banner92
banner69

Sabancı Vakfı 15 yılda 183 projeye 32 milyon TL destek verdi

banner113

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, 15 yıldır Türkiye'de sivil topluma kesintisiz hibe desteği sağlayan tek vakıf olmanın gururunu yaşıyoruz. Desteklediğimiz projelerden aldığımız ilhamla yeni hikayeler yaratmak için yola çıkan sivil toplum kuruluşlarına şevkle destek olmaya devam edeceğiz" dedi.  

banner114
YAŞAM 06.10.2021, 18:59 08.10.2021, 16:12 Erkan YILMAZ
Sabancı Vakfı 15 yılda 183 projeye 32 milyon TL destek verdi

Sabancı Vakfı, bu yıl 15’incisini gerçekleştirdiği“Ekim Zamanı” etkinliğindeHibe Programları kapsamında destek verdiği sivil toplum kuruluşlarınıbir araya getirdi. Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’nın ev sahipliğinde online olarak gerçekleşen buluşmada, 2020-2021yıllarındaSabancı Vakfı’ndan hibe desteği alansekiz projenin hikayesi paylaşıldı. Türkiye’de sivil toplum kuruluşlarına 15 yıldır kesintisiz hibe desteği veren tek vakıf olan Sabancı Vakfı,bugüne kadar183 projeye, 32 milyonTLhibe vererek Türkiye’nin 76 ilinde yüz binlerce kişiye ulaştı. Vakıf, kadın, genç ve engelli bireylerin karşı karşıya kaldıkları toplumsal sorunların çözümü için projeler hayata geçiren sivil toplum kuruluşlarınahibe desteğinin yanı sıra bilgi ve tecrübe desteği de sağlıyor.

15 yıl önce çıktıkları bu yolda ilk günden bu yana sivil toplum kuruluşlarına sadece hibe desteği sağlamakla kalmadıklarını, vakıf olarak, her alanda olduğu gibi burada da fark yaratan bir etki için bütüncül destekler sağlamanın ve sürekliliğin gerekliliğine inandıklarını söyleyen Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, sözlerine şöyle devam etti. “Bugüne kadar hibe verdiğimiz sivil toplum kuruluşlarını yol arkadaşlarımız olarak gördük.Hibe desteğinin yanı sıra; ihtiyaç duydukları alanlarda kapasitelerini güçlendirebilmeleri için uzmanlık desteği sağlamaktan, iletişim ve görünürlük faaliyetlerine kadar birçok alanda yanlarında olmaya çalıştık.Bizler de onların çalışmalarından öğrendik, hikayeleriyle birlikte güçlendik.Onlardan aldığımız ilhamla yeni hikayeler yaratmak için yola çıkan sivil toplum kuruluşlarına şevkle destek olmaya devam edeceğiz.”

Güler Sabancı konuşmasında, kadın, genç ve engellilerin eşit haklara sahip olmalarıve topluma aktif katılımlarını sağlamak amacıyla Hibe Programı kapsamında bu yıl yer alan projelere de değindi. “Ne mutlu ki bize programımızın 15. yılındayine birbirinden kıymetli ve özveriyle topluma katkı sunanprojeler görüyoruz. Bunlar arasında; mahalle bazlı kadın dayanışmasına öncülük eden, kadınların toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve haklar konusunda farkındalıklarının artmasına ve iş hayatında eşit koşullarda var olabilmelerine destek olan, özel gereksinimli çocukların daha kaliteli bir eğitim almaları ve ebeveynlerinin yaşadıkları güçlüklerle baş edebilmesi için dayanışma ağları kuran projeler mevcut. Ve bu birbirinden kıymetli projeler, bu toplum için var gücüyle, gönülden çalışan insanların varlığına dair inancımızı güçlendiriyor.”

Afyonkarahisar İş Kadınları Derneği, Altı Nokta Körler Vakfı, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği, Eskişehir Gelişim Vakfı, İstanbul Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği, Rengarenk Umutlar Derneği, Yenilikçi Girişim Derneği, Yüksekova Kadınları Toplumsal Destekleme ve Kültür Derneği’nin proje temsilcileri; projelerinin sonuçlarını, projelerini hayata geçirirken yaşadıkları deneyimleri, gelecek dönem için planlarını ve projelerden yararlanan insanların öykülerini online buluşmada anlattılar.

Ekim Zamanı Buluşma Zamanı” başlığıyla düzenlenen etkinliğin ikinci gününde ise, Erişilebilir Etkinlikler Tasarlamak, Toplumsal Cinsiyet Temelli Ayrımcılık ve 15. Yılında Sabancı Vakfı Hibe Programları başlıklı Paylaşım Buluşmaları gerçekleştirilecek.

Hibe Programı kapsamında desteklenen projelerin öykülerinin yer aldığı ve dijital olarak da hazırlanan ‘Ekim Zamanı Hibe Programı Öyküleri’ kitabına www.sabancivakfi.org/ekimzamani2021adresinden ulaşılabiliyor.

Yorumlar (0)
banner92
banner116
banner155