banner92
banner69

Hasmer Otomotiv’den Düzce Güven Turizm’e 2 adet Tourismo

banner113

Mercedes-Benz Türk bayii Hasmer Otomotiv Düzce Güven Turizm bünyesinde hizmet veren bireysel otobüsçüler Osman Çalık ve Cafer Çalık’a 2 adet Tourismo teslimatı gerçekleştirdi.

banner114
PİYASA 25.01.2023, 17:21 25.01.2023, 17:30 Erkan YILMAZ
Hasmer Otomotiv’den Düzce Güven Turizm’e 2 adet Tourismo

Özel HABER-Erkan YILMAZ

Tourismo araçlar, 25 Ocak 2023 tarihinde Mercedes-Benz Türk Hoşdere Pazarlama Merkezi’nde düzenlenen törenle Hasmer Otomotiv Otobüs Satış Müdürü Yaşar Şahin tarafından Düzce Güven Turizm bünyesinde hizmet veren bireysel otobüsçüler Osman Çalık ve Cafer Çalık’a teslim edildi. Araçların teslimat töreninde Osman Çalık’ın babası Saffet Çalık amcası Mustafa Çalık, kardeşi Özkan Çalık hazır bulundu.

Osman Çalık yeni yatırımlar ve sektördeki mevcut durumla ilgili Taşıma Dünyası’na özel açıklamalarda bulundu. Düzce Güven Turizm’in filosunda 37 araç bulunduğunu belirten Osman Çalık, “Düzce Güven Turizm kooperatif yapılanmasına sahip. Benim firmada yeni aldığım araçlarla birlikte 5 otobüsüm hizmet veriyor” dedi.

Sömestr tatili hareketlilik getirdi

2022 yaz sezonunun bereketli geçtiğini belirten Osman Çalık, “Sömestr tatiline kadar bir durgunluk vardı. Ama okulların ara tatili ile birlikte yolcu sayısında bir artış görüyoruz. Şu anda seferlerimiz yüzde 70-80 doluluk oranında gerçekleşiyor. Yalnız talii firmalar nedeniyle bilet fiyatlarında 200 TL olan Düzce-İstanbul seferlerinde yaz sezonuna göre biraz gerileme var. Şu an bizim fiyatlarımız 170 TL civarında. Talii firmalar ise 150 TL’ye yolcu taşıyabiliyor. Mazot fiyatlarındaki bir ölçüde gerileme olması ile bir ölçüde kendimizi kurtarıyoruz” dedi.

2023’den umutluyuz

2023 yılından ümitli olduğunu belirten Osman Çalık, “Her ne kadar seçimlerin yapılacak olması bir belirsizlik getirir gibi görünse de ben sektördeki hareketliliğin devam edeceğini düşünüyorum” dedi.

Yeni yatırımla sahada daha güçlüsünüz

Sahada daha güçlü şekilde çalışabilmenin yolunun yeni yatırımlar olduğunu da açıklayan Osman Çalık, “Bu yatırımda takas var. 2022 yılında bu araçların ödemelerini yaptık. Teslimatı yeni oldu. Yeni araca sahip olmak her zaman önemli. Çünkü aracınız yeniyse her zaman çok daha konforlu ve güvenli hizmet sunabiliyorsunuz. Bakım maliyetleri ve yakıt tüketimi açısından da yeni araç işletme sürecine çok daha fazla katkı sağlıyor. Bu yılki hareketlilik yeni yatırım planımızı da belirleyecek ” dedi.

Hasmer Otomotiv Otobüs Satış Müdürü Yaşar Şahin’in her zamna doğru yönlendirmeler yaptığını ve yanlarında olduğunu belirten Osman Çalık, “Hasmer Otomotiv ile işbirliğinden çok memnunuz. Bizim camiamızı her zaman doğru şekilde yönlendirmeye çalışıyorlar” dedi.

Artık tercihimiz 2 2 koltuklu araçlar

2022 yılında aldığı 1 araca koltuk arkası ekran takdırdığını ama pişman olduğunu, diğer araca ise taktırmadığını ve yolcunun da bundan hiç şikayetçi olmadığını belirten Osman Çalık, “Şimdi sektörde artık 2 1 yerine 2 2 koltuklu otobüslere yönelim olması gerektiğini düşünüyorum. Ağır maliyetlerle mücadele ediyoruz. 2017 model aracın sadece sigorta maliyeti dahi 220 bin TL. Sizin taşıyacağınız her fazla yolcu size kazanç olarak dönüyor. Sektörün buna çok ihtiyacı var. Bu yüzden de tercihimiz 2 2 koltuklu yönünde oldu” dedi.

Araç ve şoför yaşı

Yeni Yönetmelikte özmal araç yaşının 12’den 15’e çıkarılmasınının ve kaptan yaşının 24’e indirilmesinin doğru bulduklarını ifade eden Osman Çalık, “Artık yeni araçlara ulaşım çok kolay değil. Araç teslimatında bu konu da konuşuldu. Eskiden plakayı takdığında aracın değeri 10-20 bin Euro düşerdi. Şimdi ise aracın fiyatı artmaya devam ediyor. Bu yüzden araç yaşının artırılması doğru bir adım oldu. Kaptan yaşının da 24’e çekilmesi de doğru bir adım. Ama bununla birlikte eğitim sisteminde bir değişime gitmek gerekiyor. Gençlerin hepsi masa başı iş bekliyor. Zorluğa gelemiyorlar. Sektöre yönelimin doğru şekilde yapılabilmesi için eğitim sisteminin de değişmesi gerekiyor” dedi.

Yeni Tourismo araçlar Çalık ailesine hayırlı olsun

Hasmer Otomotiv Otobüs Satış Müdürü Yaşar Şahin’de Çalık ailesinin her zaman yeniliğe ve kaliteli hizmete önem verdiğini belirterek, “ Osman Çalık’ın babası Saffet Çalık’da bireysel otobüsçü olarak sektörde hizmet verdi. Şimdi çocukları bu süreci başarıyla yönetiyorlar. Çalık ailesine yeni Tourismo araçların hayırlı, uğurlu olmasını ve bol kazanç getirmesini diliyorum” dedi.

Yorumlar (0)
banner92
banner155