banner92
banner139
banner69

Gastronomide yeni rota Seferihisar

banner113

Seferihisar Belediyesi tarafından hazırlanan, “Gastronomi Turizmi ve Lezzet Rotası”nın tanıtımı, birbirinden değerli konukların katılımıyla gerçekleştirildi. Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, “Gastronomi rotası sayesinde Seferihisar’a hem mutfağı, hem de eşsiz doğası ile hak ettiği değerin verilmesini sağlayacağız. Rota Seferihisar turizminin geleceğini şekillendiren projelerden biri olacak” dedi.

banner114
TURİZM 29.07.2023, 13:30 Erkan YILMAZ
Gastronomide yeni rota Seferihisar
banner100

Türkiye’nin gastronomik açıdan cazibe noktası olmuş bölgelerinden Seferihisar da, gastro turistlere bir referans kaynağı oluşturmak adına yola çıkılan projede Seferihisar Belediyesi, restorancılıkta ‘sıfır atık mutfak’, ‘tarladan sofraya’ kavramlarını kriterlerine ekleyerek, bir gastronomi rotası oluşturdu. Seferihisar’ın restoranlar ve üreticiler birliği olarak çalışmalarını sürdürecek projenin ilk etkinliği, Hiddenbay Hotel’de düzenlendi.

Lezzet şöleni

Lansmanda dünya mutfağından yöresel ürünlere, doğal dondurmadan Kazak mutfağına tam anlamıyla bir lezzet şöleni yaşandı. Konuklar yörenin yeni geçim kaynaklarından olan lavanta kokteyli ve lavantalı dondurmayı, sakız enginarından müthiş lezzetleri, karakılçık buğday ekmeğini, mis kokulu mandalinadan üretilen lezzetleri, elinin hamuruyla hazırlanan yöresel tatları, peynirin en özelini tatma imkanı buldu.

Geleceği şekillendirecek

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Seferihisar’ın dünyanın en özel lezzetlerini mutfağında barındırdığını belirterek, şunları kaydetti “İhtiyacımız olan tek şey gastronomi turizmi ile bunu ön plana çıkarmak. Biz de belediye olarak bir gastronomi rotası oluşturduk. Bunun lansmanını, bölgenin önde gelen lezzetlerini tanıtarak gerçekleştirdik. Gastronomi rotası sayesinde Seferihisar’a hem mutfağı, hem de eşsiz doğası ile hak ettiği değerin verilmesini sağlayacağız. Rota Seferihisar turizminin geleceğini şekillendiren projelerden biri olacak. Bu lezzet rotasını genişleyerek, devam edecek.”

İzmir mutfağının damak çatlatan lezzetlere sahip olduğunu ifade eden İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta da, “Son yıllarda gastronomi turizmi ilimiz açısından önem kazanmış ve çekici bir destinasyon unsuru haline gelmiştir” diye konuştu. Ekonomi Üniversitesi Gastronomi Bölümü Öğretim Üyesi Betül Öztürk ise Ege’nin dünyada eşi benzeri olmayan binlerce yıllık mutfak kültürünün olduğunu söyleyerek, “78 ayrı kültürün bir arada binlerce yıl yaşadığı topraklarda, bu tanıklığı pazarlarımızda ve sofralarda görmek mümkün” dedi.

İşte o lezzet rotası

Gastronomi rotasına dahil olan restoranlar, Seferihisar’ın coğrafyasını, kendilerine özgü atmosferleri ve menüleriyle, rotanın tüm kaşiflerine sunmak üzere yola çıktı. İşte Seferihisar Gastronomi Rotası’ndaki restoranlar;

Yazarlar Evi

Milos

Sığacık Nena

Monza

Artemis

Hamiyet Anne Pide Evi

Hiddenbay Hotel Restaurant

Sığacık Evo Restoran

Bongo Beach Restoran

Lavantalı Konak

Bake Some Patisserie

Harımdan

Ayda Şarapçılık

MMG Şarapçılık

Pianetta Pizza

Kozalak Restoran

Liman Restoran

Yorumlar (0)
banner92
banner116
banner117
banner155