banner139
banner69

Akbank ve NatWest Markets Plc sürdürülebilirlik bağlantılı FX hazine işlemleri anlaşması imzaladı

banner113

Bankacılık sektöründe iklim değişikliği ile mücadele ve sürdürülebilir finansmanın öncüsü konumunda olan Akbank, etik, çevresel ve sosyal sorumluluk bilinciyle faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. Akbank NatWest Markets Plc ile yapmış olduğu Türkiye’nin ilk sürdürülebilirlik bağlantılı FX hazine işlemleri anlaşması ile sorumlu bankacılık, insan ve toplum, ekosistem yönetimi ve iklim değişikliği alanlarındaki hedeflerine ulaşmak için önemli bir adım daha attı.

banner114
İŞLETME / İK 06.01.2022, 11:39 06.01.2022, 13:01 Erkan YILMAZ
Akbank ve NatWest Markets Plc sürdürülebilirlik bağlantılı FX hazine işlemleri anlaşması imzaladı
banner101

Sürdürülebilirliği bankacılık anlayışının merkezine alan kurumlardan biri olan NatWest Markets Plc ile gerçekleştirilen anlaşmayaüç sürdürülebilirlik performans kriteri (ESG KPI’ları) eklendi. Akbank anlaşma kapsamında sırasıyla cinsiyet eşitliği, yeni kömür santrali projelerini kredilendirmeme ve elektrik tedarikinin yenilenebilir kaynaklardan sağlanmasından oluşan bu performans kriterlerine bağlı kalacağını tekrar güçlü bir şekilde vurguladı. Sorumlu bankacılık ve sürdürülebilirliği stratejileri ile bütünleştirmeyi başaran iki kurum arasında yapılan bu anlaşmaylaAkbank taahhütleri ve hedefleri konusunda kararlılığının da bir kez dahaaltını çiziyor.

Akbank Hazineden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şebnem Muratoğlu, anlaşma ile ilgili yaptığı açıklamada, “Türk bankacılık sektörüne, gerçekleştirdiğimiz girişimlerle çevresel ve sosyal yönetişim alanlarında liderlik etmeye devem ediyoruz. Ekim ayında bankamızın gerçekleştirdiği 300 milyon dolarlık Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerindeki ilk ESG-KPI bağlantılı repo anlaşmasının ardından yapmış olduğu bu hazine anlaşması ile bir kez daha sürdürülebilirliği bankacılık anlayışının merkezinde konumlandırıyor. Anlaşma ile yeni kömür santrali projesi kredilendirmeme taahhüdümüzü yineliyor, bankamız çalışanlarında dengeli bir cinsiyet dağılımı gözeteceğimizin sözünü veriyor ve elektrik ihtiyacımızın yenilenebilir kaynaklardan sağlayacağımızı belirtiyoruz. Bankamızın yenilikçi ESG stratejisi, sadece bankacılık sektöründe değil, tüm özel sektörde örnek gösterilmeye devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

FX anlaşmasına ilişkin yaptığı açıklamada, NatWest Döviz Masası Başkanı Fabio Madar, “FX işlemlerini ESG KPI’larıyla uyumlu hale getirmede ve ‘sürdürülebilirlikle bağlantılı’ kavramını FX’e uyarlamada Akbank’la işbirliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. NatWest’in hem bir bankayla hem de Türkiye’de imzaladığı ilk ESG FX anlaşması olmasıyla, bu anlaşma müşterilerimizin ESG amaçlarına ulaşmalarına yardımcı olma hedefimizin bir başka örneğidir” dedi.

Yorumlar (0)
banner117
15
açık
banner159
banner153