banner69

Sivas’ın Divriği ilçesi, İBB’nin teknik ve proje desteğiyle modern bir otogara kavuştu

banner113

Divriği Şehirlerarası Otobüs Terminali ve Yaşam Merkezi’nin açılışı; CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök ve Divriği Kaymakamı Yakup Papaker tarafından gerçekleştirildi. CHP milletvekili Ahmet Kaya, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ve Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı

banner114
ŞEHİRLERARASI 22.10.2022, 17:51 22.10.2022, 18:32 Erkan YILMAZ
Sivas’ın Divriği ilçesi, İBB’nin teknik ve proje desteğiyle modern bir otogara kavuştu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) katkılarıyla tamamlanan Divriği Şehirlerarası Otobüs Terminali ve Yaşam Merkezi hizmete girdi. Terminalin açılışı için düzenlenen tören; CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök, Divriği Kaymakamı Yakup Papaker ve ilçe halkının katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Torun, İmamoğlu ve beraberlerindeki heyet, açılış öncesinde Divriği Belediye Başkanı Gök ile Divriği Kaymakamı Papaker’i, makamlarında ayrı ayrı ziyaret etti.

Açılışta konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, alanı dolduran vatandaşlara, “Sayın Genel Başkanım Kemal Kılıçdaroğlu'nun da selamlarını, sevgilerini iletiyorum. Hayırlı uğurlu olsun dileklerimi iletiyorum” sözleriyle seslendi. İBB’nin benzer iş birliklerini başka belediyelerle de sürdürdüğünü aktaran Torun, geçtiğimiz günlerde açılan Ardahan Otogarı’nı örnek gösterdi. İş birliklerinden dolayı, İmamoğlu ve Gök’e teşekkür eden Torun, “İstanbul Büyükşehir, büyük bir atılım içerisinde. Yıllardır bekleyen, kangren olmuş sorunlar çözülüyor. Öyle uçuk kaçık projelerle değil, vatandaşın birincil ihtiyaçları gözetilerek çözülüyor. Şu anda İstanbul'da bir dünya rekoru yaşanıyor. 10 ayrı hatta, metro çalışması var. Ve birçok altyapı sorunları da giderildi. Denizle karanın birleştiği Üsküdar'da, Beşiktaş'ta, birçok yerde, birçok belediyede sorunlar çözüldü. Ve 39 ilçesine de eşit hizmet gidiyor. İnanıyoruz ki bu çalışmalar, geleceğimize de ışık tutacak” dedi.

Onay bekleyen 28 milyarlık projeler var

Millet İttifakı belediyelerinin, merkezi iktidardan gelen dayatma ve engellemelere rağmen hizmetlerini sürdürdüğünü kaydeden Torun, “Şu anda, maalesef onayda bekleyen, 28 milyar liralık kredimiz var. Bu krediler onaylanmış olsa, -tek bir imzaya bakıyor arkadaşlar- İstanbul'umuzun, Muğla'mızın, Mersin'imizin, birçok kentimizin ulaşım, altyapı, çevre sorunları çözülecek. Sonuçta vatandaşımıza gidecek bu hizmetler. Ama maalesef bir anlayış, bunlara onay vermiyor. Olsun, vermesinler. Ama inanıyoruz ki, 2023 Haziran’ında yapılacak seçimlerde bunu onaylamak Millet İttifakı'nın adayına nasip olacak. Bizim Cumhurbaşkanımıza nasip olacak” diye konuştu. Katılımcılara, “İyi ki varsınız, iyi ki birlikteyiz” sözleriyle seslenen Torun, “Cumhuriyet’imizin inşallah önümüzdeki günlerde kuruluş yıldönümünü kutlayacağız. İnanıyorum ki, 100. yılında da Cumhuriyet’i demokrasiyle taçlandıracağız” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu çoşkuluğu kalabalığa seslendi

Otogar olarak düzenlenen alanda coşkulu bir kalabalığa seslenen İmamoğlu, konuşmasına, ““Mimarisi buraya uygun ve işlevselliğiyle Divriği'nin geçmişinden bugüne, bugünden yarınına çok özel hizmetler sunacak hem terminal ihtiyacını karşılayacak hem vatandaşlarımızın geliş-gidişlerindeki, ayrılma anı ya da bir geliş noktası olacak. Ama aynı zamanda, kadın emeği üzerinden bir hizmet alanına dönüşecek. Hakan Başkan diyor ki, ‘Ben, Divriği'de yılda 500 bin turist ağırlamak istiyorum. İnşallah başaracak. Bu, binlerce yıllık tarihe sahip Divriği'nin hakkıdır. Bu güzel kavuşmalarda rol oynayan ve emek veren bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Belediye Başkanı ve Kaymakamdan otogar teşekkürü

Divriği Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin yapımına verdiği katkı ve destekten dolayı İBB Başkanı İmamoğlu’na teşekkürlerini sunan Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök ise, “Divriği'nin kardeş belediyesi olarak bize sahip çıkmak, bizi dinlemek çok özel bir şeydi benim için” dedi. Gök, iznini yarıda kesip açılışa katılan Divriği Kaymakamı Yakup Papaker’e özel teşekkürlerini sundu. Kaymakam Papaker de duygularını, “Gerek merkezi yatırımlarla, gerekse yerel yatırımlarla her geçen yıl daha da gelişen ve güzelleşen ilçemiz, yeni terminal binasının hizmete açılmasıyla düzenli ve sağlıklı kentleşme yolunda önemli bir adım atmış olacak” sözleriyle dile getirdi.

Konuşmaların ardından Torun, İmamoğlu, Gök, Papaker, CHP milletvekilleri Servet Ünsal, Ahmet Kaya, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ve Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı tarafından kesilen kurdeleyle, Divriği Şehirlerarası Otobüs Terminali ve Yaşam Merkezi hizmete girmiş oldu.

7.500 metrekare alan üzerine kurulan otogar ve yaşam merkezinde toplam inşaat alanı, 2.817 metrekare oldu. Otogar çevresinde inşa edilen 8 adet dükkanda, Divriğili kadınlar tarafından üretilen ürünler satılacak.

Yorumlar (0)
banner117
15
açık
banner159