banner91

banner92

Özmal koltuk kapasitesinde artış talebi

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve otobüsçüler 3-5 Şubat tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek mevzuat çalıştayında bir araya geliyor.

GÜNDEM 23.01.2017, 12:33 23.01.2017, 12:39 Taşıma Dünyası
Özmal koltuk kapasitesinde artış talebi
Polenezköy Park Otelde gerçekleştirilecek Mevzuat Çalıştayına yönelik TOBB Sektör Meclisi, TOFED, IPRU, UYOF, TOF yöneticileri ile firma temsilcileri hazırlıklarını sürdürüyor. Bu çalıştaya yönelik 18-19 Ocak tarihlerinde TOFED Genel Merkezi’nde bir dizi toplantı yapıldı. Toplantılar sonucunda Bakanlığa sunulacak yönetmelik değişikliğine yönelik taslak bir metin hazırlandı. 

Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde değişiklik istenen maddeler arasında öne çıkanlar belge ve özmal kapasiteleri ile ve işletme sermayesinin artırılması oldu. Bunlara bir de kiralık araç oranının değiştirilmesi ekleniyor. 

D1 belgesine yönelik 150 özmal koltuk kapasitesinin 300’e, 60 bin TL olan işletme sermayesinin ise 300 bine çıkarılması, D2 belgesinin özmal koltuk kapasitesinin 75’ten 150’ye çıkarılması, B1 yetki belgesinde özmal koltuk kapasitesinin 450’ye, işletme sermayesinin de 500’e çıkarılması taslak metinde dikkat çeken talepler.

Kiralık araç oranının ise D1’lerde 1’e 2’den, 1’e 5’e, B1’lerde 2 özmala karşılık 1 kiralık araç şartının ise 1 özmal 1 kiralık olarak değiştirilmesi de isteniyor.

Talepler arasında; terminal dışı kalkışlar ve korsan taşımalar konusunda yaptırımların ağırlaştırılması, internet üzerinden bilet satışlarının firma ve acente bilgilerinin zorunlu hale getirilerek kayıt altına alınması, Ortak Yolcu Taşıma Organizatörlüğüne yönelik düzenlemeler, mevzuatların Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde kurulacak danışma kurulu tarafından değerlendirilmesi, yolcu bilet ve terminal tavan ücretlerinin her yıl yayınlanması ve UKOME kararları da yer aldı. ■

Yorumlar (0)
banner92
14
parçalı az bulutlu