1 milyon Avro’luk akü şarj alanı

Mercedes-Benz Türk, Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda kullanıma aldığı çok katlı merkezi akü şarj alanı ile şarj kapasitesi ve değişim süreleri bakımından yüzde 100’e varan verimlilik elde etti.

06 Nisan 2018 Cuma 11:32
Bu haber 21230 kez okundu
1 milyon Avro’luk akü şarj alanı

Mercedes-Benz Türk 50 yılı aşkın bir süredir Türkiye’deki yatırımlarına devam ederek sektörde inovasyon alanındaki öncülüğünü sürdürüyor. Hoşdere Otobüs Fabrikası’ndaki merkezi şarj alanını yenileyerek çok daha verimli ve hızlı bir üretim için altyapı sistemlerini geliştiren Mercedes-Benz Türk, bu proje ile birlikte Türkiye’de ilk defa özel makaralı raf sistemi ve akü değişim liftinin bir arada olduğu çok katlı bir merkezi akü şarj alanını kullanıma aldı.

Türkiye’de bu kapsamda bir benzeri bulunmayan akü şarj alanı altyapısı; FIFO prensibine göre çalıştığı için, üretim ve lojistik için kritik önem arz eden istif makinelerinin akü değişim operasyonu çok hızlı ve etkin bir şekilde yönetilebiliyor. Şarj alanında makine tipi fark etmeksizin saatte ortalama 12 akü değiştirilebiliyor ve bu süre Türkiye’deki sistemler arasında bir rekor olarak karşımıza çıkıyor. Şarj alanında yaklaşık 5 farklı markadaki 20 farklı model istif makinesinin aküsü, standart bir süreç ile tek merkezde değişiyor. Şarj alanı; havalandırma, elektrik, alarm sistemi gibi konulardaki modern tesis altyapısı ile uyum içinde ve sektöre öncü nitelikleriyle öne çıkıyor. Aynı zamanda tesiste kullanılan teknoloji, endüstri 4.0 uygulamaları için altyapı da oluşturuyor. Proje kapsamında temin edilen akıllı tip akü şarj cihazları sayesinde birçok önemli avantaj sağlanıyor. Yeni şarj cihazları ile alandaki bilgisayar arasında kurulan özel veri hattı ve bu bilgisayara yüklü yazılım sayesinde, akülerin tek elden yönetimi ve şarj sırasında takibi, şarj cihazlarına uzaktan erişim gibi yetenekler de üretimin kazançlarına ekleniyor. Ayrıca bilgisayara gelen bilgiler alandaki LCD ekrana yansıtılarak, şarjı tamamlanan akülerin grubu ve bulundukları rafların numarası yetkili operatör tarafından rahatça tespit edilebiliyor.Şarj alanı için 1 milyon Avro’luk yatırım
Mercedes-Benz Türk, kullanılmaya yeni başlanan şarj alanı için bina, altyapı, şarj alanı makine ve ekipmanlarına toplamda 1 milyon Avro’luk yatırım gerçekleştirdi. Araştırmalarına Haziran 2015’te başlanan projenin, konsept uygulamasına Nisan 2016’da karar verildi. Birçok farklı ekibin ortak çalışması sonucu nihai haline getirilen şarj alanı projesi, Ağustos 2017’de kullanıma alındı ve 5 Nisan 2018’de alanın resmi olarak açılışı gerçekleştirildi.

Akü şarj etme kapasitesinde ve akülerin değişim sürelerinde yüzde 100 verim avantajı

Mercedes-Benz Hoşdere Otobüs Fabrikası’ndaki 50 akü önceden 240 metrekarelik bir alanda şarj ediliyordu. Yeni sistem ile birlikte 100 akü, 270 metrekarede şarj edilerek akü şarj kapasitesi yüzde 100 arttırıldı. Önceden akü değişimleri forklift başına ortalama 10 dakika sürerken yeni sistemde bu süre 5 dakikaya düşürülerek bu anlamda da yüzde 100 verim yakalandı. Değiştirilen şarj cihazları sayesinde enerji tüketiminin azalmasıyla 1 yılda yaklaşık 40.000 Avro kazanç sağlanması planlanıyor. Türkiye ve Avrupa’daki

    Yorumlar

E-Gazete
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 31 Mayıs 2019 Manşeti
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 31 Mayıs 2019 Manşeti
Arşiv