banner91

banner115

banner92

ZF’nin sürücü eğitimleri başarı ile tamamlandı

ZF Friedrichshafen AG ve Türkiye’deki merkezi olan ZF Services Türk’ün ortak çalışması ile organize edilen sürücü eğitimlerinin en yenisi Mayıs’ın ilk haftasında yapıldı.

banner114
EĞİTİM 11.05.2015, 15:43 11.05.2015, 15:55 Taşıma Dünyası
ZF’nin sürücü eğitimleri başarı ile tamamlandı
banner100
ZF Almanya’nın Türkiye pazarından sorumlu, ileri sürüş teknikleri uzmanı Peter Vogler, ZF Services Türk kamyon pazarı şanzıman satış sorumlusu Fatih Uzun’un organizasyonuyla gerçekleştirilen bir haftalık eğitim neticesinde 100’den fazla sürücüye eğitim verildi.

Eğitimler için, Türkiye’de üretilen ve ithal edilen kamyon markalarının, ZF şanzımanlı araçlara sahip müşterileri seçildi.

Konu ile ilgili olarak Peter Vogler, bu eğitimlerle amaçlananın şoförlere aracı nasıl kullanacağını öğretmek olmadığını, ZF AS-Tronic ve ZF Ecosplit şanzımanların en ideal şekilde nasıl kullanılacağının aktarılması olduğunu ifade etti.
ZF AS-Tronic şanzımanlar MAN araçlarda TipMatic, Iveco’da Eurotronic ve Ford araçlarında orijinal isimleri AS-Tronic ile satılıyor. ZF Ecosplit ise, MAN, Ford, DAF ve Iveco marka araçların seri üretiminde kullanılan manuel şanzımanlarıdır.
Şanzıman tipi aynı olmasına rağmen, araç üreticilerinin isteklerine göre, farklı kullanım özellikleri ve yardımcı sistemleri müşterilere sunulabiliyor.

Üreticinin tercihine göre…

AS-Tronic şanzımanlar araç üreticisinin tercihine göre, joystick veya vites tuş takımı ile kumanda edilebilir. Eğitim sırasında tüm uygulamaların fonksiyonları ayrıntılı olarak sürücülere anlatılıyor. Sürücü aracı otomatik veya manuel olarak kullanabiliyor. Debriyaj pedalının olmadığı bu uygulamada sürücünün yapması gereken, sadece gaz ve fren pedallarını kullanmak. Tüm vites değişimleri otomatik olarak gerçekleşir. Aracın çok hassas hareketleri için yarım debriyaj mantığı ile görev yapan özel manevra sürüş modu vardır. Bu sayede araç örneğin bir yük rampasına hassas bir şekilde yanaşabilir.

Yakıt tasarrufu…

banner97
Sürücü gerekli hallerde, araç otomatik konumdayken tercihine göre manuel vites değişimi yapabilir. Hem manuel hem de otomatik durumda sistem yanlış vites değişimine asla izin vermez. Sürekli otomatik konumda kullanılması halinde AS-Tronic şanzıman aracın yüzde 3-6 oranında yakıt tasarrufu yapmasını sağlar. Eğitimler her sürücü için anlaşılması kolay, ZF AS-Tronic ve ZF Ecosplit şanzımanların üstünlükleri ile sürücü rahatlığı sağlanmasına uygun bir formatta sunulmaktadır. ZF-Intarder ise ZF AS-Tronic şanzımanlı araçlar için yüzde 90 güvenli bir yavaşlamayı aşınmasız bir şekilde sunar ve bu vesile ile servis frenlerinin ömrünü uzatarak acil durumlar için frenlerin her zaman soğuk ve hazır kalmasını sağlar.

Eğitimlerle gelen kolaylıklar…

Türkiye kamyon pazarı şanzıman satış sorumlusu Fatih Uzun, “Söz konusu eğitimler, özellikle ZF AS-Tronic otomatikleştirilmiş şanzımanların sahadaki uygulamalarını yakından görmeyi ve filo müşterilerine kullanım hakkında bilgiler vermeyi amaçlıyor. ZF Almanya, bu konuda çok hassas davranıyor. Yanlış algıların önüne geçmek ve aynı zamanda ürünün tanıtımını yapmak için bu tür eğitimler ve benzer tanıtım programları düzenleniyor. Bu çerçevede, Mayıs’ın ilk haftasında İstanbul ve Tekirdağ’da 4 büyük filo müşterisi ile teorik ve uygulamalı sürücü eğitimleri düzenlendi, 100’den fazla sürücü bu eğitimlerden başarıyla geçti” dedi. ■
Yorumlar (0)
banner92
11
açık