Rekabete evet, soyguna hayır

Bakan Yıldırım, bazı dönemlerde uçak bilet fiyatlarının aşırı artışından rahatsız.

26 Ağustos 2013 Pazartesi 11:06
Bu haber 7915 kez okundu
Rekabete evet, soyguna hayır
11. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Şurası 2013 Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Bakan Binali Yıldırım, resmi tatillerde artan uçak bileti fiyatlarıyla ilgili şikayetlere yönelik açıklamalarda bulundu.

Yıldırım, "Vatandaşın soyulmasına hayır diyor, tedbir olarak havayollarına yönelik tavan fiyat çalışması yapıyoruz. Talebin arttığı dönemlerde ucuz bilet bulmak mümkün değildir, ama artan talep fırsatçılığa yol açmamalıdır."

Bayramda ucuz bilet olmaz

“Sadece Türkiye’de değil, dünyada da taşımacılar en fazla işi bayram veya resmi tatillerde yapıyor. Burada da tabii biraz fırsatçılık oluyor. Bunun önüne geçmenin yolu, arz-talep dengesini sağlamak. Bu tek taraflı olacak bir şey değil. Vatandaşlarımız da seyahat programlarını çok önceden yapmalılar. Eğer arife günü seyahat etmeye karar verdiyseniz bunun bir bedeli olacak. Buna razı olmanız gerekir. Orada 60-80 liralık bilet bulmayı umut ediyorsanız bu mümkün değil.”

Vatandaşı soymaya hayır

Piyasalara müdahale etmenin en son tercih edilecek bir iş olduğunu, piyasanın kendi makul anlayışı içerisinde dengesini bulması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, “Bunun bilinmesini isteriz. Keyfilik olmaz, fırsatçılık olmaz. Rekabete evet, ama vatandaşı soymaya hayır. Onun tedbirini de alacağız. Onu da bu vesileyle ifade etmek istiyorum” dedi.

Tavan fiyat getirilebilir

Vatandaşın seyahate son dakika karar vermesinin fiyat artışı için bir mazeret olmadığını, bu konuda yetkilerinin bulunduğunu dile getiren Yıldırım, otobüs bilet fiyatlarına sınır koyduklarını hatırlatarak “Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, havayoluna tavan fiyat getirebilir. Bu konuda zaten bir çalışma içerisine girdik. Maliyet bazlı bir çalışma içerisine girdik. Fırsatçılılık ayrı bir şey, arz talebin oluşması ayrı bir şeydir. Arz talebin buluşmasına diyecek bir şeyimiz yok, ama işin fırsatçılığa dönüşmemesi için bu konuda kuralları daha etkin hale getirmek istiyoruz” diye konuştu.

    Yorumlar

banner50
E-Gazete
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 09 Mart 2020 Manşeti
  • Taşıma Dünyası Gazetesi - 09 Mart 2020 Manşeti
Arşiv