banner69

İstanbul’da kademeli saat uygulaması başladı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kademeli mesai çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Vali Yerlikaya, "Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz 08,00 ve 16,30'da, sağlık teşkilatımız saat 08,30 ve 16,30'da; diğer tüm kamu kuruluşlarımız 09,00 ve 16,30'da mesaiye başlayacaklar" diye konuştu.

banner114
GÜNDEM 18.09.2020, 19:24 23.09.2020, 00:30 Taşıma Dünyası
İstanbul’da kademeli saat uygulaması başladı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kademeli mesai çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Vali Yerlikaya, "Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz 08,00 ve 16,30'da, sağlık teşkilatımız saat 08,30 ve 16,30'da; diğer tüm kamu kuruluşlarımız 09,00 ve 16,30'da mesaiye başlayacaklar" diye konuştu. 

Vali Yerlikaya ayrıca, "Resmi ve özel olmak üzere ilkokul birinci sınıf öğrencilerimiz, okul öncesi ana sınıfı öğrencilerimiz, ayrıca özel eğitim okullarımızın da anasınıfı ve birinci sınıfındaki öğrencilerimiz; 21 Eylül Pazartesi günü sabah 09,00'da ders başı yapacaklar" ifadelerini kullandı.

İstanbul'daki toplu ulaşım hareketliliğine yönelikde değerlendirme de bulunan Vali Yerlikaya, şunları söyledi: Büyükşehir İETT verilerine göre pandemi öncesinde günlük yolcu sayımız 7,6 milyon. Bugün bu sayı 4,1 milyon seviyelerine düştüğünü görüyoruz.

Toplu ulaşımda yoğunluğun yaşandığı iki zaman dilimi var. Birincisi sabah 07-09, ikincisi akşam 17-20 saatleri arası. Bütün çalışmalarımızın tek amacı var. Bu yoğun zaman dilimlerinde, yani pik saatlerde hemşehrilerimizi durak, istasyonlarda, toplu taşıma araçlarında salgın riskinden korumak. Dün yaptığımız il pandemi kurulu toplantısında toplu taşımda sadece kamu sektörü değil mutlaka özel sektörün de kademeli mesai saatleri, esnek çalışma usülüne geçilmesinde büyük fayda olacağı yönünde görüş birliğine varılmıştır.

İlkokul birinci sınıf öğrencilerimiz, okul öncesi ana sınıfı öğrencilerimiz ayrıca özel eğitim okullarımızın ana sınıfı ve birinci sınıfı öğrencilerimiz 21 Eylül saat 09.00'da ders başı yapacaklar. 28 Eylül 2020 tarihinden itibaren vardiya sistemi ile görev yapan bazı bölge müdürlüklerimiz, jandarma, emniyet, sahil güvenlik komutanlığı 07.00'den başlayın 08 ve 09.00'da mesaiye başlayacak. Sağlık teşkilatımız saat 08,30 ve 16,30'da; Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz saat 08.00-16.30'da, diğer kamu kuruluşlarımız 09.00-16.30'da mesaiye başlayacaklardır.

Özel sektör ile 3 haftadır toplantı yapıyoruz

Sanayi sektöründe çalışan kardeşlerimizin mesai başlangıç ve bitiş saatleriyle ilgili olarak iş dünyamız, ticaret odamız, sanayi odamız, ticaret borsası, deniz ticaret odası, TÜSİAD, TİM, Hak İş, Türk-İş, DİSK ve TİSK başta olmak üzere OSB yönetimleri, küçük sanayi sitelerinin yönetimleri sivil kuruluşlarımızla 3 haftadır toplantılar yaptık.

Uzlaşı sağlandı

Dünyanın 14. büyük metropolü İstanbul'da hemşehrilerimizin salgından korunması noktasında, görüşlerine başvurduğumuz tüm kesimler kademeli mesaiye geçişin çok net olduğunu ifade etmişlerdir. Bu konuda bir uzlaşı sağlanmıştır. İş dünyamızın temsilcilerine gösterdikleri anlayış ve işbirliği için yürekten teşekkür ediyorum.

Çalışma tamamlandığında paylaşacağız

Bu çalışmaların tamamlandığında iş dünyamızın bütün temsilcileriyle aynı zamanda büyükşehirle hep birlikte bu saatleri sizlerle paylaşacağız. Ben de sizin gibi çok heyecanlıyım. Çoğu gitti, azı kaldı. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Teşekkür ediyorum.


İSTAB: İlk adım atıldı, çok memnunuz

Kademeli saat uygulamasına yönelik yıllardır çalışmalar yürüten İSTAB’ın Başkanı Turgay Gül, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın açıklamalarını Taşıma Dünyası’na değerlendirdi. Yapılan çalışmaların ümit verici bir başlangıç olduğunu aktaran Başkan Turgay Gül, “Beni mutlu eden özel sektörle yapılan görüşmelerin devam etmesi hatta bir uzlaşının sağlandığının Sayın Vali tarafından açıklanması. Özel sektörden gelecek açıklamaları da gördükten sonra uygulamayı tam anlamıyla değerlendirmek mümkün olacak. Şu anki açıklama bizim sunduğumuz raporlarda yer alan çalışmalarla uyumlu. İnşallah özel sektörle vardiyalı sistemde en uygun olarak görünen kademeli saatin 06.0-14.00 ve 22.00 saatleri arasında olması. Beyaz yakalıların 08.00-16.00 arasında olması yine uygun olacaktır. Bu açıklama şu an için toplu taşımanın yüzde 10’unu etkiliyor. Ama ilk adım atıldı. İSTAB olarak bundan çok memnunuz. Alınan kararları destekliyoruz. Taşımacılığın büyük bölümünü özel sektör oluşturuyor. Özel sektöründe bu çalışmaya destek vermesiyle ve sistemi bir bütün olarak değerlendirildiğinde başarı da mümkün olacak.  Başta Sayın Vali Ali Yerlikaya başta olmak üzere bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi. 

Yorumlar (0)
banner116
30
açık
banner119