UKOME’den taşımacılara yönelik önemli kararlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi 6 Şubat 2020 (bugün) 18 gündem başlığı ile toplandı ve taşımacılara yönelik birçok önemli karar aldı. Buna göre okul taşıtında 12 yaş sınırıyla ilgili 2007 ve 2008 model araçlara yeni bir süre tanındı. Elektronik bilet ücret tarifelerine yüzde 35 zam yapıldı.

06 Şubat 2020 Perşembe 14:18
Bu haber 4789 kez okundu
UKOME’den taşımacılara yönelik önemli kararlar

Yapılan düzenleme ile ilgili İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği Başkanı Turgay Gül Taşıma Dünyası’na bilgiler verdi: Okul taşıtlarındaki 12 yaş kullanım sınırı ile ilgili UKOME’den taşımacıları sevindirecek karar çıktığını açıklayan Başkan Turgay Gül, “ 2007 model araçlar için bir yıl, 2008 araçlar ise iki yıl daha kullanılabilecek” dedi.

TUDES düzenlemesi

Toplu Ulaşım Hizmet Kalitesi Değerlendirme Sistemi (TUDES) UKOME Kararı’nın revize edilmesin de gündem içerisinde yer aldığını belirten Başkan Turgay Gül, “Burada bir süredir yaşadığımız çok önemli bir soruna da çözüm getirildi. Yapılan denetimlerde TUDES sistemine girilmiş şoförün yerine farklı bir şoförün aracı kullandığı tespit edildiğinde araç bağlanıyordu. Şimdi ise yapılan denetimde farklı bir şoför denetimde tespit edildiğinde bir uyarı verilecek, ikinci kez aynı durum yaşandığında araç 5 günsüreyle bağlanacak” dedi.

UKOME gündeminde yer alan diğer düzenlemelerle ilgili de kararlar alındı. Alınan bilgilere göre toplantıda alınan kararlar şöyle;

D4 yetki belgesiyle Marmara Ereğli-Silivri, Tekirdağ-Silivri-Çorlu Silivri-İzmit Ağva-Kandıra-Ağva arasında E-5 üzerinden taşımacılığın yapılmasına yönelik teklif kabul edilmedi. D4 taşımacılığı yine TEM üzerinden yapılacak.

Ücretsiz servis taşımacılığında kullanılacak araçların koltuk kapasitesi 35 olarak belirlendi. Burada özellikle gündeme gelen AVM’lerde kullanılan ücretsiz servis araçları oldu. Şehiriçi yolcu taşımacılığında kullanılan güvenlik kameralarının 31 Aralık 2020 tarihine kadar tamamlanması teklifi UKOME’de kabul edildi.

-Elektronik bilet ücretlerine yüzde 35 oranında bir zam yapıldı. Zamma yönelik teklifle ilgili yapılan oylamada 11'e karşılık 10 ile kabul edildi. Zamla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklama yapılması bekleniyor. Buna göre tam bilet ücreti 3.5 lira, öğrenci 1.75 TL oldu. Yapılan anlaşmaya göre zam oranının yüzde 20'si otobüs esnafına yansıtılırken yüzde 80'lik kısmı sübvansiyondan düşülecek. Mavi abonmanda köprü geçişinde iki bilet üç oldu. 

Adalarda ulaşım hizmeti artık belediye tarafından elektrikli araçlarla yerine getirilecek.

Özel halk otobüslerinin yaşı 0-7 yaş olarak belirlendi. Bu daha önce 0-5 model şeklindeydi. Bu karardoğrultusunda otobüsçüler 7 yaşına kadar ikinci el araçları da tercih edebilecek.   

Otobüs hatlarının düzenlenmesi teklifi de görüşüldü ve kabul edildi. Bazı güzergahlarda araç sayısı artırılacak, bazı güzergahlarda düşürelecek.  

Araç tescil bilgisayar kaydında şerh bulunan ticari taksi plakalarına yeni plaka belirlenmesi teklifi kabul edildi.

Ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapan şoförlerden SSK istenmesine yönelik teklif ise kabul edilmedi.

UKOME kararıyla belirlenen renkten farklı renge sahip taşıtlara geçici süreyle izin verilmesi teklifi de ticari taksilerde Turkuaz olarak kullanılan taksinin daha sonra sarı taksiye dönüşmesine de izin verildi.

 

    Yorumlar

banner50
E-Gazete
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 09 Mart 2020 Manşeti
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 09 Mart 2020 Manşeti
Arşiv