banner92
banner69

Hızlı tren hatlarındaki yıllık yolcu sayısını 17 milyona çıkaracağız

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi Eşme-Salihli Kesimi T1 Tüneli TBM Işık Görme Töreni'ne katıldı. Bakan Karaismailoğlu, "Ülkemizdeki demiryolu hat uzunluğunu 12 bin 803 kilometreden 28 bin 590 kilometreye ulaştıracağız. Yüksek Hızlı Tren hatlarında 8,3 milyon olan yıllık yolcu kullanım sayısını 17 milyona ulaştıracağız" dedi. Karaismailoğlu, "Ankara-İzmir arasındaki tüm kesimler tamamlandığında, Ankara-İzmir arasındaki mesafe, 824 kilometreden, 624 kilometreye düşecek. Seyahat süresi de 14 saatten, 3 saat 30 dakikaya inecek" diye konuştu.

banner114
YOLCU 17.10.2021, 16:09 Erkan YILMAZ
Hızlı tren hatlarındaki yıllık yolcu sayısını 17 milyona çıkaracağız
banner100

Ankara-Afyonkarahisar-Uşak-Manisa- İzmir Hızlı tren Projesi hakkında bilgi veren Bakan Karaismailoğlu, “Hattımız, Ankara’nın Polatlı ile İzmir’in Menemen ilçeleri arasında ve 508 kilometredir. Hızlı Tren projemiz; Polatlı - Afyon / Afyon- Banaz / Banaz- Eşme/ Eşme- Salihli / Salihli- Manisa ve Manisa - Menemen olmak üzere temelde altı kesimden oluşuyor. 5 istasyona sahip olan Ankara-İzmir Hızlı Tren Projemizde; 41 bin metrelik 49 adet tünel ve 23 bin 100 metrelik 56 viyadük yer alıyor. Projemizde, altyapı işlerinin yüzde 42,4’ünü tamamladık. Ankara-İzmir arasındaki tüm kesimler tamamlandığında, Ankara-İzmir arasındaki mesafe, 824 kilometreden, 624 kilometreye düşecek. Seyahat süresi de 14 saatten, 3 saat 30 dakikaya inecek” diye konuştu.

21 viyadük ve 25 tünelin yer aldığı Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren projesinin Eşme-Salihli Kesimi’nin 74,4 kilometre uzunluğunda olduğunu kaydeden Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:“Buradaki T1 tünelimiz, Türkiye’de demiryolu ve güvenlik tünelinin tek kesitte iki katlı olarak inşa edilen ilk tünelidir. Ayrıca, Türkiye’de TBM tekniği ile yapılan en büyük çaplı tüneldir. 3 bin 47 metre uzunluğundaki T1 tünelimizde ışığı görüyoruz. Tünelin TBM kesitinde açılmasından dolayı demiryolu platformu altında kalan alan ekonomik olarak değerlendirilmiş ve Güvenlik Tüneli bu alanda çözülmüştür. Bu alanda 3 bin 47 metre uzunluğundaki tünel, üst katından demiryolu hattı, alt katında da Güvenlik Tüneli olmak üzere iki katlı olarak tasarlandı. Yani tünelimizin üst katında hızlı tren giderken, alt katta ambulans ulaşımı da sağlanabilecek. Tünelin kazı çapı 13,77 metre, tünel kaplama betonunun iç çapı da 12,50 metredir. Tünel kazı ve segment montaj imalatına bu yıl 20 Mart’ta başladık. 206 gün gibi kısa bir sürede tamamlayıp, dünyada kırılması zor bir rekora imza attık. Bu tünel inşaatıyla, dünyaya Türk müteahhitlik sektörünün, Türk mühendislerinin ve çalışanlarının zorlu şartlar altında ne kadar başarılı olabileceklerini gösterdik.”

Hızlı tren projeleri

Şu anda çok önemli hızlı tren projelerini hayata geçirdiklerini belirten Karaismailoğlu, Ankara-İzmir Hızlı Tren hattı, Bursa-Yenişehir-Osmanaeli Hızlı Tren Hattı, Konya-Karaman-Ulukışla Hızlı Tren Hattı, Aksaray-Ulukışla-Mersin hızlı tren hattı, Mersin-Adana-Gaziantep Hızlı Tren Hattı ve Halkalı-Kapıkule-Çerkezköy Hızlı Tren Hattı olmak üzere toplam 3 bin 515 kilometrelik hızlı tren hattında yapım çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Bakan Adil Karaismailoğlu, Ankara-İzmir YHT Projesi’nin Eşme-Salihli kesimindeki T1 Tüneli'nin ışığa kavuştuğunu söyledi ve tüneli 206 gün gibi kısa bir sürede tamamlayıp, dünyada kırılması zor bir rekora imza atıldığını vurguladı. Türkiye’de TBM tekniği ile yapılan en büyük çaplı tünel olduğuna dikkati çeken Karaismailoğlu, “T1 tünelimiz, Türkiye’de demiryolu ve güvenlik tünelinin tek kesitte, iki katlı olarak inşa edilen ilk tünelidir” dedi.

Hzılı tren hatlarındaki yıllık yolcu sayısı 

“2003 yılından bugüne 212 milyar liranın üzerinde yatırım yaptık” diyen Bakan Karaismailoğlu, “Anadolu’da ilk demiryolu 1856 yılında inşaatına başlanan İzmir-Aydın hattıydı. Ardından Cumhuriyet döneminde de yeni hatlar inşa edildi.. Saatte 160 kilometre hıza sahip Milli Elektrikli Tren setinin test süreçlerinin tamamlandı. 2022 yılında milli elektrikli lokomotifin seri üretimine başlanacak. Saatte 225 kilometre hıza sahip Milli Hızlı Tren’in tasarım çalışmalarının tamamlanarak prototip üretim aşamasına geleceğiz, Ülkemizdeki demiryolu hat uzunluğunu 12 bin 803 kilometreden 28 bin 590 kilometreye ulaştıracağız. Yüksek Hızlı Tren hatlarında 8,3 milyon olan yıllık yolcu kullanım sayısını 17 milyona ulaştıracağız” dedi.

Kovid-19 salgınıyla birlikte dünyada ulaştırma sektörlerinde; dijitalleşme, karbonsuzlaşma, otonom ulaşım ve evrensel erişim kavramlarının ön plana çıktığını anlatan Karaismailoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: Temel hizmet alanlarımız olan insan, yük ve veri kavramlarını uluslararası trendlere uygun, ileride daha sürdürülebilir ve yaşanabilir bir Türkiye için lojistik, mobilite ve dijitalleşme olarak güncelledik. Ve dönüşüme öncülük ediyoruz. 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şûra’mızın odak konuları olan dijitalleşme, mobilite, lojistik alanlarında ve 5 sektör özelinde, belirlediğimiz 474 hedef ile somutlaştı. Lojistik Master Planı dikkate alınarak lojistik merkezlerin etkinliğinin ve verimliliğinin artırılması için işletme modellerini geliştireceğiz. Raylı Sistem Araç ve alt bileşenlerini en az yüzde 80 oranında yerli ve milli imkanlarla üreteceğiz. Karasal taşımacılık içerisindeki demiryolu yük taşımacılığı oranını yüzde 11’e çıkaracağız. Milli Sinyal Sistemini yaygınlaştırarak marka haline getireceğiz. TCDD’yi Türkiye'nin en güvenilir ulaşım markası haline getireceğiz. Demiryolu hat uzunluğunu kısa vadede 21 bin 130 kilometreye, uzun vadede 28 bin 500 kilometreye çıkaracağız. TCDD’yi Avrupa'nın en fazla yük ve yolcu taşıyan markası yapacağız.”

2016 yılında imzalanan Paris İklim Anlaşması’nın Meclis’te kabul ederek yürürlüğe girdiğini anımsatan Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, iklim politikalarını destekleyen son derece önemli bir gelişme olduğunun altını çizdi. “Bu konuda üstümüze düşeni yapıyor, taahhütlerimizi yerine getiriyoruz” diyen Karaismailoğlu, “Ulaştırma sektöründen kaynaklı karbon salınımını azaltmak, milletimize modern ve konforlu ulaşımı demiryolları ile sunma yaklaşımımız doğrultusunda çalışmalarımızı yurdun dört bir yanında sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
banner92
banner117
18
açık
banner46