banner92
banner69

Ağır vasıta araçlarda filtre bakımı ve orijinal parça kullanımı önemli

banner113

2016 yılından itibaren kamyon, otobüs ve hafif ticari araçlarda dünyanın önde gelen firmalarından olan MAN markasının bayiliğini yapan Lokman Koçaslan Otomotiv’in Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Bora Berköz, ağır vasıta araçlarda kullanılan filtreler, bu filtrelerin ve orijinal yedek parça kullanımının önemi hakkında konuştu.

banner114
Ağır vasıta araçlarda filtre bakımı ve orijinal parça kullanımı önemli

Yaratıcı, yenilikçi ve müşteri odaklı hizmet anlayışına sahip olma misyonuyla yola çıkan, MAN markasının satış, servis, yedek parça ve 2. el hizmetlerini sunan Lokman Koçaslan Otomotiv; Bursa, Balıkesir, Eskişehir ve İzmir olmak üzere 4 lokasyonda, toplam 30.000 metrekare alanda hizmet veriyor.

Ağır vasıta araçlarda filtre bakımının aracın ömrü ve performansı için elzem olduğunu belirten Lokman Koçaslan Otomotiv Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Bora Berköz, “Ağır Vasıta araçlarda; yağ filtresi, yakıt filtresi, hava filtresi, polen filtresi, hava kurutucu filtre gibi filtreler mevcut. Bu parçalar, bulundukları çalışma sistemlerindeki filtreleme işlemini gerçekleştiriyor. Gerekli filtrelemeden geçen yağ, yakıt ve hava, hem aracın doğru ve verimli çalışmasını sağlar hem de sürücünün soluduğu kabin içi havasını düzenler. Tüm ağır vasıta araçlarda periyodik bakım süreleri var. Bu süreler içerisinde, düzenli olarak filtrelerin ve kısa ömürlü malzemelerin değişimi gerekiyor. Bu değişimlerin düzenli yapılması hem aracın fabrika değerlerinde kullanımının sürdürülebilirliğini hem de problemsiz olarak kullanılabilirliğini sağlıyor. Ticari araçlarda işletme maliyetlerini etkileyen etmenlerden biri olan arızaların yaşanmasını engelleyebilecek en temel nokta; düzenli ve orijinal yedek parçalarla yapılan bakımlar” dedi.

Filtreler hiç kullanılmasa dahi belirli sürede değiştirilmeli

Ağır vasıta araçlarda filtreler hiç kullanılmasa dahi belli bir zaman aralığında değiştirilmesi gerektiğinin altını çizen Berköz, “Özellikle yağ ve yakıt ile bağlantılı filtreleri, kullanılmadığında bile tavsiye edilen sürelerde değiştirmek gerekir. Hava filtrelemesi yapan grupta ise özellikle polen filtresini, bakteri oluşumu ve hijyenik sebeplerle uzun süre kullanılmasa dahi belirli aralıklarla yenilemek gerekir. Ekstra olarak filtre contaları gibi doğru filtrelemeyi etkileyecek, kısa ömürlü ve filtre bağlantılı tüm malzemelerin de değişimi gerekir” diye konuştu.

Orijinal yedek parça kullanımı önemli

Ağır vasıta araçlarda filtre değişimi yapılırken orijinal yedek parça kullanımının önemini vurgulayan Berköz, “Tüm markaların AR-GE departmanları tarafından, yüksek mühendislik hesaplarıyla, aracın doğru parametreler içerisinde çalışmasıplanlanmaktadır. Bu planlara uygun standartlarda üretim kontrollerini de gerçekleştirerek, markanın kendi kontrolünde ürettiği yedek parçalara orijinal yedek parçalar denmektedir. Bu parçalar, marka tarafından garantilidir ve kendine özel ambalajlamalar ile kutulanmaktadır. Orijinal filtrelerin kullanımının özellikle tercih edilmesi gerekliliği de aslında aracın çalışma standardının sürdürülebilirliğiyle alakalıdır. Yani aracımızı uzun süreler, fabrika verilerine uygun ve problemsiz olarak kullanmak istiyorsak, orijinal yedek parçatercih etmeliyiz.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Yorumlar (0)
banner92
banner155