banner139
banner69

ÖZKA Lastik, dünya markası olma yolunda ilerliyor

banner113

Zirai ve iş makinesi lastikleri sektöründe güçlü üretimiyle Türkiye’nin sanayi devleri arasında yerini alan ÖZKA Lastik, Kuzey Amerika’nın en önemli tarım fuarlarından Expo AgroAlimentaria’da boy gösterdi. 9-12 Kasım 2021 tarihleri arasında Meksika-Guanajuato’da gerçekleşen fuar, tüm dünyadan sektör devlerini buluşturdu.

banner114
TAŞITLAR 16.11.2021, 14:04 16.11.2021, 16:14 Erkan YILMAZ
ÖZKA Lastik, dünya markası olma yolunda ilerliyor
banner101

Sektöründe 30 yılı aşan deneyim ve her geçen yıl genişleyen satış & dağıtım ağı ile tüm dünyada büyümesini sürdüren ÖZKA Lastik, tarım sektörünün en prestijli buluşma noktalarından olan Meksika Expo AgroAlimentaria’da fark yaratan konvansiyonel ve radyal lastikleri ile yerini aldı. 100 m2 açık alanda sergilenen ürünler, ağırlıklı olarak tarım sektörünün kullanımına uygun zirai lastiklerden oluştu. Hedef pazarları arasında Meksika’yı belirleyen ÖZKA Lastik, bölgede pazarın analiz edilmesi, potansiyellerin keşfedilmesi, ürün gamının ve marka imajının sergilenmesi adına önemli bir adımı fuar organizasyonu ile gerçekleştirdi.

52 ülkeden 120.000’i aşkın ziyaretçinin dahil olduğu fuarda yoğun bir ilgiyle karşılaşan marka, Meksika ve Kuzey Amerika’nın yanı sıra dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen sektör temsilcileriyle buluştu. ÖZKA Lastik Yönetim Kurulu Üyesi Ali Rıza Kanık, gördükleri ilgiden son derece memnun olduklarının altını çizerek pazarda söz sahibi olmak adına verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirtti.

Kanık Şirketler Grubu bünyesinde 1991 yılında faaliyetlerine başlayan ve Kocaeli’nde yaklaşık 200.000 m2’lik alanda 3 ayrı fabrika ve depoya sahip olan ÖZKA Lastik, her geçen yıl artan üretim kapasitesi ve genişleyen satış & dağıtım ağı ile büyümesini sürdürüyor. İlk lastik üretimine başladığı 2005 yılında günlük 15 ton üretim gerçekleştiren ÖZKA Lastik’in her geçen yıl artan günlük üretim kapasitesi 2021 yılı itibarıyla tamamladığı yatırımlarla birlikte %55’lik bir artış göstererek 200 tona ulaşıyor.

Marka, yeni üretim bantlarının da devreye sokulmasıyla 2021 yılı sonunda bir önceki yılın cirosuna kıyasla 61% oranında büyüme öngörüyor. Daha çok değişim pazarında faaliyet gösteren ÖZKA Lastik’in yurtiçinde zirai ve iş makinası lastiklerinde pazar payı 40%. Üretiminin 65%’ini dünyada 80’den fazla ülkeye ihraç eden ÖZKA Lastik’in en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkeler arasında Amerika, Almanya, İtalya, İspanya, Polonya, Rusya, İngiltere, Fransa, Romanya, Sırbistan, Mısır, Fas, Cezayir ve Tunus yer alıyor. 2022 yılı itibarıyla Meksika, Brezilya ve Güney Afrika pazarlarında da ihracatını artırmayı hedefleyen marka; ulusal ve uluslararası fuarlara katılarak ve hedef pazarlarda marka yatırımı yaparak bir dünya markası olma hedefine doğru ilerliyor. Hedeflediği pazarlar doğrultusunda kapasite yatırımları gerçekleştiren ÖZKA, 2022 yılı itibarıyla devreye alınacak olan üretim süreçlerine yönelik yeni yatırımları ile beraber üretim kapasitesini 14% daha artırmayı planlıyor.

Yorumlar (0)
banner117
15
açık
banner159
banner153