banner92
banner69

Fulya Turizm Travel Turkey İzmir Fuarı’nda turizmcilerle buluştu

banner113

İzmir merkezli Fulya Turizm bu yıl 16’ıncısı gerçekleştirilen TTI İzmir Uluslararası Turizm Ticaret Fuarı’nda yerini aldı. Fulya Turizm Onursal Başkanı Mustafa Kocaer, Fulya Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kocaer, Yönetim Kurulu Üyesi Efe Kocaer fuar standında ziyaretçilerle biraraya geldi. Fulya Turizm’in standını Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin’de ziyaret etti.

banner114
TURİZM 09.12.2022, 12:26 09.12.2022, 13:14 Erkan YILMAZ
Fulya Turizm Travel Turkey İzmir Fuarı’nda turizmcilerle buluştu

Özel Haber/ Erkan Yılmaz- Cumhur Aral

8-10 Aralık 2022 tarihleri arasında düzenlenen Travel Turkey İzmir Fuarı’na İzmir merkezli turizm taşımacılığı şirketi Fulya Turizm’de katıldı. Fulya Turizm Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kocaer Taşıma Dünyası’na fuar izlenimleriyle birlikte 2022 yılını değerlendirdi, 2023 beklentilerini aktardı.

Bu yıl 16’ıncı düzenlenen fuarda çok yoğun ilgi gördüğünü belirten Fulya Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kocaer, “Ben İzmir’de bu kadar ilgi gören Travel Turkey Fuarı olduğunu görmedim. Pandemi sürecinde fuar organizasyonları yapılamadı. Ziyaretler kısıtlandı. Şimdi ise 2022 yılının çok verimli geçmesiyle birlikte bu yıl fuarda turizm sektörünün büyük bir heyecan içinde olduğunu gözlemledim. Bu heyecanın çok doruk noktada olması da 2023 beklentilerinin çok olumlu olduğunun da göstergesi. Fuara yurtdışından da ilgi çok iyi. EMİTT Fuarı’nda yabancı ülkelerin yoğunluğunu görürdük ama doğrusu Travel Turkey Fuarı’na bu kadar yoğun ilgi olacağını da beklemiyordum. Bizim standımızı ziyaret edenler arasında Hindistan, Malezya, Romanya ve Letonyalı turizm sektör mensupları oldu. Çok verimli görüşmeler oldu. Standımızı Seferihisar Belediye Başkanımız İsmail Yetişkin’de ziyaret etmesinden çok mutlu olduk” dedi.

Yabancı acenteler turizm taşımacısına direkt ulaşmak istiyor

Yabancı müşterilerle yaptıkları görüşmede turizm taşımacılarına direkt ulaşmada, bağlantı kurmada sorunlar yaşadıklarını da tespit ettiklerini de belirten Hüseyin Kocaer, “Turizm taşımacısına yurtdışındaki acenteler ulaşamıyor. Fuarın ilk gününde 20’yi aşkın yurtdışı acentesi ile konuştuk. Onların en önemli talebi; turizm taşımacısına direkt ulaşmak oldu. Güncel fiyatlarımızı talep ettiler. Onlarda aracılarla birlikte maliyetlerinin yükseldiğini düşünerek bu talebi ilettiler” dedi. Fuar organizasyonu tarafından randevulu bir sistem oluşturulduğunu da aktaran Hüseyin Kocaer, “Tabii bu sistem çok yeni olduğu için pek tutmadı gibi geldi bana. Bizde ekranlardan görerek daha çok gelen oldu” dedi.

Hüseyin Kocaer turizm taşımacılığında 3. Kuşak yönetici ve 1960’lı yıllarda turizm taşımacılığına başlayan dedesinin ismini taşıyor. Baba Mustafa Kocaer işe devam etmiş. Şirketleşme ise 2000 yılında olmuş. Bugünde hem kendisi ve kardeşi Efe Kocaer ile işi devam ettiriyorlar.

2022 umduğumuzdan daha iyi geçti

2022 yılını beklentilerinde üzerinde bir hareketlilikle geçirdiklerini belirten Hüseyin Kocaer, “Doğrusu bu kadar hareketli bir yıl beklemiyordum. Çok hareketli geçti. Ama fiyatlarımızın biraz enflasyona yenik düştüğünü söyleyebilirim. Yıl sonunda baktığımızda elde ettiğimiz kar marjları bize bunu gösterdi. Tabii enflasyon sadece bizim değil tüm dünyanın yaşadığı bir sorun. Yine de 2022 umduğumdan daha iyi geçti. Bizi şaşırtan ise kurların artması nedeniyle 2022 Haziran ayına kadar yerli turistlerin yurtdışına olan talebi düşüktü. Ama Temmuz ayı ile birlikte çok fazla talep gelmeye başladı. Buna hazırlıksız yakalandık gibi oldu ama yine de taleplere cevap verebildik. Yurtdışından da Kore, Almanya ve Fransa’dan gelen turistlere hizmet verdik. ABD’den bu yıl talep olmadı. Ama güzel olan 2023’e yönelik Amerika’dan da rezervasyonlar almaya başladık. Yine yurtiçinden yurtdışına 2023’de de yoğun bir talep olacağını rezervasyonladan görüyoruz. Kış sezonuyla da ilgili geçen haftaya kadar talep yoğundu. İç piyasa da Şeb-İ Arus ve kar tatiline yönelik taleplerde gelmeye başladı. 2023 Ocak-Şubat ayında biraz yavaşlama olsa da Mart ayı birlikte durmaksızın çalışacağımıza inanıyorum. Beni endişelendiren tek nokta seçim atmosferinin gergin geçmesi” dedi.

2 adet MAN Lion’s Coach ve 2 adet Mercedes-Benz Touirismo 15 aldık

Fulya Turizm’in filosunda özmal olarak 54 adet minibüs, midibüs ve otobüs bulunduğunu belirten Hüseyin Kocaer, “2023 yılına yönelik de yatırımımızın adımını da şimdiden attık. 2 adet MAN Tourliner ve Mercedes-Benz Tourismo satın aldık. Bu araçlar 2023 Şubat ayında bize teslim edilecek. Yine 2023 yılında midibüs ve minibüs yatırmı olarak 14 milyon TL’lik bir plan oluşturduk” dedi.

2023 planları

2023 yılında seyahat acenteliği faaliyetlerine daha da ağırlık vermek istediklerini vurgulayan Hüseyin Kocaer, “Kendi müşterimize kendi seyahat acenteliği yapımızla ulaşmayı istiyoruz. İnsan kaynaklarımızı ve tur satışlarımızı geliştirmeye yönelik de çalışmalar yürütüyoruz. Filo yönetim sistemi ile de süreçleri çok daha iyi yönetebiliyoruz. Zaten son model yeni araç filomuzla da iş hacmimizi de büyütmek istiyoruz. Acentelerin tercihinde bu yıl öne çıktık. Bunun nedeni de daha düşük yakıt tüketimi sağlayan yeni araç filomuzla daha uygun maliyetler sunabilmemiz” dedi.

İzmir-Manisa servis taşımacılığı

Hüseyin Kocaer, İzmir bölgesinde yaşadıkları bir soruna da dikkat çekti: Çok uzun süredir İzmir-Manisa arasında D2-B2 ile düzenli olarak servis taşımacılığı yapılıyor. Yine bu araçlarla turizm taşımacılığı faaliyeti de yürütülüyor. Hafta sonunda yıkıcı rekabet yaratıyorlar. Bu doğru değil. Bakanlık yetkilileri de bu duruma müdahale de de bulunmuyor. Bu durum bizleri çok rahatsız ediyor.

D2-B2’nin birleşmesi

D2 ve B2 belgelerinin birleşmesinde benim için bir sakınca yok. Burada özmal kiralama oranının ne olacağı önem taşıyor. Slovenya ve Hırvatistan’da yeni vergi kayıtları açtırılıyor. Belgelerin birleşmesi yurtdışında nasıl anlaşılır bunu bilmiyoruz. Ayrıca uluslararası taşımaya yönelik mevzuatı bilmeyenlerin yaratacağı olumsuzluklar olabilir. Öncelikle belgeleri birleştirme süreci öncesinde bir eğitim verilmesi ve yurtdışına taşıma ile ilgili bilgilendirilmenin yapılması büyük önem taşıyor. Yaşanan her olumsuzluk turizm sektörünün geneline büyük zarar verecektir.

Yorumlar (0)
banner92
banner116
banner155