ile toplam binek lastik pazarının yüzde 30’unu oluşturuyor. Ayrıca, hafif ticari araç pazarındaki kış lastiği adedi de toplam hafif ticari lastik pazarının 41%’ini oluşturuyor.

2020 ve 2021 yılları için kış lastiği pazarının, geçtiğimiz yıl ile benzer seviyelerde olacağını öngören Brisa, pandemi dolayısıyla olası uzun süreli bir kapanma gerçekleşmesi halinde 2020 yılı için bu durumun değişiklik gösterebileceğine de dikkat çekti.

Otomobil satışlarındaki artış etkileri kış lastiği pazarını da etkileyecek

Otomobil pazarındaki talep artışının lastik sektörüne etkilerine değinen Brisa Pazarlama Direktörü Evren Güzel, “2020’nin ilk 11 aylık döneminde %67 artışgösteren otomobil pazarı potansiyel kış lastiği kullanıcısı anlamına geliyor. Bu sebeple otomobil satışlarındaki artışın kış lastiği pazarına da yansımasını bekliyoruz.” dedi.

Yorumlar (0)
banner92
16
parçalı bulutlu