Aşırı hava koşullarında afet yardım destekçisi Mercedes-Benz Unimog U 5023

Mercedes-Benz’in zorlu arazi kullanımı için özel tasarlanmış Unimog model serisi, sert ve şiddetli hava koşulları ile sel tehdidi altındaki kentsel alanlarda arama kurtarma ve temizlik operasyonlarının yürütülmesine destek oluyor. Derin sudan geçiş özelliklerine sahip, kancalı roll-off damper üstyapılı Unimog, şiddetli yağmur, fırtına, sel ve heyelan durumlarında yardım gereken afet bölgesine hızlı bir şekilde ulaşımı kolaylaştırıyor.

banner114
TAŞITLAR 24.07.2023, 12:47 Taşıma Dünyası
Aşırı hava koşullarında afet yardım destekçisi Mercedes-Benz Unimog U 5023

Mercedes-Benz’in zorlu arazi kullanımı için özel tasarlanmış Unimog model serisi Unimog U 4023 ve U 5023, afetlere müdahalelerde önemli bir yardım aracı olarak hizmet veriyor. İklim değişikliği, orman yangınları, şiddetli yağmur, sel ve heyelan gibi doğal afetler sebebiyle yerleşim alanlarına ulaşım konusunda yaşanan zorluklara Unimog çözüm getiriyor. Yüksek arazi kapasitesine sahip kamyonlar birçok belediye filosunda giderek daha fazla kullanılıyor. Sert ve şiddetli hava koşullarından etkilenen alanlarda vakit kaybetmeden hayat kurtarmak ve felaketlerinin sonuçlarını verimli bir şekilde ortadan kaldırmak söz konusu olduğunda, arazi kullanımına uygun ve derin sudan geçiş özelliğine sahip Unimog araçları devreye giriyor. Unimog, farklı üstyapı ve ataşmanların kullanımı için gerekli tüm hidrolik altyapıya sahip. Unimog ilave olarak karla mücadele, yükleme veya taşımacılık görevleri için de kullanılabiliyorlar.

Unimog U 5023, acil durumlarda her daim hazır!

Aracın yüksek yaklaşma ve uzaklaşma açısının yanı sıra 3.850 milimetre aks mesafesine sahip kompakt boyutu, ekstrem arazi koşulları kabiliyeti, şasisinin yüksek burulma kabiliyeti ve düşük ağırlık merkezi, arazide U 5023 için büyük avantaj sağlıyor. Araçla her hızda devreye sokulabilir dört çeker özelliği ve aksların 30 dereceye kadar salınım kabiliyeti sayesinde en çetin arazı koşullarına dahi uyum sağlayarak olumsuz hava koşullarından etkilenmeden hedefe mümkün olduğunca güvenli bir şekilde ulaşabiliyor. U 5023 standart olarak 80 cm, opsiyonel olarak 120 cm derinliğindeki sulardan geçebiliyor.

Özel sürüş ve arazi kullanımına yönelik özellikleri, U 5023'ün doğal afet durumunda bile mümkün olan en kısa sürede sahaya ulaşmasını sağlar: 1,20 metrelik sudan geçiş kabiliyeti sayesinde çamurlu ve taşlı sahaları, alüvyal kumlu alanları ve ıslak zeminleri geçebildiği gibi su basmış yollarda ve çimenlik alanlarda, metro, tünel ve sanayi tesislerinde de güvenli şekilde ilerleyebiliyor. Küçük ağaç gövdelerinin ve kayaların üzerinden geçmek, U 5023 için aşılmaz bir engel değildir. Tork tüpü teknolojisine sahip portal aksları, Unimog’a yerden yarım metreye kadar yükseklik sağlayarak geniş bir yaklaşma/uzaklaşma açısı sağlıyor.

Unimog U 5023, afet bölgesine erişim için yol temizliği için de uygun

Doğal afetlerde U 5023 öncelikli olarak belediye alanlarındaki sel ve su baskınlarının neden olduğu ciddi hasar ve yıkımın ortadan kaldırılması yönünde kullanılıyor. Örneğin Unimog, afet bölgesine ulaşmaya çalışan diğer yardımcı araçlar için güzergahtaki engellerin temizlenmesi için kullanılabildiği gibi aynı zamanda şiddetli yağışlar, çamur akıntıları ve toprak kaymalarından sonra gerekli olabilecek hemen hemen tüm diğer temizlik çalışmaları için de kullanıma uygun. Taş, moloz, ağaç gövdeleri, kaya veya çamur kütleleri ile dolu 6,5 tona kadar yükleme kapasitesine sahip roll-off konteynerler, kancalı kaldırıcı kullanılarak düzenli depolama alanlarına yüklenebilir, taşınabilir ve boşaltılabilir.

Yorumlar (0)
banner117
15
açık
banner159
banner153