MICHELIN Rehberi’nin Türkiye haritasına İzmir ve Bodrum ekleniyor

MICHELIN Rehberi müfettişleri, İstanbul’un yanı sıra İzmir ve Bodrum’u da mercek altına alıyor. Bu iki ikonik ve turistik bölgenin rehbere dahil olması, Türkiye’nin zengin ve heyecan verici bir gastronomi destinasyonu olduğunu kanıtlıyor. İzmir ve Bodrum restoran seçimleri, İstanbul seçimleri ile birlikte 9 Kasım 2023 tarihinde İstanbul'da yapılacak törenle duyurulacak.

banner114
TURİZM 20.07.2023, 21:22 Erkan YILMAZ
MICHELIN Rehberi’nin Türkiye haritasına İzmir ve Bodrum ekleniyor

Michelin, Türkiye’deki seçkisine İzmir ve Bodrum’un da dahil olduğunu duyurmanın mutluluğunu yaşıyor. İzmir ve Bodrum için ilk kez gerçekleşecek restoran seçimleri, rehberin İstanbul’daki ikinci seçkisi ile birlikte 9 Kasım 2023 tarihinde İstanbul’da gerçekleşecek özel bir törenle duyurulacak.

Türkiye’de Ege ve Akdeniz mutfak geleneklerinin yanı sıra yöresel lezzetleri de barındıran İzmir ve çevresi şarap rotalarından biri olan şirin Urla ilçesi de dahil olmak üzere, gastronomi anlamında geniş seçenek sunuyor. Gastronomik ve yeni moda restoranlardan modern kafelere, geleneksel ve popüler yemek mekanlarına kadar İzmir, yemek çeşitliliği ile parlıyor. Genellikle geçmişin mirasını modern bir şekilde yorumlamaya hevesli yerel genç şefler tarafından işletilen çok sayıda restoran, Ege lezzetleri, taze balık ve zengin meze çeşitleri sunuyor.

Muğla ilinde yer alan en ünlü Türk turizm destinasyonlarından biri olan Bodrum ise, otantik ve deniz lezzetleri ile parlayan Türk restoranların yanında, Asya ve İtalyan mutfaklarının oldukça popüler olduğu ve dünya mutfaklarından çeşitli seçkiler sunan restoranların harika bir karışımı ile şekilleniyor. Burada yer alan lüks tatil köyleri, yaratıcı olmasının yanı sıra en iyi yemek deneyimini de içlerinde barındırıyor.

MICHELIN Rehberi Uluslararası Direktörü Gwendal Poullennec: “Geçen yıl İstanbul’a yaptıkları ilk ziyaretlerden sonra müfettişlerimiz, yol haritalarına İzmir ve Bodrum’u dahil etmekten oldukça memnunlar. Bu iki lokasyon sadece kültürel ve turistik açıdan unutulmaz ve benzersiz deneyimler sunmakla kalmıyor, aynı zamanda keşfedilmeyi hak eden bir mutfak kültürüne de sahip. İzmir ve çevresi, yöresel kültürü ön plana çıkaran ve çoğu genç şefin üst düzey gastronomik yeteneklerini sergileyebildiği heyecan verici restoranlara sahipken Bodrum, geleneksel ve ulaşımı kolay olacak şekilde şehir merkezinde yer alan restoranların yanında lüks tatil köylerindeki inovatif konseptler sunan restoranlarıyla da parlıyor. Bu iki yeni bölgeyi MICHELIN Rehberi ailesine dahil ederek, Türkiye’nin asla kaçırılmaması gereken bir gastronomi destinasyonu olduğu mesajını dünyaya yaymayı gönülden arzuluyoruz” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy şöyle konuştu: “İstanbul’un ardından önde gelen turizm destinasyonlarımız arasında yer alan İzmir ve Bodrum’un ‘gastro-şehir’ olarak öne çıkmasından dolayı son derece mutluyuz. Sürdürülebilirlik kavramını özünde barındıran mutfak kültürümüzün zenginliğini, bölgenin en nitelikli ürünleriyle, tarladan sofraya yaklaşımıyla harmanlayan yetenekli şeflerimiz sayesinde dünyaya sergileyebileceğiz. Bu lezzetleri tatmak için İzmir ve Bodrum'a gelecek olan ziyaretçiler, Turkaegean’ın turkuaz suları, derin tarihi mirası, tesis kalitesi ve kruvaziyer turizminden mavi yolculuğa (gulet turları) kadar uzanan sınırsız olanaklar karşısında hayrete düşecek. Türkiye'nin gastronomi turizmindeki büyüyen potansiyelini göstermesi itibarıyla, bu 2 yeni bölgemizin Michelin Rehberi’ne eklenmesinden dolayı çok memnunuz, önümüzdeki senelerde yeni şehirlerimizin de listeye ekleneceğine kuvvetle inanıyoruz.”

2022'de ilk kez yayınlanan MICHELIN Rehberi İstanbul, Türkiye metropolünün gastronomik potansiyelini ve mutfak çeşitliliğini gözler önüne seriyor ve 5'i MICHELIN Yıldızlı (1 İki MICHELIN Yıldızlı ve 4 Bir MICHELIN Yıldızlı restoran) 1 MICHELIN Yeşil Yıldız ve 10 Bib Gourmand olanlar da dahil olmak üzere toplamda 53 restoranı öneriyor. MICHELIN Rehberi İstanbul, gastronomik bistrolardan lüks restoranlara ve geleneksel restoranlara kadar farklı türdeki restoranlara özel olarak ışık tutmanın yanı sıra, çeşitli mevsime özgün tatları ve spesiyaliteleri de gözler önüne serdi.

MICHELIN Rehberi, tüm destinasyonlarda olduğu gibi İzmir ve Bodrum’un mutfak kültürünü Michelin Rehberi’nin tarihsel ve evrensel metodolojisini temel alarak ön plana çıkaracak ve bulundurdukları en iyi restoranları önerecektir.

Sektörün eski profesyonellerini barındıran ve şimdilerde Michelin Grubu’nun tam zamanlı çalışanı olan gizli ve bağımsız Michelin müfettişleri tarafından uygulanan bu metodoloji, sadece sunulan tabağın kalitesine odaklanır ve 5 kritere göre değerlendirme yapar:

- Ürünlerin kalitesi;

- Pişirme tekniklerine hakimiyet;

- Lezzetlerin uyumu;

- Şefin kişiliğinin yemek deneyimine yansıması;

- Hem ziyaretler arasında hem de menu genelinde tutarlılık.

MICHELIN Rehberi

İstanbul, İzmir, Bodrum 2024’ün tüm seçkisi 9 Kasım 2023 tarihinde İstanbul’da düzenlenecek olan MICHELIN Rehberi Seremonisi sırasında açıklanacak. Rehberde yer alan restoranlar, MICHELIN Rehberi internet sitesinden ve ayrıca ücretsiz sunulan IOS ve Android uygulamaları üzerinden paylaşılacak.

About Michelin

Mobilite alanında öncü şirketlerden biri olan Michelin, müşterilerinin hareketliliğini sürdürülebilir bir şekilde geliştirmeye devam ediyor. Müşteri ihtiyaçlarına en uygun lastikleri, hizmet ve çözümleri tasarlamanın ve sunmanın yanı sıra, yolculukları ve seyahatleri zenginleştirmeye ve bunları benzersiz deneyimler haline getirmeye yardımcı olmayı sürdürüyor. Bu doğrultuda müşterilerine dijital hizmetler, haritalar ve rehberler sağlamanın yanı sıra çeşitli endüstrilere yüksek teknolojili malzemeler geliştirmeyi hedefleri arasında tutan Michelin, 132 bin 200 çalışanıyla, 175 ülkede faaliyet gösteriyor. Merkezi Fransa, Clermont-Ferrand’da bulunan Michelin, 2022 yılı itibariyle 167 milyon lastik üretim kapasitesine sahip 67 lastik üretim tesisi işletmektedir (www.michelin.com).

Yorumlar (0)
banner117
15
açık
banner159
banner153