banner92
banner69

Kruvaziyer turizmi için güç birliği

banner65

İzmir Valiliği'nin koordinasyonuyla 5 kurumun, kentin yurt dışındaki tanınırlığını artırarak kruvaziyer gemileriyle İzmir'e daha çok turistin gelmesini sağlamak hedefiyle oluşturduğu heyet, ABD'nin Miami kentinde düzenlenen SeatradeCruise Global adlı dünyaca ünlü fuara katıldı. 4 gün süren fuarda, liman kenti olan İzmir'in tarihi ve doğal özelliklerine vurgu yapılarak kruvaziyer turizmindeki avantajları anlatıldı; planlanan sefer sayılarının artırılması ve yeni rotalara İzmir'in de dahil edilmesi için uluslararası tur şirketleriyle birebir görüşmeler yapıldı.

banner114
TURİZM 30.04.2022, 14:01 Erkan YILMAZ
Kruvaziyer turizmi için güç birliği
banner100
banner95

IMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, TURSAB Ege BTK Başkanı ve İzmir Ticaret Odası 41. Turizm, Seyahat Acentaları ve Oto Kiralama Grubu Komite Başkanı Kıvanç Meriç, İzmir Ticaret Odası Danışmanı Mine Güneş Kaya, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Onur Eryüce ve İZFAŞ Fuarlar Koordinatörü Batuhan Alpaydın’dan oluşan izmir heyeti, ABD Miami Beach Kongre Merkezi'nde 25-28 Nisan tarihleri arasında düzenlenen kruvaziyer sektörünün en büyük Fuarı SeatradeCruise Global’e katıldı.

113 ülkeden 643 katılımcı 

113 ülkeden 643 katılımcının yer aldığı fuar kapsamında Miami Başkonsolosu Feyza Barutçu Altuğ ve Miami Ticaret Ateşesi Ömer İnce ile Carnival Corporation, Carnival Maritime, MscCruises, NorwegianCruiseLineHoldings, Royal Caribbean Group, RitzCarltonYacht Collection, V ShipsLeisure, Kruvaziyer Hatları Uluslararası Birliği (CLIA) ve Akdeniz Kruvaziyer Birliği (Medcruise) ve SeatradeInforma temsilcileri ve üst düzey yöneticileri ile görüşmeler yapıldı.

17 yeni tur tanıtıldı

İzmir heyeti, ziyaretlerden güzel haberlerle döndü. Şirketlerin rotalarını yeniden İzmir’e çevirmek için istekli olduklarını gözlemleyen yetkililer, kruvaziyer yolcularına özel hazırlanmış deneyim temelli 17 yeni İzmir turunu ilgililere tanıttı. Tanıtımlarda mevcut Unesco miras alanları ile geçici listede olan ve başvuru aşamasına gelinen Unesco süreçlerinden de bahsedildi. Görüşmelerde “visitizmir” aplikasyonu ve direkt uçuşlar ile ilgili “directizmir” programı ile ilgili de bilgi verildi.

2023-2024'te artış bekleniyor

Kruvaziyer turizminin sadece gelen transit yolculardan oluşmadığını, aynı zamanda tayfa değişimi, yolcu konaklaması, havalimanı ve direkt uçuşlar, limanların güçlendirilmesi, sağlık, tedarik, tur satışları ve deneyimlere dayalı turizm gibi birçok konuyu içerdiğine dikkat çeken yetkililer, bu yıl 34 olan kruvaziyer sefer sayısının 2023-2024 dönemindeartmasını öngördüklerini ifade etti. Çağdaş segment dışında lüks ve üst gelir grubuna özel olarak yeni kruvaziyer markalarının da tasarlandığı vurgulandı.

İzmir Limanı "Homeport" olacak

Görüşmelerin ardından, İzmir Limanı’nın transit limandan yolcu değişim limanı ve gelecekte “homeport” olması için de ortak çalışma kültürü ile çalışmalarını sürdürme kararı alan heyet, Çeşme ve Dikili limanlarının da kruvaziyer potansiyeli için büyük önem arz ettiğini vurguladı. Aynı zamanda deniz turizmi, kruvaziyer turizmi, lüks yat ve feribot faaliyetleri için İzmir, Çeşme, Dikili, Seferihisar ve Foça’nın bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

İzmir kruvaziyerde Akdeniz Fuarı'na talip olacak

Heyet, aynı zamanda dünya kruvaziyer turizminde önemli olan Seatrade organizasyonunun Akdeniz (SeatradeMed) ayağı olan fuarı da 2024 yılında İzmir’e getirmek için hazırlıklara başladı, konu ile ilgili olarak lobi faaliyetleri de yürütülüyor. İzmir heyeti, kentin turizm gücünün daha da artırılmasına yönelik olarak, Fuarizmir alanını son derece beğenen organizasyon yetkililerine yeni cazibe merkezlerini de tanıtırken, aynı zamanda Medcruise’un butik bir zirvesini de kente kazandırmak için girişimlerde bulundu.

(UYDU) İzmir heyetinin gerçekleştirdiği ziyaretler:

- GioraIsrael Carnival Corporation Limanlar Gelişimi Başkan Yardımcısı (Dünya)

- MichelNestour - Carnival Corporation Limanlar Gelişimi Başkan Yardımcısı (Avrupa)

- Richard Cooke - Carnival Corporation Limanlar ve Projeler Müdürü

- Marie Blitza Carnival MaritimeGmbh Liman Operasyonları Direktörü

- Akdeniz Kruvaziyer Birliği (Medcruise) Genel Sekreteri AimiliaPapachristou

- Akdeniz Kruvaziyer Birliği (Medcruise) Başkanı Figen Ayan

- Royal Caribbean GroupHükümetlerarası İlişkiler Direktörü AlessandroCarollo

- Royal Caribbean Group Liman Hizmetleri Direktörü LotfiTrabelsi

- MscCruises Başkanı ve Clia Dünya Başkanı PierfrancescoVago

- Elisabetta De Nardo - MscCrociere Limanlar Gelişimi Başkan Yardımcısı

- Svetlana Cuk - MscCrociere ürün Geliştirme Müdürü

- GianlucaSuprani - MscCrociere Turlar ve Destinasyonlar Başkanı

- Mary Bond Seatrade ve Informa Editörü ve Grup Direktörü

- Matthew Smith- SeatradeInforma Müdürü

- ShayLakhani - Seatrade Grup Etkinlikleri ve Informa Global Satış Direktörü

- GreggZalkin – NorwegianCruiseLineHoldings Strateji ve Global Ortaklıklar Direktörü

- RobKitzman - RitzCarltonYacht Collection Destinasyonlar Direktörü

- AntoineZoppiV.ShipsLeisure Liman Operasyonları Müdürü

- Miami Başkonsolosu Feyza Barutçu Altuğ

- Miami Ticaret Ateşesi Ömer İnce

Yorumlar (0)
banner92
banner117
17
parçalı bulutlu