banner92
banner139
banner69

ZF Health Check, kullanımda olan otobüslerin aktif çalışma süresini artırır

banner113

ZF Health Check ile ZF, otobüsler için otomatik şanzıman kullanan kullanıcılara "Yeni Nesil Aftermarket"i erişilebilir hale getiriyor. Sürüş esnasında alınan anlık verilere göre, şanzıman için özelleştirilmiş bakım planı oluşturulabilir. Uzaktan erişim aracılığıyla arıza teşhisleri yapılabilir, böylece gereksiz servis ziyaretleri önlenir ve otobüslerin hizmet süreleri artırılır. Akıllı filo yönetim sistemi ZF Bus Connect sayesinde uzaktan bağlantıyla sağlanan veriler, servis için önem taşıyan datalara dönüşüyor. Artık, bakım programları aracın anlık gerçek durumuna göre planlanabilir. Arızalar öncesinde tespit edilerek önlenir ve servis randevuları operatörün programlarına uygun olarak hazırlanır.

banner114
TEKNOLOJİ 27.07.2023, 12:44 Erkan YILMAZ
ZF Health Check, kullanımda olan otobüslerin aktif çalışma süresini artırır
banner95

Toplu taşımacılık, ulaşım sektörünün sürdürülebilir dönüşümünde önemli bir rol oynar. Olumlu etkilerini maksimize etmek ve yolcular için en iyi hizmet kalitesini sağlamak için otobüsler, mümkün olduğunca çok zamanlarını yolda ve gerektiği kadar az süreyle atölyede geçirmelidir.

ZF Aftermarket'in yeni dijital hizmet konsepti, aşağıdaki konularda öne çıkmaktadır: ZF Health Check dünya çapında ulaşım operatörleri tarafından tercih edilen şehiriçi otobüsler ve servis otobüslerinde kullanılan ZF EcoLife otomatik şanzımana göre uyarlanmıştır. Bu çözüm, motor hızı, vites kademesi, yağ sıcaklığı, yağ basıncı gibi araç işletimi sırasında şanzıman sisteminde kaydedilen çeşitli sensör verilerini kullanır. Bu veriler sık sık ZF Cloud sisteminde yer alan gelişmiş analitik servisine aktarılır, burada özelleştirilmiş servis odaklı raporlar oluşturulur. Bu raporlar, otobüs işletmecisi veya servis şirketi için bakım planlamasında önemli bir rol üstlenir.

Örneğin, işletmeci, şanzıman yağının servis ömründen en iyi şekilde faydalanabilir, standart tavsiye edilen değişim km’leri bazen erken olabilmektedir. Bu şekilde otobüs daha uzun süre yolda kalır ve kullanılabilirlik (çalışma süresi) artar. Otobüs bakıma gitmek zorunda olsa bile, mevcut araç verileri sayesinde yedek parçalar veya malzemeler önceden temin edilebildiğinden duraksama süresi en aza indirilir. Gerekli çalışma süresi de daha iyi planlanabilir ve eğer şirketin kendi atölyesi arızayı bulamazsa, filo işletmecisi, harici servis uzmanlarını çağırabilir ve onlara Health Check portalına erişim sağlayabilir.

Başka bir avantaj ise otobüs filosu işletmecilerinin olası arızalar konusunda erken uyarılar almasıdır. Çünkü genellikle hasar aniden meydana gelmez, örneğin yağ basıncı veya sıcaklığındaki sapmalardan anlaşılabilir. İşletmeci bu durumdaki aracı atölyeye götürdüğünde, genellikle onarımlar daha az maliyetli olur çünkü henüz fiziksel bir hasar meydana gelmemiştir, aynı zamanda yolcuların başka bir araçla taşınması, yedek bir otobüsün kullanılması veya arızalı aracın atölyeye çekilmesi gibi arızayla ilişkili sorunlar da ortadan kalkar. Teknik avantajlardan daha da önemlisi, ZF Health Check'in operatörlere verdiği rahatlık ve güvendir.

ZF Aftermarket'in Başkanı Sayın Philippe Colpron: "ZF EcoLife ile hali hazırda dünya çapında yüzlerce otobüs işletmesinin daha verimli çalışmasına olanak sağlıyoruz. ZF Health Check sayesinde, uzaktan araç veri erişimi ve gelişmiş analizlerimizden faydalanarak, filo müşterilerimizi sıfır duraksama süresine doğru bir adım daha yaklaştırabilir ve sürdürülebilir bir aftermarket için yol açabiliriz."

ZF Health Check, ZF Bus Connect Premium filo telematik çözümünü kullanan kullanıcılara hemen sunulmaktadır. ZF şu anda Health Check'e ek bileşenlerin entegrasyonunu planlamaktadır. Health Check'e ek olarak, ZF Bus Connect, otobüs filolarının operasyonel optimizasyonu için birçok işlev sunmaktadır. Bu işlevler arasında tüm araç filosunun anlık önizlemesi, yakıt/enerji tüketimi, sürücü davranışları veya frenler gibi teknik bileşenlerin aşınması konusunda optimizasyon potansiyeline ilişkin bilgiler bulunmaktadır. Ayrıca, toplu taşımada uyumluluk raporlarıyla birlikte vergi ile ilgili kanıtlar için bir temel oluşturur.

Yorumlar (0)
banner92
banner116
banner155