banner139
banner69

Mercedes-Benz Türk, endüstri 4.0 teknolojileri ile standartları aşıyor!

banner113

Ürettiği kamyon ve çekiciler ile ağır ticari araç sektöründe kalite, güvenlik ve konfor standartlarını belirleyen Mercedes-Benz Türk, Aksaray Kamyon Fabrikası’nda açtığı yeni yağmurlama test standına sahip tesis ile kalite kontrol ve test teknolojilerindeki öncülüğünü pekiştiriyor. Endüstri 4.0 teknolojileri referans alınarak tasarlanan ve otomatik çalışan yeni tesiste araçlar, 80 km/h hızla seyir halindeymiş gibi simüle edilirken araçların karşılaştıkları fiziksel olaylar incelenebiliyor.

banner114
TEKNOLOJİ 24.04.2024, 20:12 27.04.2024, 13:47 Erkan YILMAZ
Mercedes-Benz Türk, endüstri 4.0 teknolojileri ile standartları aşıyor!
banner101

Aksaray Kamyon Fabikrası’nda ürettiği kamyon ve çekiciler ile müşterilerine üst düzey bir sürüş deneyimi sunan Mercedes-Benz Türk, yeni nesil kalite kontrol ve test teknolojilerine yatırım yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda Aksaray Kamyon Fabrikası’nda kurulan yağmurlama test standına sahip yeni tesiste araçların yüksek hızda seyir halindeyken karşılaşabileceği fiziksel olaylar simüle edilirken aynı zamanda tesisin sahip olduğu kapalı su çevrimi ile suyun geri dönüşümü sağlanarak sürdürülebilirliğe katkı sağlanıyor.

Yağmurlama Test Alanı

Yeni tesisin projelendirilmesi ve kurulmasında görev alan Aksaray Kamyon Fabrikasının proje ekibi, tüm Daimler Truck fabrikaları çatısı altında kullanılabilecek standart bir teknik şartname hazırlanmasında global anlamda aktif rol oynadı. Yeni kurulan tesiste, araçların rüzgarlı ve yağmurlu hava şartlarında 80 km/h hızla seyir halinde giderken karşılaşacağı koşullar simüle ediliyor böylece araçların karşılaştıkları fiziksel olaylar incelenebiliyor. Yeni tesisin sahip olduğu sistem ile Aksaray Kamyon Fabrikası’nda üretilen tüm kamyon ve çekicilerin verileri otomatik olarak depolanarak, araçlarla ilgili tüm yağmurlama test verileri dijital ortamda izlenip analiz edilebiliyor. Sistem ayrıca tesisten topladığı verilerle bakım ekiplerine, tesisin durumu hakkında zamanında bilgi aktararak, tesisin verimliliğini artırmak için gerekli olan otomasyon tabanlı değişikliklerin yapılabilmesine olanak tanıyor.

Mercedes-Benz Türk

Mercedes-Benz Türk, 1967 yılından bu yana Türkiye’de ağır ticari araç endüstrisinin öncüsü olarak faaliyet göstermektedir. Şirket, 2020 yılına kadar kamyon ve otobüs gruplarındaki faaliyetlerine ek olarak Mercedes-Benz marka hafif ticari araçların ve Daimler AG çatısı altındaki tüm otomobil markalarının satışını gerçekleştirmiştir. Daimler AG, 2020 yılında kamyon ve otobüs ile otomobil ve hafif ticari araçlar birimlerini iki ayrı şirket yapısı altında topladı. 01.12.2021 itibarıyla da ayrı bir tüzel kişilik olan “Daimler Truck AG”’ şirketi altında; Mercedes-Benz Türk A.Ş., Daimler Truck’ın 3 büyük kamyon üretim tesisinden biri olan Aksaray Kamyon Fabrikası, Daimler Buses’ın dünyadaki en büyük otobüs üssü olan Hoşdere Otobüs Fabrikası ve bünyesinde bulunan iki AR-GE merkezi ile Kamyon ve Otobüs gruplarından sorumlu olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Yaklaşık 1.4 milyar avro yatırım hacmiyle Mercedes-Benz Türk A.Ş. bugün Türkiye’nin en büyük yabancı sermaye yatırımlarından biridir ve 7.000’i aşkın personel istihdam etmektedir.

Yorumlar (0)
banner117
15
açık
banner159
banner153