banner92
banner69

VavaCars C Serisinde 37 milyon dolar yatırım aldı

banner113

Türkiye merkezli çevrimiçi ikinci el araç satım platformu olan VavaCars, C Serisi yatırım turunu 37 milyon ABD doları toplayarak Kasım 2021’de gerçekleştirdiği B turuna göre daha üst seviyede kapattı. Yatırım serisinde, aralarında kurucu yatırımcı Vitol’ün de bulunduğu mevcut yatırımcılarının yanı sıra ABD merkezli yeni bir ana yatırımcının da yer aldığı önde gelen uluslararası yatırımcı ağı bulundu. Fonlama, VavaCars’ın Türkiye’nin önde gelen ikinci el araç satıcısı olma pozisyonunu güçlendirmek için kullanılacak.

İKİNCİ EL 14.09.2022, 12:53 Erkan YILMAZ
VavaCars C Serisinde 37 milyon dolar yatırım aldı

VavaCars,önde gelen akaryakıt dağıtımcısı Petrol Ofisi ile yakın ortaklık içerisinde hareket ettiği Türkiye’de 2019 yılı Nisan ayında kurulduğundan bu yana, Türkiye’nin bir numaralı ikinci el araç alım satım şirketi haline geldi. 2022 yılının ilk yarısında VavaCars 20 bin adetin üzerinde araç satışı ve 500 milyon ABD dolarının üzerinde gelir elde etti.

VavaCars, Türkiye’de tamamen çevrimiçi olan perakende sürecin öncüsü durumda. Tüketiciler tamamen çevrimiçi bir deneyimle, bayiler ise tescilli ihale platformu aracılığıyla araçlarını alıyor. Her araç detaylı bir ekspertiz sürecine tabi tutulmakta, yenilenmekte ve yeni sahiplerine ücretsiz olarak teslim ediliyor. Tüketiciler, sürece ilişkin iç rahatlığının oluşturulmasını teminen ve alışverişlerinden en üst düzeyde memnuniyet yaşamaları için 14 gün koşulsuz para iade ve 3 aylık garanti haklarına sahipler.

Yöntemi yeniden tasarladık

Lawrence Merritt, CEO & Kurucu Ortak:”Türkiye’de tüketicilerin araç alım satımı yapabileceği yöntemi yeniden tasarladık ve müşterilerimize bu deneyime ilişkin bütüncül bir iç rahatlığı sağladık. Herkesin kafasında soru işareti olmadan, kaygısızca ve sorunsuz bir biçimde araç alıp satabilmesini arzu ediyoruz. VavaCars Türkiye’de doğmuş bir işletme olmaktan gurur duyuyor ve Türkiye’ye başarılı bir şekilde 100 milyon ABD doları yabancı yatırım getirdi. Bu yatırım turu, bize büyümemizi sürdürme ve müşterilerimiz için inovasyona devam etme imkanı veriyor. Bunun, karlılılık aşamasına geçmeden önce son fonlama turumuz olmasını bekliyoruz.”

banner97

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı A. Burak Dağlıoğlu:

“Güçlü, dayanıklı ve hızlı büyüyen ekonomisi ile birlikte Türkiye teknoloji ekosistemi, girişimci iş kültürü, yetkin yetenek havuzu, pazar büyüklüğü ve Avrupa, Asya ve Afrika'nın kesişme noktasındaki cazip konumu sayesinde uluslararası yatırımcılardan giderek daha fazla yatırım çekiyor. Yılın ilk yarısında Türkiye’deki erken aşama girişimler, 1.4 milyar ABD dolar yatırım almış ve ülkemiz yatırım liginde Avrupa’da 8. sıraya yükselmiştir. İkinci el araç alım-satım süreçleri için çevrimiçi bir platform olarak pratik ve kolaylaştırıcı bir rol üstlenen VavaCars, son yatırım turunu da başarıyla tamamlayarak kuruluşundan bu yana toplamda 100 milyon dolar uluslararası doğrudan yatırım kazandırmıştır. VavaCars ekibini bu başarılarından ötürü tebrik ederiz. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi olarak biz de misyonumuz gereği katıldığımız her platformda girişim ekosistemimizin bu ve benzeri başarı hikayelerini uluslararası fonlara tanıtarak yatırımcıları bir sonraki yatırım turunda yer almaya davet ediyoruz. Bu davetimizin de bugün olduğu gibi somut olarak karşılık bulması en büyük mutluluğumuz!”

VAVACARS

Türkiye’nin ilk online ikinci el araç alım satım platformu olan VavaCars Nisan 2019’da kuruldu. Derin veri analitiği, yenilikçi ve katma değerli çözümleriyle tüketicileri ikinci el araç alım satımında güven, şeffaflık, hız ve deneyim memnuniyeti ile destekleyen bir e-ticaret platformu olan VavaCars, global yatırımcıların da dikkatini çekerek Ekim 2021’de, aralarında Petrol Ofisi’nin ana şirketi Vitol’un da bulunduğu bir dizi küresel yatırımcıdan, B Serisi finansman turunda 50 milyon dolar fon sağladı. Uçtan uca dijital iş modeliyle tüm adımlarında tüketici memnuniyetine odaklanan VavaCars, 2021’de Awards International tarafından ikinci el araç kategorisinde En İyi Müşteri Deneyimi Ödülü’ne layık görüldü. Halen yaklaşık 500 kişiye istihdam sağlayan ve merkezi İstanbul’da bulunan VavaCars, uluslararası pazarlarda büyüme planlarına odaklanıyor.

Yorumlar (0)
banner92
banner116
banner117